Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Gyvulių augintojai ir veganai kryžiuoja ietis: ar bus draudžiama augalinės kilmės produktus vadinti mėsa?

2024/03/22


Prieš kelias savaites Prancūzijoje įsigaliojo teisės aktai, draudžiantys vartoti tokius pavadinimus kaip kepsnys, filė ar kumpis produktams, kurių sudėtyje yra augalinių baltymų. Toks bandymas prancūzams jau ne pirmas, todėl laukiama Europos Teisingumo Teismo (ETT) sprendimo ir veganams atstovaujančių organizacijų reakcijos.

Pagal naująjį įstatymą, tarp terminų, kuriuos draudžiama vartoti žymint maisto produktus, kurių sudėtyje yra augalinių baltymų, yra: filė, nugarinė, kepsnys, eskalopas, kumpis, šoninė.

Tam tikriems maisto produktams įvardyti bus galima ir toliau vartoti šiuos terminus, net jeigu juose yra augalinių baltymų, bet jie atitinka tam tikras ribas. Šis įstatymas taip pat nebus taikomas kitoje ES valstybėje arba trečiojoje šalyje pagamintiems ar parduodamiems gaminiams.

Tokiam žingsniui jau pasiruošę italai, apie panašų įstatymą svarsto čekai, slovakai, rumunai, lenkai. Tačiau nesnaudžia ir vegetarus bei veganus atstovaujančios organizacijos. Aukščiausias Prancūzijos teismas (Valstybės taryba) sustabdė 2022 m. paskelbtą panašų dekretą, po tai, kai gavo augalinius baltymus propaguojančios asociacijos prašymą. Valstybės taryba perdavė šį klausimą ETT, kad šis išaiškintų Europos ženklinimo reglamentus.

Italijoje augalinės kilmės mėsos pakaitalų gamintojai ir prekiautojai taip pat darė spaudimą, blokuodami įstatymų pakeitimus, tačiau ministerija palaikė ūkininkų pusę ir ėmėsi saugoti mėsos produktų pavadinimus.

Koją kiša Europos teisė

Europos vegetarų sąjunga ir Prancūzijos vegetarų asociacija suabejojo ​​Prancūzijos dekreto suderinamumu su Europos teise. Jie mano, kad tokie pavadinimai, kaip dešra, tapo kasdienio vartojimo dalimi ir juos sunku pakeisti.

Maisto produktų ženklinimo teisinę sistemą sudaro Bendrijos teisės aktas ir prekybos standartai, įtraukti į Bendrosios žemės ūkio politikos bendro rinkos organizavimo (BRO) reglamentą. Pavyzdžiui, pieno terminai šiame reglamente yra saugomi. 2017 m. ETT patvirtino, kad terminas pienas (kaip ir sviestas ar jogurtas) yra skirtas tikram pienui ir terminų naudojimas prekiaujant augaliniais produktais yra neteisėtas.

Per 2020 m. vykusią Bendrosios žemės ūkio politikos reformos diskusiją Europos Parlamentas atmetė pakeitimą, kuriuo mėsos terminams būtų suteiktas toks pat apsaugos lygis, kaip ir pieno terminams.

Tačiau neseniai priimtas ETT sprendimas konstatavo, kad ES suderinta maisto produktų ženklinimo sistema „nekliudo“ valstybėms narėms priimti priemones, numatančias papildomas privalomas detales, susijusias su maisto produktų kilme.

Apie naują vasario pabaigoje priimto įstatymo tekstą Prancūzijos žemės ūkio ir maisto suverenumo ministras vasarą informavo Europos Komisiją (EK), tačiau prancūzai dar laukia ETT sprendimo dėl 2022 m. dekreto atitikties ES teisei.

Italijai pasisekė mažiau. Patvirtinusi nuostatas uždrausti mėsos terminologiją taikyti augalinės kilmės produktams, šalis narė taip pat informavo EK, bet buvo nustatyta, kad pranešimo procedūra atlikta neteisingai, tad neaišku, koks bus priimtas galutinis sprendimas.

Mėsos terminų klausimą šiuo metu taip pat svarstanti Lenkijos ūkininkų bendruomenė tikisi savo valdžios palaikymo ir viltis sieja su 2025 m., kai perėmę pirmininkavimą ES, šį klausimą galės spręsti visos Bendrijos lygiu.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

Pirmąją balsavimo iš anksto dieną balsuoti atvyko 41,5 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia pirmosios išankstinio balsavimo dienos antrajame Respublikos Prezidento rinkimų ture aktyvumą.
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Po svarstymo pritarta siūlymui griežtinti atsakomybę už nusikaltimus valstybei

Seimas po svarstymo pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pa...