Ashburn +20,4 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +20,4 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024

Socialdemokratai grįžta prie pamatinių vertybių (nuotraukų galerija)

2017/05/09


Seimo rinkimai rudenį Lietuvos socialdemokratams buvo lyg šaltas dušas, kuris padėjo atverti akis ir pripažinti, jog būdami valdžioje buvo pernelyg persiėmę liberaliomis idėjomis ir prarado didelės dalies savo rinkėjų pasitikėjimą. Tai paskatino partiją atsinaujinti. Šeštadienį įvykusiame 35-ajame LSDP suvažiavime patvirtinta nauja partijos vadovybė ir pareikšta, kad partija grįžta prie pamatinių socialdemokratinių vertybių. Socialdemokratai pasiryžę susigrąžinti žmonių pasitikėjimą ir jau dabar tikina, kad tai jie yra geriausias planas Lietuvai.

Į vadovus nekėlė „liftu“ Išrinktas partijos vedlys Gintautas Paluckas ryšėjo raudoną kaklaraištį, taip paisydamas nerašytos tradicijos per šventes puoštis raudonais akcentais. Šeštadienį jis oficialiai perėmė partijos pirmininko įgaliojimus iš Algirdo Butkevičiaus, kuris LSDP vėliavnešiu buvo ištisus aštuonerius metus, o pastaruosius ketverius – dar ir vadovavo Vyriausybei. Dėl pirmininko posto pirmą kartą buvo varžomasi tiesioginiuose rinkimuose, kurių idėja šioje partijoje, pasirodo, kilo dar 2013 m. Antrajame rinkimų ture G. Paluckas savo varžovą Mindaugą Sinkevičių įveikė 4 proc. balsų persvara. Balsų skaičiavimo komisija aptiko procedūrinių pažeidimų, tačiau pripažino, kad jie rinkimų rezultatams įtakos neturėjo. Suvažiavime paskutinį kartą į bičiulius kreipdamasis kaip partijos vadovas A. Butkevičius tvirtino, jog postą po pastarųjų Seimo rinkimų palieka ramia širdimi. Nors partijų sąraše socialdemokratai nukrito į trečią vietą, partija išlieka gausiausia Lietuvoje. Komentuodamas ką tik pasibaigusius partijos vadovo rinkimus, taikydamas oponentams, pastebėjo, jog jauni jų partijos kandidatai nebuvo pakelti liftu „į aukštumas kaip kai kuriose kitose partijose“. Socialdemokratai džiaugiasi, kad tiesioginiai pirmininko rinkimai suaktyvino partijos narius, ypač buvo naudingi regioniniams skyriams, kurie anksčiau jautėsi pamiršti ir ignoruojami partijos vadovybės. Apsilankymas regionuose į naudą ir vadovams. Pasak G. Palucko, dabar jis nejaučia įtampos, nes žvelgdamas į salę mato pažįstamus veidus.

Dovanos juokino ir stebino Atsinaujinusius socialdemokratus sveikino visų politinių partijų, taip pat verslo, profesinių sąjungų atstovai. Daugelis jų atskubėjo nešini ne tik žodiniais, bet ir materia­liais, simbolinę prasmę turinčiais palinkėjimais. Ministrų kabineto vadovas Saulius Skvernelis nepraleido progos įgelti socialdemokratams dėl pralaimėtų Seimo rinkimų, tačiau išreiškė padėką buvusiam premjerui A. Butkevičiui. Jam įteikdamas Lietuvos vėliavos kopiją (pabrėžė, kad pirko už asmenines lėšas) linkėjo pailsėti po ypač įtemptų pastarųjų ketverių metų. Asmeniškai G. Paluckui, su kuriuo jau teko dirbti ne vienus metus, susitikti ir krepšinio aikštelėje, premjeras padovanojo nebrangų ir negilią potekstę turintį paveikslėlį, kuriame pavaizduotas „valstiečių“ simbolis gandras, snape nešantis raudoną rožę – socialdemokratų simbolį. Kitoje paveikslėlio pusėje gandras jau lizde, susuktame iš rožių žiedų. Ministro Pirmininko dovanų socialdemokratams maiše dar buvo praktinė knyga apie tai, kaip įgyvendinti tikslus. Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui ir pačiam buvo juokinga konstatuoti, kad jis atėjo į socialdemokratų suvažiavimą: „Istorinė diena, nė vienas iš Landsbergių čia nebuvo įžengęs...“ Įvykio raktas, matyt, paprastas – politines partijas apėmusi atsinaujinimo banga, tai, kad naujieji lyderiai yra bendraamžiai. Atminimas apie tai G. Paluckui bus dovanėlė – kompasas, kuris nuolat ieško, kur yra kairė. Simboline dovana nešinas į tribūną atskubėjo ir Darbo partijos pirmininko pavaduotojas Šarūnas Birutis. Tai raudonas paspirtukas, su kuriuo galima važiuoti tik į priekį ir patartina visada sukti į kairę. G. Paluckui „darbietis“ linkėjo „judėti sparčiai į priekį ir užaugti iki kitų transporto priemonių, gal mersedeso ar net važiuoti su vadovybės apsauga“.

Laisvė, teisingumas, solidarumas Prieš 28 metus, atkuriant LSDP, buvo įvardytos pamatinės vertybės – laisvė, teisingumas, solidarumas. Partijos vadovybę ir statutą atnaujinę socialdemokratai priėmė kreipimąsi, kuriuo deklaruoja grįžtantys prie socialdemokratinių ištakų. „Privalome grąžinti žmonių pasitikėjimą Lituvos socialdemokratų partija. Tam pasitarnaus ir pirmieji tiesioginiai partijos pirmininko rinkimai. Esame pasiryžę dėti visas pastangas, kad kiekvienas žmogus Lietuvoje jaustųsi orus ir gerbiamas“, – teigiama kreipimesi. Socialdemokratai įsipareigoja stiprinti piliečių pasitikėjimą valstybe, gausinti socialines investicijas ir užtikrinti jų veiksmingumą, mažinti socialinę ir regioninę atskirtį, taip pat pajamų nelygybę, reformuoti mokesčių politiką, užtikrinti tinkamą darbo santykių lankstumo ir saugumo balansą. Pasak G. Palucko iš tribūnos pateikto socialdemokratijos apibrėžimo, „tai žmogaus išlaisvinimas iš gamtos ir rinkos sąlygotos nelygybės, įgalinimas pasijusti savimi, kad gyvenimas būtų orus“. Kaip vieną svarbiausių politinės darbotvarkės iššūkių jis įvardijo moterų politinį įgalinimą (nes moterų indėlis visuomenėje iki šiol nepelnytai sumenkintas). Be lyčių lygybės, vyrų ir moterų socialinių ekonominių santykių klausimų, 37-erių partijos vadovas akcentavo pasiryžimą kovoti su pajamų nelygybe, apgailėtina intelektualų finansine situacija: investicijos į kūrybinę visuomenę yra būtinas dalykas siekiant sklandaus visuomenės augimo ir šviesios ateities. Socialdemokratų karščiausių darbų sąraše – moralinis įsipareigojimas pataisyti Darbo kodeksą, mokestinių lengvatų peržiūrėjimas per artimiausias dvi savaites (nuo to priklausys socialinių programų perspektyva: vaiko pinigai, neapmokestinamųjų pajamų dalies didinimas), taip pat urėdijų reforma. „Sutarėme, kad vogti ar klastoti medienos kokybės negalima, bet reikia atkreipti dėmesį į regioninę politiką, kad darbo vietų automatinis sumažinimas atsilieps neigiamai regiono ekonominei situacijai, emigracijai“, – tolesnių derybų su koalicijos partneriais tikisi G. Paluckas.

Apie seną arklį ir vežimą Ugningą kalbą rėžė partijos senbuvis, Europos Komisijos narys, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą, Vytenis Povilas Andriukaitis. Puikiomis oratoriaus savybėmis išsiskiriantis politikas spinduliavo džiugesiu dėl suvažiavimo ir partijos atsinaujinimo. Savo kalbą jis surikiavo remdamasis liaudies patarlėmis. Kur du stos, visada daugiau padarys – šiuo posakiu V. P. Andriukaitis paragino rengtis 2019 m., kai vyks net treji rinkimai: savivaldybių tarybų, Prezidento ir Europos Parlamento. Šunys loja – karavanas eina: šiuo posakiu EK narys siūlė nepasiduoti politologų niūrioms prognozėms, o mobilizuotis bendram tikslui. Suvažiavimo metu ne kartą skambėjo Algirdo Mykolo Brazausko vardas. Pirmasis jį kaip LSDP 1989-aisiais atkūrėją paminėjo naujasis socialdemokratų vėliavnešys G. Paluckas. Šią giją pasigavo ir kiti. 74-erių Seimo narys Antanas Vinkus į tribūną nubėgo ristele norėdamas parodyti, kad ir garbaus amžiaus politikai yra reikalingi. Jaunimo akyse dega ugnis, o vyresniųjų politikų akyse – išminties šviesa... Parlamentaras pasidžiaugė, kad buvo prisimintas jo bendražygio ir mokytojo A. Brazausko atminimas. Vildamasis, jog suvažiavimo salėje sklando buvusio partijos vadovo vėlė, į ją garsiai kreipėsi pagarbos kupinais žodžiais. Parlamentaras pralinksmino sa­lę prisipažindamas, kad G. Paluckas, kai šypsosi, jam yra panašus į kunigą, o jaunystėje jis pats norėjo būti kunigu... Stebėdamas partijos atsinaujinimą bičiulis nerimavo, kad nebūtų pamiršti, ignoruojami, dėl amžiaus diskriminuojami vyresnieji partijos nariai.

Intriga dėl pavaduotojų A.Vinkaus nerimas, kad partijos senbuviai nebūtų nustumti į pašalį, kilo ne be reikalo, mat visą laiką buvo akcentuojama vyrų ir moterų lygybė. Į LSDP valdymo organus buvo nuspręsta vienodai skirti vyrų ir moterų. Ganėtinai ilgai G. Paluckas išlaikė intrigą, ką ketina skirti savo pavaduotojais. Vėlgi minėjo tik tiek, jog turi būti išlaikytas lyčių santykis, dėl kandidatūrų išklausyta regioninių skyrių nuomonė. Buvo intriga ir tai, ar naujasis partijos lyderis pavaduotoju pasirinks savo buvusį varžovą rinkimuose M. Sinkevičių. Suvažiavimui artėjant į pabaigą visos abejonės buvo išsklaidydos, visos pavardės įvardytos, visos rožės išdalytos. M. Sinkevičius tapo vienu iš pirmininko pavaduotojų. Tarp kitų pavaduotojų – ir jau žinomų politikų (taigi dėl A. Vinkaus nerimauta be reikalo), ir negirdėtos pavardės: Gediminas Kirkilas, Vilija Blinkevičiūtė, Justas Pankauskas, Povilas Isoda, Rasa Budbergytė, Orinta Leiputė, Raminta Popovienė, Saulius Urbonas, Raminta Bastytė, Algirdas Raslanas, Vaida Aleknavičienė. Atsakinguoju partijos sekretoriumi patvirtintas Linas Jonauskas. Raudonos spalvos apgaubtas suvažiavimas baigėsi socialdemokratų himnu, kurį užvedė Nijolė Tallat-Kelpšaitė, su raudonojo vyno taure. Nacionalinis kraujo centras iš LSDP 35-ojo suvažiavimo parsivežė kone šešių dešimčių donorų kraujo atsargą.

Irma DUBOVIČIENĖ „ŪP“ korespondentė

Autorės nuotraukos

Suvažiavimo metu vyko kraujo donorystės akcija, kurioje dalyvavo apie šešios dešimtys savanorių. Svečių eilėje – premjeras Saulius Skvernelis, „darbiečių“ atstovas Šarūnas Birutis. Gabrieliaus Landsbergio simbolinė dovana socialdemokratams – kryptį į kairę rodantis kompasas. Socialdemokratų partija išlieka gausiausia Lietuvoje. Pasak Gintauto Palucko, karščiausių darbų sąraše – moralinis įsipareigojimas pataisyti Darbo kodeksą, mokestinių lengvatų peržiūrėjimas per artimiausias dvi savaites, taip pat urėdijų reforma.
Dalintis