Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

Dainius ŠEPETYS
žurnalistas
 

Vilkų gastrolierių ataka Dzūkijoje

2023/07/09


Už kelių dešimčių metrų nuo Miroslavo kaimo besiganiusią ožkų bandą užpuolė vilkai. Rezultatas: 5 ožkos mirtinai sudraskytos, dvi neteko sveikatos, o visos kitos patyrė didžiulį stresą.

Alytaus rajone ūkininkaujanti Aldona Bakšienė laiko apie 60 ožkų. Bandoje šalia melžiamų ožkų auga ir pulkas ožiukų, kurie sunaudoja didžiąją dalį primelžiamo pieno. Iš likusio pieno gaminama varškė. „Žolė dabar nekokia, todėl ir pieno nedaug“, – apie prastus ūkio rezultatus „Ūkininko patarėjo“ redakcijai pasakojo Aldona.

Prieš keletą dienų iš ryto į ganyklą atvykusi moteris pamatė šiurpinantį vaizdą: tuščioje pievoje gulėjo apdraskytos ožkos, o kiti gyvuliukai, prasilaužę pro elektrinio piemens tinklą, išsilakstė po visą apylinkę. „Kelios negyvos ožkos buvo be didelių sužeidimų. Pasitarę su veterinaru nusprendėme, kad joms iš baimės plyšo širdys, kelios nelaimelės labiau apdraskytos, o viena, kuri buvo nutempta apie 30 m į dideles žoles, – visai suėsta“, – kalbėjo Miroslavo gyventoja. Ji surankiojo savo gyvulėlius, tačiau melždama pamatė, kad vienai ožkai dingo pienas, o kitos jis – su krauju. „Tai didžiulio streso, begalinės baimės pasekmės“, – tikino A. Bakšienė, dėstydama, kad Lietuvoje dabar vilkai visada teisūs, o žmonės – kalti. „Tegul vilkų mylėtojai juos ir maitina, gal tada jie neis gyvulėlių žudyti“, – atsisveikindama šnekėjo Dzūkijos ūkininkė.

Miroslavo apylinkėse medžiojančio Radžiūnų medžiotojų būrelio vadovas Aidas Golekas „Ūkininko patarėjui“ tvirtino, kad tai tikrai ne vietinių vilkų darbas. „Būrelio medžioklės plotuose vilkai tikrai negyvena, nes nė karto nei vienas medžiotojas nėra pilkio regėjęs“, – teigė A. Golekas. Anot jo, greičiausiai tai bus nuo Žuvinto rezervato ar Seirijų miškų atklydusių vilkų darbas. „Pas mus paskutinis vilkas buvo sumedžiotas prieš 7–8 metus, o daugiau šio visų trokštamo medžioklės trofėjaus niekam pelnyti nepavyko“, – sakė medžiotojas.

Alytaus rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Vytautas Kucevičius ŪP sakė, kad per praėjusį vilkų medžioklės sezoną buvo sumedžioti 5 pilkasermėgiai. „Alytaus rajono miškuose vilkų nuolat daugėja, jie net atklysta į tas vietas, kur anksčiau jų niekados nebūdavo, manau, tokios tendencijos išsilaikys ir ateityje“, – prognozavo V. Kucevičius. Kalbėdamas apie Miroslavo kaimo atvejį jis teigė, kad gyvulius apsaugoti nuo vilkų bus galima tik nuo spalio 15 d., kai prasidės jų medžioklės sezonas. „Šiuo metu vietinio būrelio medžiotojai gali kreiptis į Aplinkos apsaugos departamentą ir prašyti išskirtinio leidimo vilkų medžioklei, tačiau jis būna išduodamas tik tais atvejais, kai plėšrūnai padaro ypač daug žalos“, – aiškino specialistas. Pasak jo, liepos pabaigoje ir rugpjūtį vilkų išpuolių dar labiau padaugės, nes medžioklės amato bus mokomi jauni vilkiukai.

Kucevicius
Vytautas Kucevičius teigia, kad vilkų daugės ne tik Alytaus rajone, bet ir visoje Lietuvoje.

 

Aldonos BAKŠIENĖS ir Vytauto KUCEVIČIAUS nuotraukos

Titulinėje nuotr.: po vilkų atakos – šiurpūs vaizdai.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis