Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Dovana Pajūrio regioninio parko lankytojų centrui

2024/05/08


Dovana Pajūrio regioninio parko lankytojų centrui – 7000 m. amžiaus, mezolito pabaigos T formos kirvukas iš elnio rago – taps nauju eksponatu. Dr. Saulius Bučas rado jį parko teritorijoje, pajūrio ruože tarp „Memel-Nord“ baterijos ir Olando Kepurės skardžio. Šį radinį Dr. Saulius Bučas padovanojo Pajūrio regioninio parko lankytojų centro ekspozicijai, taip pat ir parengė informaciją apie radinį.

2017 m. Baltijos jūros priekrantėje 500 m į pietus nuo Olando kepurės skardžio 5–7 m nuo vandens buvo rastas tauriojo elnio rago fragmentas, archeologiškai apibūdinamas kaip T formos raginis kirvelis (angl. T-shaped antler axe) su skyle. Jo dydis: plotis 20 cm, plotis ties įtvaru 4,4 cm, storis apie 2,0–2,5 cm.
Tokie įnagiai buvo vartojami mezolito pabaigoje ar net neolito pradžioje. Panašūs artefaktai buvo rasti daugelyje pajūrio valstybių į pietus nuo Lietuvos. Tai bene pirmas toks retas ir vertingas istorinis-archeologinis radinys - darbo įnagis šiame pajūrio kampelyje.

Archeologiškai šis radinys priskirtinas vėlyvojo mezolito (maždaug prieš 8500–7000 m.) laikotarpiui. Žmonių ūkinėje, buities veikloje vyravo titnago ir kaulo bei rago įrankiai, tarp jų ir raginiai kirvukai su skyle kotui. Kultūriniu požiūriu šio laikotarpio dirbiniai galėtų būti priskirtini prie rytinio Baltijos jūros regiono pakraščio medžiotojų-žvejų-rinkėjų bendruomenių materialinės kultūros – Nemuno ir Narvos kultūroms. Čia gyvenę žmonės užsiėmė medžiokle, žvejyba, gamtinių išteklių (titnago, gintaro, augalų) rinkimu bei jų apdorojimu.
Pagamintas jis iš tauriojo elnio ragų trečių- ketvirtų metų atšakos (žr. pav. viršuje). Priklausomai nuo dydžio, koto įtvėrimo būdo bei kampo, jie galėjo būti naudojami kirsti, skobti, kalti, apdirbti medieną, apdoroti skerdieną, kailius ir kitose buities ar ūkinėje veiklose.

Kirvukas byloja apie maždaug prieš 7000 m. (7163–6958) buvus čia gyventojų bei vykdžius jiems tam tikrą ūkinę veiklą bei naudojus tokio tipo įrankius veikiausiai iki Ertebiolės (Danija, Ertebølle) kultūros laikotarpio prieš 5500–4000 m. Per tą laikotarpį archeologams Baltijos jūros dugne pavyko rasti žvejybos priemonių reliktus (medines žvejybos užtūras) povandeninėje Dangės žiočių dalyje.

kirvukas iš elnio rago

 

Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijos informacija

Žr. žemiau aprašymą. Radėjas ir teksto bendraautorius dr. Saulius Bučas, konsultantas KU archeologas dr. Tomas Rimkus. Klaipėda, 2021-11-12/2024-04-12.

Dalintis