Ypač reikalaujama mažinti plastikinių pakuočių atliekų kiekį. Nustatyta 50 proc. didžiausia leistina tuščios erdvės santykinė dalis grupinėms, transportavimo ir elektroninės prekybos pakuotėms. Gamintojai ir importuotojai taip pat turės užtikrinti, kad pakuočių svoris ir tūris būtų kuo mažesni.
Nuo 2030-ųjų bus uždraustos kai kurių rūšių vienkartinės plastikinės pakuotės: neapdorotų šviežių vaisių ir daržovių pakuotės, kavinėse ir restoranuose tiekiamų ir vartojamų gėrimų ir maisto pakuotės, kai kurios atskiros pakuotės maisto pramonėje (pavyzdžiui, užpilai salotoms, padažai, kavai balinti skirti produktai, cukrus), vienkartinės miniatiūrinės pakuotės apgyvendinimo įstaigose dalijamiems tualetiniams reikmenims ir labai lengvi plastikiniai pirkinių maišeliai (plonesni nei 15 mikronų).
Siekiant išvengti žalos sveikatai, į teisės aktą taip pat įtrauktas draudimas pakuojant maistą naudoti tam tikras ribas viršijančius vadinamuosius amžinuosius chemikalus (perfluoralkilintas ir polifluoralkilintas medžiagas, PFAS).
Numatyti specialūs alkoholinių ir nealkoholinių gėrimų (išskyrus pieno, vyno, aromatizuoto vyno, spiritinių gėrimų) pakuočių transportavimo ir prekybos pakuočių bei grupinių pakuočių pakartotinio naudojimo tikslai 2030-iesiems. Pavyzdžiui, gėrimų ir maisto išsinešti pardavėjai turės suteikti pirkėjams galimybę turėti savo tarą. Iš jų taip pat bus reikalaujama nuo 2030 m. 10 proc. produktų siūlyti daugkartinėse pakuotėse.
Pagal naująsias taisykles visos pakuotės (išskyrus pagamintas iš lengvosios medienos, kamštienos, tekstilės, keramikos, porceliano ir vaško) turės būti perdirbamos laikantis griežtų kriterijų. Numatytos priemonės taip pat apima tikslus, susijusius su minimaliomis perdirbtųjų medžiagų dalimis plastikinėse pakuotėse ir su minimaliu perdirbamų pakuočių atliekų svoriu.
Iki 2029 m. 90 proc. vienkartinių plastikinių ir metalinės gėrimų taros (iki trijų litrų) turės būti surenkama atskirai (naudojant užstato grąžinimo sistemas arba kitus sprendimus, kuriais užtikrinamas tikslų įgyvendinimas).
Už naująsias taisykles balsavo 476, prieš 129, susilaikė 24 europarlamentarai. Jų įsigaliojimui dar būtinas formalus ES Tarybos pritarimas.
2018 metais pakuočių sektoriaus apyvarta ES siekė 355 milijardus eurų. Dėl to nuolat daugėja atliekų: ES jų nuo 66 mln. tonų 2009 m. padaugėjo iki 84 mln. tonų 2021 m. arba 188,7 kg pakuočių atliekų vienam gyventojui. Nesiėmus papildomų priemonių, šis kiekis 2030 m. išaugs iki 209 kg. Priimdamas šį teisės aktą, Parlamentas reaguoja į Konferencijos dėl Europos ateities išvadose pateiktus piliečių pasiūlymus dėl žiedinės ekonomikos kūrimo, atliekų kiekio mažinimo, laipsniško netvarių pakuočių atsisakymo ir kovos su vienkartinėmis plastikinėmis pakuotėmis.
EP informacija
ŪP redakcijos nuotr.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos