Gyvenam ilgiau, bet ar sveikiau?

Kokiomis ligomis praėjusiais metais sirgo Alytaus rajono gyventojai? Kokios ligos pasiglemžė daugiausiai gyvybių? Kiek naujų gyventojų išvydo pasaulį? Į visus šiuos klausimus ir dar daugiau atsakoma kasmetinėje Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro rengiamoje visuomenės sveikatos stebėsenos ataskaitoje, kuri prieš Kalėdas pristatyta ir Alytaus rajono tarybai.

Lietuvos gyventojų skaičius kiekvienais metais vis mažėja, ne išimtis ir Alytaus rajonas, kuriame 2014 m. pradžioje gyveno 27,4 tūkstančiai gyventojų, t. y. beveik trim šimtais gyventojų mažiau nei prieš metus. Stebima ir gyventojų senėjimo tendencija, kuriai įtakos turi gyventojų iki 15 m. amžiaus dalies nuolatinis mažėjimas, pensinio amžiaus gyventojų dalies augimas, migracija bei gimstamumo ir mirtingumo rodikliai. Nors šiam populiacijos senėjimo procesui interpretuoti naudojamas demografinės senatvės koeficientas ir šiek tiek didėjo, tačiau, lyginant šį rodiklį su kaimyninių savivaldybių, jis „nusileido“ tik Alytaus miesto. Ne vienerius metus Alytaus rajono savivaldybė vadinta viena „seniausių“ šį titulą jau yra praradusi, nes pastarųjų metų statistika rodo, kad savivaldybė jau nebėra net „seniausiųjų“ savivaldybių dešimtuke.

Gyvenimo trukmė ilgėja, bet ne vyrų

Lietuvoje gyvenimo trukmė pamažu ilgėja. Tikėtina, kad gyvenantieji Alytaus apskrityje gyvens vidutiniškai apie 74 metus, tačiau manoma, kad vyrai savo gyvenimą baigs geru dešimtmečiu anksčiau nei moterys, t. y. sulaukę 68 metų. Natūrali gyventojų kaita analizuojamu laikotarpiu išliko neigiama, t. y. nors rajone gimė 259 kūdikiai, ketvirčiu šimto naujagimių daugiau nei prieš metus, tačiau mirusiųjų buvo daugiau nei pusė tūkstančio. Ir šalyje, ir Alytaus rajone moterų gyvena daugiau nei vyrų, bet paskutiniais metais rajone moteriškosios lyties atstovių lyginant su vyrais buvo panašiausias: tūkstančiui vyrų teko 1048 moterys. Gretimuose rajonuose (Lazdijų, Varėnos r. sav. ir net Alytaus mieste) vyrų trūkumas kur kas didesnis.

Mirštame dėl tų pačių priežasčių kaip ir prieš dešimtmetį

Mirties priežasčių trejetas jau eilę metų tas pats: širdies ir kraujagyslių ligos, piktybiniai navikai ir išorinės mirties priežastys, pasiglemžiančios vis jaunesnių gyventojų gyvybes. Kovoti su šiomis ligomis įmanoma, tačiau tenka apgailestauti, kad dažnai tik susirgus atsigęžiama ir bandoma pasipriešinti. Net 330 Alytaus rajono gyventojai mirė palaužti kraujotakos sistemos ligų, didesnė dalis visų mirusiųjų buvo moterys. Galima pasidžiaugti, kad vėžiniai susirgimai gyvybę atėmė mažiau gyventojų nei ankstesniais metais. Tą galėjo lemti aktyvesnis dalyvavimas prevencinėse programose.

Sergame mažiau?

Nors Alytaus rajono ir vaikų, ir suaugusių sergamumo rodikliai neženkliai padidėjo, tačiau išliko geresni nei Alytaus apskrities ir Lietuvos. 2013 m. rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, daugiausiai gyventojų sirgo kvėpavimo sistemos ligomis. Net 69 proc. – tai viršutinių kvėpavimo takų infekcijos ir gripas. Šiomis ligomis dažniau nei kiti, sirgo vaikai. Sergančiųjų kraujotakos sistemos ligomis daugiausiai buvo tarp vyriausiųjų, o patyrusiųjų traumas ir kitus išorinių priežasčių padarinius – tarp jauniausių rajono gyventojų.

Gera sveikata be psichinės sveikatos – neįmanoma

Gyvename sudėtingu laikotarpiu, todėl kiekvienas neišvengiamai susiduria su nerimu, baime, nusivylimu, stresu darbe ar namuose, galinčiais pakenkti sveikatai ar net sukelti psichikos sutrikimų. Pamažu pažeidžiama psichinė darna, žmogus susiduria su keistais, bauginančiais pojūčiais, jausmais, mintimis keičiančiais charakterį ir net elgesį. Žmogus tampa grėsmingas ne tik sau, bet aplinkiniams.

Prie psichikos ligų priskiriamos ir su žalingu alkoholio ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimu susijusios ligos ir sutrikimai. Sergamumas psichikos ir elgesio sutrikimais per penkerius metus šoktelėjo. Visoje Lietuvoje buvo registruojamas didesnis sergančiųjų psichikos ir elgesio sutrikimais skaičius nei ankstesniais metais. 2013 m. Alytaus rajone naujai užregistruotos 856 ligos, priskiriamos psichikos ir elgesio sutrikimų grupei. Galima daryti prielaidą, jog toks pokytis galimai registruojamas ir iš dalies dėl Alytaus rajone vykdomos priklausomybių mažinimo programos, kurios metu nustatyta daugiau naujų ligos atvejų.

Prioritetas – išvengiamos ligos ir mirties priežastys

Įvertinus Alytaus rajono gyventojų sveikatos rodiklius, ateinančiais metais didesnį dėmesį reiktų skirti gyventojų fizinės ir emocinės sveikatos stiprinimui ir išvengiamų mirčių, tokių kaip savižudybės, transporto įvykiai, skendimų mąstų mažinimui. Atsižvelgiant į didelį sergamumą ir mirtingumą nuo kraujotakos sistemos ligų, skatinti kuo daugiau Alytaus rajono gyventojų stebėti savo kraujospūdį, reguliariai tirtis cholesterolio koncentraciją kraujyje, būti fiziškai aktyviems, rūpintis kasdiene mityba, o mokyklinio amžiaus vaikus, kuo anksčiau įvertinti fizinio aktyvumo naudą sveikatai ir tolimesnio gyvenimo kokybei.

Jolanta Jakubauskienė

Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuro sveikatos stebėsenos specialistė