Gegužės darbai sode

*Žydintiems sodams gali pakenkti šalnos. Todėl orui atvėsus iki 1–2 oC šilumos, sode užkurkime laužus arba saulei tekant apipurkškime žydinčius vaismedžius vandeniu. Šaltis iš ląstelių protoplazmų ištraukia vandenį ir dėl to jos žūsta.

*Gegužė – geriausias laikas skiepyti ir perskiepyti požieviniu būdu vaismedžius. Naudingiausia perskiepyti menkavertes obelų ir kriaušių veisles Auginiams naudokime vienmečius pernykščius, gerai subrendusius ūglius. Iki skiepijimo ūgliai turi būti ramybės būsenoje, juos laikykime vėsiai, 1-4 0C temperatūroje.

*Iš inspektų į nuolatinę vietą pikuokime iš laukinių sėklų išaugintus sėjinukus – būsimus poskiepius.

*Serbentų, agrastų ir kitų krūmelių šakeles prilenkime atžaloms. Prilenktas šakeles prismeikime iš medžio padarytu kabliuku, apiberkime derlinga žeme.

*Į žydinčius sodus atvežkime bičių.

*Per gausiai žydinčių obelaičių žiedus praretinkime, palikime pačius gražiausius.

*Laikas sodinti braškių daigus. Jų įsigykime iš specializuotų ūkių, užsiimančių veislių dauginimu.

*Kad pavasarį pasodinti vaismedžiai gerai prigytų ir augtų, juos gausiai laistykime.

*Šiuo metu visame sode sparčiai auga piktžolės, jas naikinkime, jokiu būdu nelaukime, kol piktžolės sužydės. Purenkime dirvą, ypač svarbu tai padaryti po lietaus.

*Visus vaismedžius, vaiskrūmius ir uogakrūmius patręškime kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais.

*Labai gausiai derančių obelų dalį žiedų išskinkime, tuomet jos užmegs mažiau vaisių, tačiau jie augs gražesni ir stambesni.

*Profilaktiškai po vaismedžių žydėjimo purkškime insekticidais, augalų ištraukomis, muilu.

*Sugrėbstykime senus likusius lapus iš po krūmų ir kompostuokime augalų liekanas – užpilkime jas žeme ir įmaišykime trąšų. Aplink komposto krūvą pasodinkime cukinijų, vijoklinių pupelių.

*Gegužę sprogsta agrastų ir pradeda brinkti kaulavaisių pumpurai, vėliau – sėklavaisių. Iki pumpurų brinkimo obelis ir kriaušes purkškime nuo rauplių 5 proc. karbamidu (jei juo nebuvo purkšta rudenį). Vario preparatais purkškime savaitę prieš sprogstant pumpurams, nes jiems sprogstant subręsta rauplėgrybio sporos. Antrą kartą organiniais fungicidais purkškime prieš pat žydėjimą.

*Prieš pumpurų brinkimą, kai oro temperatūra būna ne žemesnė nei 4 0C, vaismedžius purkškime bordo skiediniu (100 g/10 l) gausiai, kad pesticido patektų į visus žievės plyšelius. Purkšti reikia ne tik vaismedžius, bet ir pomedžių dirvą, nukritusius lapus.

*Jei obelys labai gausiai žydi ir yra tikimybė, kad primegs daug užuomazgų, dalį žiedų išskinkime ir pašalinkime per tankiai augančias šakeles. Tuomet reikės mažiau retinti užuomazgų.

*Mėnesio pradžioje vaismedžius ir vaiskrūmius tręškime kompleksinėmis biriomis trąšomis. Vėliau, sužaliavus lapams, papildomai per lapus tręškime 0,2 proc. skystomis kompleksinėmis trąšomis.

*Jei žydintį sodą užklupo šalnos, anksti ryte, kai ima džiūti žiedlapiai, apipurkškime juos kelis kartus smulkiais vandens lašeliais. Tada į ląsteles patenka drėgmės ir žiedai nenudžiūsta.

*Braškes ir žemuoges tręškime gegužės pradžioje biriomis kompleksinėmis trąšomis, skirtomis braškėms ir žemuogėms (2–3 kg/100 kv. m).

*Sodinkime braškes ir sodo žemuoges. Kad jos geriau prigytų, kelmelius iškaskime su žemės gniužulėliu, tuomet ir laistyti daug kartų nereikės. Sodinami tik sveiki, stiprūs daigai iš jauno braškyno.

Kad augalai būtų sveikesni, braškyną mulčiuokime nepiktžolėtais, smulkintais šiaudais, švariomis pjuvenomis, durpėmis.

*Išretinkime avietes, derėjusius stiebus pašalinkime. Eilutėje auginamas avietes pririškime prie ištemptos vielos.

*Prilenkime lazdynų, agrastų, serbentų, kitų uoginių augalų atlankas, jas apiberkime žeme. Įsišaknijusias atlankas atskirkime nuo pagrindinio augalo ir pasodinkime į nuolatinę vietą.