Columbus +24,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +24,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Kukurūzai – grūdams, pašarams ir biodujoms gaminti

2022/04/30


„Pastaruoju metu buvo užmiršta, kad tinkamai parinkus auginti atitinkamas kultūras (augalus), galima išspręsti daugelį aplinkosauginių (ypač deguonies ir anglies dvideginio) apykaitos gerinimo klausimų. Pasaulinėje literatūroje dažnai pabrėžiama, kad kukurūzai yra tikri gamtos plaučiai – pasakoja Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos bendruomenės garbės narys dr. Antanas Sakalauskas. – Kukurūzai vegetacijos laikotarpiu į aplinką išskiria daug deguonies, o biomasei užauginti sunaudoja nemažą kiekį anglies dvideginio. Žvelgiant į šių dienų temos aktualumą, džiugu stebėti, kad žemės ūkio mokslo įstaigos daug kartų reagavo į šiuos rodiklius, tačiau tam labai mažai dėmesio skyrė Lietuvos žemės ūkio rūmai ir Žemės ūkio ministerija.“

lytagra, kukuruzai

Remiantis Čekijos Žemės ūkio akademijos duomenimis, kukurūzų vegetacijos laikotarpiu į aplinką iš vieno hektaro per parą išskiriama 9 000 kg deguonies. Ūkio valdymo programos AGRIVI duomenimis, vienas akras (0,405 ha) kukurūzų per vegetacijos laikotarpį išskiria deguonies kiekį, kurio metams pakaktų 131 žmogui (vienam žmogui per parą reikia 40 kg deguonies). Kukurūzai per vegetacijos laikotarpį sugeria 8 t anglies dvideginio, o grūdų derlius siekia apie 4,5 t. AGRIVI duomenimis, Amerikos kukurūzai išskiria 40 proc. daugiau deguonies nei Amazonės miškų, kitaip žinomų kaip „pasaulio plaučių“, sukuriamas deguonies kiekis.

Per vegetacijos laikotarpį kukurūzai išskiria 60 žmonių reikalingą metinį deguonies kiekį. Dr. A. Sakalauskas pabrėžia, kad kukurūzų vegetacijos laikotarpiu norint išgauti silosui, pašarams arba biodujų gamybai reikia apie 120 dienų. Ši informacija leidžia daryti prielaidą, kad per vieną vegetacijos laikotarpio parą kukurūzai minimaliai išskiria 7 300 kg deguonies, o išauginti vieną toną kukurūzų biomasės (nelygu išsivystymo fazė) reikia 100–300 kg anglies dvideginio.

Pasak dr. A. Sakalausko, jei derlingumas 50 t, o vidutinis poreikis – 180 kg, tuomet per vegetacijos laikotarpį reikalingas anglies dvideginio kiekis vienam hektarui yra 75 kg, todėl išskiriamas deguonies kiekis daugiau negu 97 kartus viršija anglies dvideginio poreikį. Iš to kyla ir kitų klausimų, pavyzdžiui, vienas kilogramas degalų, sudegdamas vidaus degimo variklyje, maksimaliai išskiria 2,7 kg anglies dvideginio. Todėl, važiuojant keliais sunkiajam transportui arba dirbant laukus traukos priemonėmis, išskiriamas galimas maksimalus anglies dvideginio kiekis per vieną minutę yra apie 2 kg, per valandą – 120 kg, o per parą – 2 880 kg. Deguonies išmetimo į aplinką ir taršos dydžio santykis 7 300/2 880 = 2,53 karto.

Dr. A. Sakalausko nuomone, kukurūzus galima auginti silosui, pašarams ir biodujoms gaminti, grūdams (po grūdų nuėmimo likusi biomasė yra biokuras). Kukurūzų biokuro energetinė vertė beveik atitinka uosio energetinę vertę, lieka mažai pelenų ir beveik nesusidaro dervos. Galima pabrėžti, kad iš 1 kg kukurūzų sausųjų medžiagų galima išgauti iki 300 litrų biodujų. Biodujų gamyboje į biodujų jėgainę galima įterpti ir galvijų mėšlo, iš dalies sumažinant amoniako išmetimo į gamtą kiekį, po fermentacijos visa tai būtų organinės ekologinės biotrąšos. Ruošdami investicinius projektus ir siekdami užtikrinti investicijos atsiperkamumą, techninių sąlygų sudarytojai turėtų labai gerai įvertinti superkamų biodujų arba biodujų jėgainėje gaminamos elektros energijos kainos ekonominį pagrindimą.

Siekiant sukurti visavertį tvarios augalininkystės ratą, iš perdirbtų kukurūzų išgavus biodujas, galima jas panaudoti atliekant darbus traktoriumi. Išsamiau apie „New Holland T6.180 Methane Power“ pasakoja „Lytagros“ bendrovės „New Holland“ grupės vadovas Rolandas Chositašvilis. Jo teigimu, metanu, biometanu varomas traktorius aplinką teršia minimaliai, beveik neišskiria jokių kenksmingų degimo produktų, todėl jam nereikia papildomų katalizatorių, įmantrių sistemų gamtosauginiams reikalavimams užtikrinti. Tradicinio „New Holland T6“ traktoriaus bazėje sukurta mašina vizualiai nesiskiria nuo pirmtako, o kad jis varomas alternatyviais degalais, išduoda tik ant traktoriaus priekio įtaisytas papildomas degalų bakas, sudarytas iš 3 dujų balionų. Pasak R. Chositašvilio, šio traktoriaus variklio savybės, įskaitant galią, sukimo momentą ir kitus parametrus, niekuo nenusileidžia įprastam dyzeliniam varikliui. Beje, 180 AG, 6,7 l darbinio tūrio 6 cilindrų variklis yra pritaikytas darbui su dujomis, jis turi uždegimo žvakes, o turbina – papildomą aušinimą skysčiu, nes dujos yra kaitrios. Toks traktorius gali būti naudojamas visiems ūkio darbams. Jei dirbami lengvesni darbai, traktorius gali dirbti visą dieną, vieną kartą užpildžius 480 l baką. Jei darbai sunkesni (pvz., žemės dirbimo), gali tekti baką pildyti ir antrą kartą. Pagrindinis degalų bakas įrengtas šone, kaip ir dyzelinių analogų, įtaisytas patogiai, kad netrukdytų operatoriui, neišsikištų. Užpylimo anga – šone, šalia yra manometras, kuris rodo sistemoje esamą slėgį. Kai bakas pilnas, maksimalus slėgis siekia 200 barų. Kaip pasakoja „Lytagros“ atstovas R. Chositašvilis, šią atsinaujinančių degalų rūšį gali gamintis ir patys ūkiai, ypač didieji, mišrios gamybos, turintys nemažai fermų mėšlo, augalinių atliekų, kurias būtų galima perdirbti į biometaną dujų jėgainėse. Kita alternatyva – užsipilti metano dujų degalinėse, nes šiuo metu jos jau naudojamos sunkvežimiuose ir autobusuose. „Metanu varomas traktorius yra apie 30 proc. brangesnis nei dyzelinis analogas, tačiau pačios dujos yra pigesnės, ypač jei jos gaminamos ūkyje, – reziumuoja R. Chositašvilis. – Esu įsitikinęs, kad ši investicija ūkiui atsipirks.“

 

AB „Lytagra“ fotoinformacija

2022.04.30 Susijusios temos - skaitykite: VDU ŽŪAkukurūzaimodernus ūkisnaujosios technologijosLytagra; New Holland;
Dalintis