Ashburn +12,5 °C Lietus
Pirmadienis, 11 Lap 2024
Ashburn +12,5 °C Lietus
Pirmadienis, 11 Lap 2024

Asociatyvi Shutterstock nuotr.

Naudotas automobilis: kiek jam reikia taupyti?

2024/09/29


Kiek mėnesių reikia dirbti vidutiniam šalies gyventojui, norint įsigyti automobilį už vidutinę rinkos kainą? Tyrimas parodė, kad automobilių įperkamumas skirtingose šalyse skiriasi net kelis kartus.

Įkandama ne visiems

Automobilių duomenų įmonė „carVertical“ išanalizavo naudotų transporto priemonių rinkos situaciją 23-ijose tyrime dalyvavusiose Europos šalyse ir nustatė, kad naudoto automobilio įsigijimui reikėtų skirti beveik 10 mėnesių algą. Nemažai daliai vairuotojų toks automobilis gali būti sunkiai įkandamas pirkinys. Lietuva čia rikiuojasi 17-oje vietoje – vairuotojams vidutiniškai reikėtų dirbti 6,9 mėn., kad įsigytų automobilį už vidutinę rinkos kainą. Panaši situacija ir Latvijoje. O štai Lenkijoje pirkėjams tektų dirbti apie 12,5 mėnesių

Finansų ekspertai, paprastai, rekomenduoja skirti automobiliui ne daugiau nei 6 mėn. atlyginimą. Visgi daugumoje tyrime dalyvavusių šalių automobilių pirkėjai nusižengia šiai nuostatai ir dairosi į brangesnius modelius.

Daugiausiai laiko norėdami įsigyti vidutinį naudotą automobilį turėtų dirbti Portugalijos vairuotojai – net 22,4 mėn., toliau rikiuojasi rumunai – 15,4 mėn. ir serbai – 14,7 mėn. Mažiausiai automobiliui turėtų dirbti suomiai – vos 2,7 mėn., vokiečiai – 6 mėn. ir šveicarai – 6,1 mėn.

Lemia ir pasirinkimas

Lietuvoje vidutinis atlyginimas siekia 1309 eurus, o naudoto automobilio įsigijimui, remiantis „carVertical“ duomenimis, skiriama apie 9 tūkst. eurų. Lenkai renkasi brangesnius automobilius, kainuojančius apie 16,5 tūkst. eurų, o su 1,3 tūkst. eurų siekiančiu vidutiniu šalies atlyginimu tokioms transporto priemonėms reikia gerokai pataupyti.

„Daliai vairuotojų skirti naudotam automobiliui kelių ar keliolikos mėnesių dydžio atlyginimą gali pasirodyti pernelyg skausminga, tačiau jie neturėtų pamiršti, jog naudotos transporto priemonės iš antrų rankų taip pat gali atnešti ir papildomų išlaidų. Nemažai rinkoje parduodamų automobilių turi suklastotą ridą ar paslėptų defektų. Remiantis mūsų turima statistika, Lietuvoje net 7,9 proc. automobilių turėjo suklastotą ridą ir 52,7 proc. praeityje buvo patyrę apgadinimų“, – teigia „carVertical“ komunikacijos vadovas Matas Buzelis.

Brangiausi ir pigiausi

Brangiausius automobilius Europoje renkasi šveicarai. Vidutinio naudoto automobilio kaina šalyje siekia beveik 39 tūkst. eurų. Tiesa, vidutinis atlyginimas Šveicarijoje didžiausias iš visų tyrime dalyvavusių šalių – 6377 eurai. Toliau rikiuojasi austrai – 28,5 tūkst. eurų ir portugalai – 24,2 tūkst. eurų. Nors automobiliui skiriamas biudžetas šiose šalyse panašus, tačiau atlyginimai smarkiai skiriasi: Austrijoje – 2,6 tūkst. eurų, o Portugalijoje – mažiau nei 1,1 tūkst. eurų.

Mažiausiai automobilio įsigijimui skiria Ukrainos gyventojai (beveik 5 tūkst. eurų), latviai – 7,5 tūkst. eurų ir suomiai – 8 tūkst. eurų. Tiesa, šalių perkamoji galia irgi smarkiai skiriasi: Ukrainoje vidutinis atlyginimas siekia 394 eurus, Latvijoje – 1,1 tūkst. eurų, o Suomijoje – daugiau nei 2,9 tūkst. eurų.

Stabilumo ženklai

Pasak automobilių rinkos eksperto, naudotų automobilių rinkoje dabar stebimi stabilumo ženklai. Naujų automobilių tiekimas jau sugrįžo į priešpandeminį lygį ir nebėra priežasčių, dėl kurių žmonės nebenorėtų parduoti savo transporto priemonių, kurių lizingas buvo išmokėtas.

„Matėme, kaip sparčiai didėjo naudotų automobilių kainos, o apynaujų tokių automobilių sandoriai patyrė stagnaciją. Dabar viskas ir vėl sugrįžta į senas vėžes ir tai juntama kone visame žemyne“, – tvirtina ekspertas.

Automobilių rinkai vėl stabtelti dabar specialistas nemato pagrindo – po truputį mažėjančios palūkanos ir vėl gerina finansavimo galimybes, o tie žmonės, kurie atidėliojo pirkimą, pasak M. Buzelio, ir vėl sugrįžta prie tokių minčių.

Kaip buvo tiriama

Vidutinė naudotų automobilių kaina skirtingose šalyse nustatyta naudojant tose šalyse viešai prieinamus šaltinius: publikacijas žiniasklaidoje, skelbimų portalų statistiką, „carVertical“ partnerių informaciją ir viešų institucijų duomenis 2023-2024 m. Pagal vidutinę automobilio kainą ir konkrečios šalies vidutinį atlyginimą buvo apskaičiuota, kiek mėnesių reikėtų dirbti norint įsigyti automobilį. Tyrime dalyvavo 23 šalys. Vidutinis atlyginimas skirtingose šalyse apskaičiuotas naudojant portalo „Numbeo“ informaciją. Tyrimas atliktas 2024 m. birželio-liepos mėn.

 

Emilija BARTAŠIŪTĖ

Dalintis