Ashburn +4,3 °C Dulksna
Trečiadienis, 6 Grd 2023
Ashburn +4,3 °C Dulksna
Trečiadienis, 6 Grd 2023

Į ką atkreipti dėmesį renkantis biocidinius produktus – apklausos rezultatų įvertinimas

2023/05/23


Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) autorizuodamas biocidinius produktus, susiduria su atvejais, kai gamintojai nori įteisinti etiketes su žodžiais, kurie gali klaidinti vartotoją. Todėl NVSC atliko vartotojų apklausą internetu, norėdamas įsitikinti, kokie biocidinių produktų etiketėse esantys žodžiai ar jų santrumpos galėtų klaidinti dėl produkto rizikos ir efektyvumo, t. y. sudaryti klaidingą įspūdį, kad taip pažymėtas produktas yra efektyvesnis arba saugesnis aplinkai, gyvūnams.

Primename, kad visi produktai, skirti naikinti, atbaidyti ar kitaip kontroliuoti organizmus, kurie kenkia mūsų sveikatai, gyvūnams, turtui ar aplinkai, ir yra vadinami biocidiniais produktais. Biocidinių produktų reglamentas draudžia tokių produktų etiketes ženklinti taip, kad jos klaidintų vartotojus dėl produkto keliamos rizikos žmonių, gyvūnų sveikatai ar aplinkai ar jo efektyvumo. Etiketėse draudžiami tokie žodžiai kaip „mažos rizikos biocidinis produktas“, „netoksiškas“, „nekenksmingas“, „natūralus“, „nesukeliantis žalos aplinkai“, „nekenkia gyvūnams“ ir panašūs teiginiai.

NVSC įvardijo keletą kitų galimų teiginių (žodžių, jų santrumpų), kurie tiesiogiai neminimi reglamente, tačiau gali klaidinti vartotojus. Apklausos dalyvių buvo klausiama, ar tokie žodžiai (ar jų santrumpos) kaip eko, bio, vaikiškas, med, organinis, gamtinis, medicininis, sudaro įspūdį, kad šie produktai yra saugesni aplinkai, gyvūnams, mažiau kenksmingi ar efektyvesni.

Apklausos rezultatai parodė, kad šie žodžiai iš tiesų sudaro įspūdį, kad produktai yra saugesni, mažiau žalingi arba efektyvesni. Daugiau kaip pusė atsakiusiųjų į anketos klausimus nurodė, kad rinktųsi produktą su tokiais žodžiais ar trumpiniais produkto pavadinime ar kitur etiketėje. Atsakydami į klausimą, „kodėl rinktumėtės tokį produktą“, 20–50 proc. apklausos dalyvių atsakė manantys, kad toks produktas yra draugiškesnis aplinkai, gyvūnams ir mažiau pavojingas sveikatai arba efektyvesnis (apklausos rezultatus galite rasti čia).

Kas būtent klaidina

NVSC specialistai primena, kad biocidiniai produktai naikina, atbaido ar kitaip kontroliuoja kenkėjus – gyvus organizmus. Dauguma biocidiniių produktų yra pavojingos cheminės medžiagos ir jų junginiai, kenkiantys gyviems organizmams. Todėl ant tokių produktų pakuočių negali būti jokios savarankiškos reikšmės neturinčių (visų apklausoje paminėtų) žodžių, galinčių klaidinti vartotoją dėl produkto saugos ar efektyvumo.

Pavyzdžiui, žodžiai „vaikiškas“ , „vaikams“, „children“, „kids“ ir panašūs klaidintų vartotojus sukeldami įspūdį, kad produktas yra saugesnis, sveikesnis. Pabrėžiame, kad biocidinių produktų, skirtų specialiai vaikams, nėra. Be to, nė vieno biocidinio produkto vaikai savarankiškai naudoti negali. Svarbu įsidėmėti ir tai, kad šių produktų pakuotė negali būti patraukli vaikams, o patrauklios suaugusiems pakuotės nedraudžiamos. Tiesa, tam tikrus biocidinius produktus, pavyzdžiui, atbaidančius uodus ir erkes, galima naudoti ant vaikų odos (jei etiketėje toks naudojimas nurodytas), bet tai nereiškia, kad produktas yra saugesnis už kitus panašius produktus.

Žodžiai „medicininis“, „medical“, „med“ taip pat reikalauja išsamesnio paaiškinimo. Autorizuojant biocidinį produktą, nustatomos ir vartotojų kategorijos, kuriems jis skirtas. Kai kurie dezinfekantai yra skirti naudoti tik profesionaliesiems naudotojams medicinos įstaigose. Visgi tai nereiškia, kad jie yra saugesni ar efektyvesni už tuos dezinfekantus, kurie skirti naudoti buityje – paprasčiausiai skiriasi kenksmingi mikroorganizmai, aptinkami buityje ir sveikatos priežiūros įstaigose, taip pat skiriasi reikalingas dezinfekcijos lygis, naudojimo būdas bei asmens saugos priemonių naudojimo poreikis. Todėl didelė tikimybė, kad buityje panaudojus dezinfekantą, kuris skirtas naudoti tik profesionaliesiems naudotojams medicinos įstaigose, bus ne tik nepasiektas norimas efektas, bet gali būti pakenkta savo bei aplinkinių sveikatai bei turtui.

Į ką atkreipti dėmesį skaitant etiketę

Visi biocidiniai produktai prieš tiekiant rinkai Lietuvoje privalo būti autorizuoti. Autorizacijos metu įvertinamas produkto poveikis aplinkai, gyvūnams, sveikatai, efektyvumas, nepageidaujamas poveikis. Autorizacijos liudijimas išduodamas tik tiems biocidiniams produktams, kurie pripažįstami kaip saugūs ir efektyvūs, kai jie naudojami pagal paskirtį.

Todėl NVSC specialistai pataria renkantis biocidinį produktą, pirmiausiai įsitikinti, ar jo etiketėje nurodytas biocidinio produkto autorizacijos liudijimo numeris. Vartotojams patariama biocidinius produktus naudoti tiksliai taip, kaip nurodyta etiketėje, nes tik tokiu atveju galima tikėtis, kad produktas bus ir saugus, ir efektyvus, ir nekreipti dėmesio į apklausoje pateiktus žodžius ar paveiksliukus etiketėse, jei jų pasitaikytų.

 

NVSC informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/06

Šiaudinių sodų rišimo tradicijai – UNESCO pripažinimas

UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą papildė ketvirtoji Lietuvos vertybė – šiaudinių sodų tradicija. Toks sprendimas priimtas Botsvanoje vykstančioje Nematerialaus kultūros paveldo išsau...
2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Nord Pool biržoje – didžiausia šiemet savaitės vidutinė kaina

Lapkričio mėnesio vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje siekė 0,105 Eur/kWh be PVM ir buvo apie 21 proc. didesnė už spalio vidutinę kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą nulėmė tai, kad pastarųjų keturių savaičių viduti...
2023/12/05

Seime kelią skinasi siekis įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje

Seimas antradienį žengė dar vieną žingsnį, siekiant įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje. Po svarstymo už tokią pataisą balsavo 66 parlamentarai, 37 buvo prieš, devyni – susilaikė.
2023/12/05

Pasaulinė dirvožemio diena

Gruodžio 5-oji – Pasaulinė dirvožemio diena. Pasaulinės maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, nuo jo tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso net 98 proc. maisto gamybos.
2023/12/05

Iššūkių amplitudė – nuo logistikos ir prekybos iki tramplinų motokroso trasose

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto antrakursė Raminta Eklerytė Tarptautinę studentų dieną laikinai užėmė VDU ŽŪA kanclerės darbo vietą, o motociklų sporto Lietuvos čempionate „Cross ...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Dar vienas valdžios smūgis: mokestis už žemę – padvigubėjo

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Maža to, kad šiais metais Lietuvos ūkininkų nelepino gamtos sąlygos, kurios turėjo įtakos derliaus kokybei ir kiekybei, tai rudeniui besibaigiant juos dar šokiravo ir šiųmetės že...
2023/12/05

Epideminį sergamumo lygį siekia vis daugiau savivaldybių

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius kas savaitę didėja. 48-ąją šių metų savaitę (la...