Ashburn +20,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 12 Spa 2024
Ashburn +20,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 12 Spa 2024

Baltijos šalyse auga rotorinių kombainų paklausa

2017/06/20

Artėjant javapjūtei vis dažniau pasigirsta būsimo derliaus prognozių Europos Sąjungoje ir kitose pasaulio kraštuose. Baltijos šalyse 2017 m. derlius prognozuojamas neblogas, tačiau po lietingo praėjusių metų rugpjūčio žemdirbiai ieško kuo efektyvesnės derliaus nuėmimo technikos. Lietuvos, Estijos ir Latvijos žemdirbių patirtis rodo, kad derlių iš įmirkusių laukų sėkmingai gali nuimti rotoriniai kombainai, o ypač – kombainai su kombinuotomis vikšrinėmis važiuoklėmis. Šią tendenciją pastebi ir daugiau nei dvidešimt metų žemės ūkio technika Baltijos šalyse prekiaujanti bendrovė „Dotnuva Baltic“.

Galingai technikai reikalingi vikšrai Panevėžio rajone, Naujamiesčio kaime ūkininkaujantis Marius Ragažinskas savo naudojamuose 400 hektarų laukuose augina rapsus, kviečius, miežius, kvietrugius, kmynus. Derlių jam jau du sezonus sėkmingai nuimti padėjo prieš beveik trejus metus įsigytas rotorinis kombainas su kombinuota vikšrine važiuokle. „Vienais metais buvo labai šlapia. Ir jei ne turėtas vikšrinis kombainas, 150 hektarų būtų likę nenukulti. Be to, vikšrai tokiai galingai technikai tikrai reikalingi. Kombaino ir šiaip didelis svoris, o dar bunkerį prikrauname. Važiuojant ratais labai suminama dirva, dėl to susigadina laukas, sumažėja derlius. Savo kooperatyve, keisdami kombainus, jau nebesirenkame kitokio nei vikšrinis“, – aiškina panevėžietis.

Latvio pasirinkimas – vikšriniai kombainai Vikšriniai kombainai nėra naujiena Latvijoje vasarinius ir žieminius kviečius, vasarinius ir žieminius rapsus, avižas, pupas ir žirnius auginančiam Fridrihui Hasse. Visi keturi šiuo metu jo naudojami kombainai turi vikšrines važiuokles. Naujausias pirkinys – daugiau kaip prieš dvejus metus įsigytas rotorinis kombainas. Visa ši technika naudojama 2,5 tūkst. dirbamos žemės turinčiame ūkyje. „Vikšrinė važiuoklė labai praverčia, esant šlapiai dirvai“, – sako Latvijos ūkininkas. Jam patinka, kad rotoriniame kombaine geriau subalansuota vikšrinė važiuoklė ir dešimt kartų mažiau diržų nei kituose mūsų turimuose kombainuose. Ūkininko teigimu, tai gerokai sumažina eksploatacijos išlaidas.

Gelbėjo Estijos ūkininko derlių Kviečius, miežius, rapsus, aliejines kanapes ir kitas grūdines kultūras auginantis Estijos ūkininkas Urmas Puusepp savo ūkyje naudoja keturis kombainus. 4,5 tūkst. hektarų dirbamos žemės apdirbti jam reikia galingos, našios technikos. Rotorinius kombainus su vikšrinėmis važiuoklėmis jis pradėjo naudoti prieš dvejus metus. „Pernai, kai per derliaus nuėmimą dirva buvo labai įmirkusi, kombainas su vikšrine važiuokle mums padėjo išgelbėti didelę derliaus dalį. Su šiais kombainais galėjome įvažiuoti į visus savo laukus, ko negalėjome padaryti kombainais, turinčiais ratines važiuokles. Pastaruosius dvejus metus tikrai pajutome tokių kombainų poreikį“, – sakė Estijos ūkininkas.

Paklausa išaugo keliolika kartų „Rotorinių kombainų paklausa visose trijose Baltijos šalyse pastaraisiais metais išaugo net keliolika kartų: 2015 m. Lietuvoje registruoti 378 nauji kombainai, 17 iš jų (arba 4 proc. visų) – rotoriniai. 2016 m. tokių buvo jau buvo 43 vienetai arba 12 proc. iš visų registruotų 345 kombainų“, – teigia žemės ūkio technika prekiaujančios bendrovės „Dotnuva Baltic“ produktų vadybininkas Paulius Račiūnas. Šios tendencijos dar labiau pastebimos pas šiauresnius mūsų kaimynus estus, kur orai dar šaltesni, drėgnesni. 2015 m. Estijoje užregistruoti 107 nauji kombainai, iš jų 17 vienetų arba 7 proc.  – rotoriniai. 2016 m. jų dalis tarp naujų kombainų jau buvo 26 proc. – 22 vienetai iš registruotų 85 naujų kombainų. Įdomu pastebėti, kad auga ir rotorinių kombainų su vikšrinėmis važiuoklėmis paklausa. Ją P. Račiūnas aiškina ankstesnių metų javapjūtės sąlygomis, kai ratiniai kombainai klimpo, stabdė derliaus nuėmimo tempus, gadino dirvą, o dalis nuimto derliaus buvo itin prastos kokybės. O štai rotorinius kombainus su vikšrinėmis važiuoklėmis naudojantys žemdirbiai esą įsitikino, kokie jie našūs net ir drėgnomis sąlygomis. Tokie ūkininkai galėjo per trumpą laiką nuimti derlių, tuo pačiu metu išsaugodami jo kokybę, nes rotorinis kūlimo principas suteikia papildomą privalumą – grūdai išsaugomi sveiki, nesuskaldyti. „Pagrindinis rotorinio kombaino kūlimo principas per keturis dešimtmečius nuo šios technikos istorijos pradžios išliko tas pats – kuliamoje masėje vykstanti trintis. Laikas patikimai išegzaminavo šios technologijos patikimumą. Nenuostabu, kad šie kombainai nenustoja dominti tiek smulkių, tiek ir stambių ūkių. Na o vikšrinės važiuoklės populiarumas ypač išaugo per pastaruosius 5–6 metus. Vis daugiau ūkininkų įsitikina, kad kombaino vikšrai padeda apsaugoti dirvą nuo stipraus suslėgimo bei išvengti technikos klimpimo drėgnesnėmis sąlygomis“, – sako P. Račiūnas.

Dalintis