Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgoms – 33 metai

2024/01/18


Tauragė („Tauragės žinios“). Sausio 17 d. sukako lygiai 33 metai kaip įkurtos Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgos. Šia ypatinga proga pakalbinome kpt. Laimoną Jurkšaitį, kuris būtent ir yra Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos trečiosios rinktinės 307 pėstininkų kopos vadas.

Kas yra savanorių pajėgos? Kokia jų funkcija ir ką jos daro?

Savanorių pajėgos 1991 sausio 17 d. buvo įkurtos kaip Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba (SKAT) vėliau pervadinta į Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP). Pagrindinis principas yra tai, kad čia tarnauja kariai-savanoriai, kurių niekas neveja į tarnybą, nešaukia privalomai ir kurie nėra kasdieninėje tarnyboje kariai. Jie yra kariai-savanoriai, tarnauja kai yra poreikis, kai yra pašaukiami į tarnybą pratyboms arba jeigu iškyla situacija kurioje reikia pasitelkti kariuomenę. Tarnauja pagal savo gyvenamąją vietą arba gali pasirinkti. Visa veikla yra pagrįsta savanoriškumo principu.

Kada prasidėjo karas Ukrainoje ir gyvenant neramiu laiku šiuo metu, ar pajutote savanorių padaugėjimą? Ar pasikeitė požiūris į savanoriškas pajėgas?

Turėtume žiūrėti ne 2022 metus o į 2014 kai įvyko ir prasidėjo tikrasis karas Dombase bei įvyko valdžios pasikeitimas Ukrainoje. Tuomet ir buvo didžiausias pasikeitimas požiūrio į visą kariuomenę bet ir ypatingai į savanorių pajėgas. Žiūrint iš kariuomenės vadovybės pusės padidėjo finansavimas, pagerėjo aprūpinimas, nupirkta ginkluotės. Pasikeitė ir žmonių požiūris, jų daugiau prisijungė prie savanorių pajėgų.

savanoriai

Nuo kokio amžiaus ir iki kokio amžiaus galima tarnauti savanorių pajėgose?

Savanorių pajėgose kaip ir visoje kariuomenėje galima tarnauti nuo 18 m. O tarnauti galima iki 65 m.

Jei esi atitarnavęs privalomąją karo tarnyba, ir esi 40 m. galima jungtis prie savanorių pajėgų?

Taip, taip. Kaip tik vakar, buvo atvykęs viena pilietis, kuris prieš tris metus tarnavo devynis mėnesius, šauktiniu, turi darbą, bet pasiilgo tarnybos ir nusprendė prisijungti prie savanorių pajėgų. Jam yra patogu jis suderiną darbą ir karo tarnybą savanorių pajėgose.

Ar su darbu tai yra suderinama? Ar ne bus taip, kad teks rinktis darbas arba tarnyba?

Visada yra žiūrima individuliai. Taip, kartais būna, jog įmonė išsiunčia darbuotoją į komandiruotę. Tuomet savanoris pristato komandiruotės įsakymo kopiją ir mums to pakanka. Mes viską suprantame, jog studentai būna egzaminų sesijos, žmonės suserga, visko pasitaiko.

O kiek šiuo metu kariuomenėje tarnauja savanorių?

Jei visoje Lietuvoje, tai karių-savanorių yra apie 5,5 tūkstančio.

savanoriai taurage

Dabar vis labiau populiarėja merginų ėjimas į kariuomenę. Kaip yra pas Jus, ar savanorių moterų turite?

Taip. Savanorių pajėgose dabar tarnauja apie 14% bendrai moterų, merginų. Tauragėje taip pat turime merginų, moterų, kurios tarnauja ir vargo nemato.

O visuomenės požiūris pasikeitė? Ankščiau būdavo noras išvengti, ar ignoruoti?

Rengtos apklausos visuomet rodydavo, jog Tauragėje pasitikėjimą kariuomene yra gana didelis. Pasitikėjimas išaugo dar labiau parsidėjus karui Ukrainoje. Žmonės pamatė, kad iš didelio burbulo, kuriuo reklamavosi Maskovijos ordos. Kokie jie stiprūs ir galingi, kad Kijevą paims per dienas. Kitą mėnesį mes jau minėsime dviejų metų sukaktį. Kaip to Kijevo nepaima taip nepaima. Žmonės pamatė, jog tas velnias nėra toks baisus kaip skelbėsi. Galima drąsiai sakyti, kad mes ruošiamės ir atlaikysime jeigu to reikės.

Dar vienas įdomus faktas, kad kariui-savanoriui pajėgose ištarnavusiam tris metus (jaunam žmogui) yra užskaitoma nuolatinė privalomoji karo tarnyba. Ar pastebėjote, kad jaunuolių ateina daugiau, todėl jog galima suderinti su mokslais, lankstesnės sąlygos? Nors čia yra ne devyni mėnesiais bet trys metai, tačiau pakankamai patogu.

Taip. Kai ateina jaunuoliai į karo prievolę dėl tarnybos, būna vedę, turi vaikų arba turi darbą kuriame gauna sąlyginai gerą darbo užmokestį. Taip jie prašo, jog privalomoji karo tarnyba, šaukimas būtų atidėtas. Atidėjimas būna metams. Tad, visuomet, karo prievolė rekomenduoja, kad galima atlikti tarnybą ir krašto apsaugos savanorių pajėgose. Tuomet nereikia devynis mėnesius kasdien tarnauti. Tą galima atlikti per tris metus lankant pratybas. Yra reikalavimai lankyti pratybas, išlaikyti testus, įgūdžių įvertinimus, dalyvauti vertinamuosiuose pratybose, kovinio šaudymo pratybose, atlikti šaudymo pratimus, gauti teigiamus įvertinimus ir tada yra užskaitoma tarnyba. Labai patogus suderinti su studijomis. Baigia studija, tarnyba užskaityta ir galva jau nebeskauda. Galima iš kart ieškotis darbo.

Kita vertus, valstybė yra palikusi pasirinkimą žinias turėti būtina, ypatingai dabartinėje situacijoje bet tu gali rinktis ar intensyvūs devyni mėnesiai ar patogūs trys metai.

Taip žmogus turi galimybę rinktis. Jei žmogus tikrai negali atlikti privalomos karo tarnybos, tuomet gali tarnauti krašto savanorių pajėgose ir tarnyba bus užskaityta.

savanoriai taurageje

Ar dalyvaujate Tauragėje vykstančiuose renginiuose?

Taip, buvome sausio 13 dienos minėjime, kartu su „Lions“ klubu išvirėme tauragiškiams arbatos. Liepos 6 d. buvo skalvių pilies šturmas, reikėjo pagalbos, surinkome karių-savanorių, kurie tapo aktoriais.

Kaip atskirti karį savanorį?

Taip, jeigu kariai yra su beretėmis, tai tamsiai raudonas berete dėvi kariai-savanoriai, o šviesiai raudonas – karo policija. Žalias beretes dėvi – sausumiečiai, juodas – artileristai.

Jūsų šūkis labai gražus, „Buvome, esame, būsime“.

Mes ir kalbame, kad jau trečia savanorių karta. Pirmoji karta buvo tarpukariu, kuomet reikėjo Lietuvai atsistoti ant kojų. Paskelbus nepriklausomybę, puolė ir bermontininkai ir bolševikai. Reikėjo kariauti valstybė kvietė savanorius. Pokario partizanai – antroji savanorių karta, o dabar jau yra trečioji savanorių karta. Tai mes ir sakome: „Buvome, esame, būsime“.

 

TAURAGĖS ŽINIOS

Dalintis