Ashburn +17,8 °C Debesuota
Pirmadienis, 25 Rgs 2023
Ashburn +17,8 °C Debesuota
Pirmadienis, 25 Rgs 2023

Tvarkykite savo žemes – Europa padeda

2020/05/30

Vaclovas Kardašius

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) kviečia pretenduoti į paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama žemės ūkio vandentvarkai“. Anksčiau šia priemone pasinaudoję ūkininkai parama džiaugiasi ir skaičiuoja, kiek būtų patyrę nuostolių, jeigu nebūtų tvarkęsi melioracijos sistemų.

V. Genio nuotr.

Kas ir kaip gali gauti?

Paramą žemės ūkio vandentvarkai įprasta vadinti melioracija. Tai yra ieškojimas ir įgyvendinimas priemonių, kurios, kaip yra įsitikinta, ilgam laikui pagerina dirvos vandens, oro, šilumos, maisto medžiagų režimą ir sudaro sąlygas gausiam ir pastoviam žemės ūkio derliui gauti. O to tikrai nori kiekvienas žemės ūkio subjektas. Čia ir gali pagelbėti KPP priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama žemės ūkio vandentvarkai“ siūlomos galimybės.

Paramos projektams finansuoti gali kreiptis savivaldybės, melioracijos sistemų naudotojų asociacijos, taip pat fizinių, juridinių asmenų grupės, veikiančios pagal jungtinės veiklos sutartis.

Šia NMA finansuojama priemone remiamas lauko drenažo inžinerinės infrastruktūros atnaujinimas; lauko drenažo sistemų pritaikymas pagal keliamus aplinkosaugos reikalavimus; vietinės reikšmės vidaus kelių rekonstravimas bei įrengimas ir ariamosios žemės kalkinimas pagal projektą. Iš viso paraiškų rinkimo etapui skirta beveik 14 000 000 eurų paramos lėšų.

Didžiausia galima paramos suma vienam projektui – iki 300 000 eurų. Rekonstruojamiems polderiams – iki 600 000 eurų. Paramos intensyvumas – 80 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų, o projekto vertės likutį (20 proc.) dengia paramos gavėjas.

Ūkininko liudijimas

Parama pasinaudojęs ūkininkas Valentinas Genys, Melioracijos sistemų naudotojų asociacijos „Svirnai“ pirmininkas, sakė, kad be šios paramos verstųsi gerokai sunkiau ir siūlo kitiems nedvejoti.

„Nepasinaudojęs šia ES parama būčiau labai paprastai netekęs apie 30 proc. derliaus. Nuotraukose gerai matosi, kas tai yra arba galėtų būti. Pati viena Lietuvos Respublika melioracijos taip stipriai nefinansuoja ir nėra panašu, kad tai keisis. Bet susitarę ūkininkai, kaimynai tikrai gali kai ką padaryti“, – kas paskatino pasinaudoti parama, dėstė ūkininkas.

Jis pasakojo, kad iš pradžių asociacija „Svirnai“ bandė tvarkytis savo jėgomis. „Paskui ryžomės dalyvauti projekte ir įsisavinome 350 000 eurų. Tikrai verta kreiptis ir ketinu vėl tai daryti. Juk tokių pinigėlių pats užsidirbti negaliu, todėl ir kreipiausi dėl ES paramos“, – dėstė asociacijos „Svirnai“ pirmininkas.

Ūkininkas paskaičiavo, kad nesutvarkytos melioracinės sistemos jam grasino ženkliais nuostoliais. „Jei ne ta parama, tai aš arba kas kitas galėtume prarasti iki 30 proc. derliaus. Na – iki 30 eurų nuo 100 kiekvienais metais. O neįvykdžius to, kas reikalinga, vyksta dirvos pakitimai, ir ilgainiui procentai būtų dar liūdnesni. Aš susitvarkiau ir visai nesigailiu. Ar daug biurokratijos? Nepajutau labai didelės problemos ir dėl paramos tikrai kreipsiuosi dar kartą“, – sakė ūkininkas V. Genys.

Kur teikti paraiškas

Paraiška dėl paramos žemės ūkio vandentvarkai, kaip nurodo NMA, vandentvarkos klausimais bus vertinama pagal šešis atrankos kriterijus, tačiau atkreipiame dėmesį, kad veiklos įgyvendinimo taisyklės neseniai keitėsi. Aktualią redakciją galite rasti Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėje. Paraiškos priimamos iki birželio 30 dienos.

Paraiškos priimamos Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento teritoriniuose paramos administravimo skyriuose. Kita galimybė – siųsti registruotu paštu ir per kurjerį arba dokumentus, pasirašytus saugiu elektroniniu parašu, siunčiant elektroniniu paštu adresais, nurodytais NMA interneto svetainėje www.nma.lt, kitomis elektroninėmis priemonėmis.

Karantino metu pasirašytą paraišką kartu su pateikiamais dokumentais agentūros darbo laiku pareiškėjai papildomai gali pateikti ir pasinaudodami „paraiškų dėžutėmis“. Dėžutės yra įrengtos NMA teritoriniuose paramos administravimo skyriuose. Apie paraiškos užregistravimą pareiškėjai per darbo dieną būna informuojami paraiškoje nurodytu telefonu ir (arba) elektroniniu paštu.

Pareiškėjas, pateikęs paraišką per „paraiškų dėžutę“ ir negavęs iš NMA informacijos apie paramos paraiškos užregistravimą, ne vėliau kaip 2 darbo dienas po paraiškos pateikimo privalo susisiekti su NMA, priešingu atveju, kilus ginčui dėl paraiškos pateikimo, bus laikoma, kad paraiška nebuvo pateikta. Paraiškos per „paraiškų dėžutę“ teikiamos 2 darbo dienomis trumpiau nei nustatyta paramos paraiškų priėmimo pabaiga.

Daugiau informacijos ieškokite Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėje.

„Nepasinaudojęs šia ES parama būčiau labai paprastai netekęs apie 30 proc. derliaus“, – sakė V. Genys.

  

NMA misija – būti patikima ir pažangia organizacija ir suteikti galimybių paprasčiausiu būdu pasinaudoti parama žemės ūkiui, kaimo plėt­rai ir žuvininkystei.

Nr. 202/7

PRIEMONĖ

Investicijos į materialųjį turtą

VEIKLOS SRITIS

Parama žemės ūkio vandentvarkai

KAM TEIKIAMA PARAMA?

  • savivaldybėms;
  • melioracijos sistemų naudotojų asociacijoms;
  • fizinių ir (ar) juridinių asmenų grupėms, veikiančioms pagal jungtinės veiklos sutartį, kurių nuosavybės teise priklausančios žemės ribos sutampa su konkrečios (rekonstruojamos) sausinimo sistemos(-ų) ribomis.

KOKIA VEIKLA REMIAMA?

  • lauko drenažo inžinerinės infrastruktūros atnaujinimas;
  • lauko drenažo sistemų pritaikymas pagal keliamus aplinkosaugos reikalavimus;
  • vietinės reikšmės vidaus kelių rekonstravimas bei įrengimas ir ariamos žemės kalkinimas pagal projektą.

KIEK LĖŠŲ SKIRTA?

Šiam paraiškų rinkimo etapui skirta 13 694 920  Eur paramos lėšų.

KOKIA MAKSIMALI PARAMOS SUMA?

Didžiausia išmokos suma vienam projektui –  iki 300 000 eurų, rekonstruojamiems polderiams – iki 600 000 eurų.

KADA REIKIA TEIKTI PARAIŠKĄ?

Iki šių metų birželio 30 d.

KUR GAUTI DAUGIAU INFORMACIJOS?

Interneto svetainėse www.nma.lt ir zum.lrv.lt.

Jei turite klausimų, skambinkite telefonu –  8 5 252 6999 arba trumpuoju numeriu – 1841.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/24

Išgelbėtus gyvūnus Chersone gydo veterinaras lietuvis

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Kiek žmonių nuskendo Rusijos kariams susprogdinus Kachovkos elektrinės užtvanką, greičiausiai nebus tiksliai sužinota niekada, nes užgrobtą kairiąją Dniepro upės pusę okupantai neįleido tarptautinių ...
2023/09/24

Dzūkų žemyninės kopos kryžminėje mokslinių faktų ir dezinformacijos ugnyje

Pastaruoju metu viešoje erdvėje pasirodantys straipsniai, kuriuose apstu netikslios arba tikrovės neatitinkančios informacijos, sudaro įspūdį, kad žemyninių kopų atvėrimas Dzūkijos nacionaliniame parke yra grįstas savivale ir asmenine nauda...
2023/09/24

Nuo retos, tačiau itin sunkios ligos gelbsti skiepai

Ar pamenate, kada paskutinį kartą skiepijotės nuo stabligės? Ne? Specialistai atkreipia dėmesį, kad net menkas susižeidimas nešvariu, žemėmis užterštu, aštriu įrankiu, pavyzdžiui, dirbant sode ar darže, gali tapti šios ...
2023/09/24

Lenkų mokslininkai rado sprendimą, kuo pakeisti malkas

Mokslinių ir technologinių naujovių gausa mūsų amžių tikriausiai būtų galima lyginti su XVIII–XIX a. sandūroje vykusios industrinės revoliucijos laikotarpiu. Kai jau atrodo, daugiau nėra ką naujo sugalvoti, ieškoma sprendimų, kaip pan...
2023/09/24

Širvintos dairosi geriausio šių metų ūkio

Kasmet tradiciškai žemdirbiškos savivaldybės renka geriausius ūkininkus. Vienos savivaldybės jau apdovanojo savo „Metų ūkio“ nugalėtojos, kitos dar dairosi ir vertina. Nors Širvintų rajono vadžia surinko savą derli...
2023/09/24

Ligoti jurginai: ką daryti?

Jurginai gana atsparūs įvairioms ligoms ir kenkėjams. Dažnesnių pažeidimų pasitaiko tada, kai per žaizdas pakliūva ligų sukėlėjų. Labai svarbu ne tik laiku juos iškasti (po šalnų), bet ir tinkamai paruošti žiemoti, nes sveiki ...
2023/09/24

Mažės fitosanitarinių sertifikatų formų įvairovė

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) nuo lapkričio 1 d. išduos tos pačios formos fitosanitarinius sertifikatus augalų, augalinių produktų ir kitų objektų, vežamų į Rusijos Federaciją ir Baltarusijos Respubliką, eksportui ar reeksportui,...
2023/09/24

Ritos ekologiniame ūkyje trūksta pašarų

Šiaulių rajone, už Meškuičių miestelio, yra sena Gendvilų sodyba. Čia gyvena ūkininkė Rita Gendvilaitė ir jos 93 metų mama. Rita plėtoja ekologinį ūkį, laiko 4 melžiamas karves, 3 veršelius ir 3 telyčias, turi 6 sportinius žir...
2023/09/24

Papildomo lengvo uždarbio paieškos gali baigtis baudžiamąja atsakomybe

Lietuvos banko Finansinio raštingumo centras atkreipia dėmesį, kad rudenį ne vienas lietuvis dairosi naujų darbo iššūkių arba papildomų pajamų, tačiau neapdairumas gali baigtis liūdnai. Lietuvos banko vyriausioji teisininkė Mi...