Ashburn +4,3 °C Dulksna
Trečiadienis, 6 Grd 2023
Ashburn +4,3 °C Dulksna
Trečiadienis, 6 Grd 2023

Kopūstų augintojai raitoja rankoves

2022/05/06


Nepaisydami sausrų ir kitų kopūstinėms daržovėms auginti nepalankių sąlygų, didelio Zakų šeimos ūkio (Joniškio r., Gataučių k.), šiais metais mininčio veiklos 20-metį, savininkai ir darbuotojai ne tik nesiliovė auginti jas šviežiam vartojimui, bet ir džiaugiasi atradę daug patikimų veislių, tinkamų raugti ar perdirbti. Vienas iš ūkio įkūrėjų ir puoselėtojų Kęstutis Zakas sutiko pasidalyti patirtimi ir patarimais.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

kopustai, kopustu veisles

Ar du dešimtmečiai ūkiui daug, ar mažai? Nuo ko viskas prasidėjo ir kuo šiandien labiausiai džiaugiatės?

Net patys nesusimąstėme, kad ūkis gyvuoja jau 20 metų. Jį įkūrėme kartu su žmona Asta. Veikla prasidėjo 4 ha nuo bulvių ir kitų lauko daržovių. Iki šiol bulvės išlieka pagrindinė šio ūkio veiklos sritis.

Ilgainiui ūkio žemės plotas išsiplėtė, išaugo ir dirbančių šeimos narių, samdomų darbuotojų skaičius. Visi trys mūsų vaikai su šeimomis dirba ūkyje. Tuo jis ir išskirtinis – kituose ūkiuose nepamatysi tiek daug dirbančių šeimos narių.

Džiaugiamės, kad pradėjome perdirbti ūkyje užaugintas daržoves. Pastaraisiais metais klientams galime pasiūlyti ne tik šviežių, bet ir raugintų daržovių, taip pat salotų ir pagardų (adžika, krienai).

Kaip plačiai žinomi Jūsų raugti kopūstai ir jų salotos? Kodėl juos mėgsta pirkėjai?

Mūsų gaminamą produkciją ragauja ne tik Lietuvoje, bet ir Anglijoje gyvenantys lietuviai. Pirkėjai juos vertina dėl skonio. Rauginti kopūstai ne per rūgštūs, neperrūgę. Kol skonis netinka visai šeimynai, tol produktas tobulinamas.

kopustai, kopustu veisles Baltagūžis kopūstas ‘Alfredo F1’. kopustai, kopustu rusys Savojos kopūstas ‘Melissa F1’ po rugpjūčio krušos.                    

Kokias baltagūžių ir raudongūžių kopūstų veisles labiausiai vertinate?

Mums labiausiai tinka perdirbimui naudoti ‘Paradox F1’, ‘Hurricane F1’, ‘Alfredo F1’ veislių baltagūžius kopūstus.

Paradox F1’ – šios veislės baltagūžiai kopūstai švelnaus skonio. Gūžės apvalios, užauga 3–5 kg svorio. Sandėliuojami ilgai nepraranda prekinės išvaizdos.

Hurricane F1’ veislės baltagūžių kopūstų gūžių svoris siekia 2,5–4 kg, kietos, apvalios. Puikiai sandėliuojamos apie penkis mėnesius, o geromis sąlygomis – ir ilgiau. Visą šį laiką jos išsaugo gražią, gyvą spalvą. Puikaus skonio, galima raugti.

Alfredo F1’ veislės baltagūžiai kopūstai skirti ilgiau sandėliuoti. Gūžės apvalios, kietos, sunkios, užauga iki 3–4 kg svorio, kokybe labai panašios į žieminius.

Ilgai sandėliuoti tinkami ir raudongūžiai kopūstai ‘Klimaro F1’. Gūžės pailgai apvalios formos, labai tamsios, sodrios spalvos, užauga 2,5–4 kg svorio. Ūkyje juos ir perdirbame, šiais metais pradėjome gaminti ir salotas.

Kokie kopūstai mėgstamiausi ant Jūsų šeimos stalo?

Rauginti. Balandėliai mūsų šeimoje verdami iš Savojos (gūžinių garbanotų) kopūstų. Kai pradėjome juos auginti, pabandėme patys, o dabar ir klientams balandėliams siūlome tik juos.

Iš Savojos kopūstų ūkyje pamėgta veislė ‘Melissa F1’. Gūžės standžiai susuktos, geros vidinės struktūros, užauga 1,5–2,5 kg svorio. Lapai gofruoti, susiraukšlėję, šiek tiek kitokios konsistencijos nei baltagūžių kopūstų: juose daugiau baltymų ir vitaminų, švelnaus skonio. Tinka ir salotoms, pyragų įdarams.

kopustai, kopustu veisles Ūkio daržovės vertinamos ir šviežios, ir perdirbtos.

Su kokiais iššūkiais tenka susidurti auginant kopūstines daržoves? Kaip pavyksta užauginti sveikus daigus, skanius kopūstus?

Didžiausi iššūkiai auginant daržoves – vasaros išdaigos: sausra, kruša. Ypač sunku kovoti su vabalais. Jei blogos oro sąlygos, tai visus kopūstus užauginti bus sunku.

Kopūstų daigus stengiamės užsiauginti patys. Kitiems galėtume patarti kuo anksčiau persodinti daigus, kad dar prieš atsirandant pirmiesiems kenkėjams, spėtų sustiprėti, būtų kuo vešlesnė lapija. Svarbu, kad šalia kopūstų nebūtų apleistų plotų arba reikėtų juos nupjauti, nes ten veisiasi daug pavojingų kenkėjų. Vertėtų nepamiršti, kad į tą pačią vietą kopūstai gali būti sodinami tik po 3–5 metų.

Kaip užauginti sveikus ir skanius kopūstus, vieno stebuklingo recepto nėra. Stengiamės ieškoti naujausios informacijos, dalyvauti seminaruose. Pasitaiko, kad ir patys padarome klaidų. Pernai pavasarį dalis ankstyvųjų kopūstų daigų nudegė: priėjome išvadą, kad buvo per daug šilumos, per vėlai nuėmėme plėvelę.

Kokį ūkį įsivaizduojate ateityje?

Visą laiką daugiausia dėmesio skyrėme bulvėms, kopūstai niekada nebuvo pagrindiniai. Tik neseniai pradėję juos perdirbti, svarstome apie minimalų didinimą. Auginame ir žiedinių kopūstų, brokolių – pastaraisiais metais ir juos pradėjome raugti.

Ypač vertiname žiedinius kopūstus ‘Altamira F1’, jų žiedynai labai tankūs, sunkūs, visiškai balti, puikiai tinka smulkinti ir šaldyti.

 

Donatos Zakienės nuotraukos

2022.05.08

Susijusios temos - skaitykite: kopūstų rūšys; kopūstų receptaisodasdaržininkystėdaržovės;

Dalintis
2023/12/06

Siekiama išdarkyti pirmojo būsto paramos programą

Lietuvos bankui bei Vyriausybės strateginės analizės centrui atlikus tyrimus, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pasiūlius, o Vyriausybei pritarus, auga rizika, kad dabartinė pirmojo būsto paramos programa bus išdarkyta. Tiesa, tokia...
2023/12/06

Šiaudinių sodų rišimo tradicijai – UNESCO pripažinimas

UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą papildė ketvirtoji Lietuvos vertybė – šiaudinių sodų tradicija. Toks sprendimas priimtas Botsvanoje vykstančioje Nematerialaus kultūros paveldo išsau...
2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Nord Pool biržoje – didžiausia šiemet savaitės vidutinė kaina

Lapkričio mėnesio vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje siekė 0,105 Eur/kWh be PVM ir buvo apie 21 proc. didesnė už spalio vidutinę kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą nulėmė tai, kad pastarųjų keturių savaičių viduti...
2023/12/05

Seime kelią skinasi siekis įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje

Seimas antradienį žengė dar vieną žingsnį, siekiant įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje. Po svarstymo už tokią pataisą balsavo 66 parlamentarai, 37 buvo prieš, devyni – susilaikė.
2023/12/05

Pasaulinė dirvožemio diena

Gruodžio 5-oji – Pasaulinė dirvožemio diena. Pasaulinės maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, nuo jo tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso net 98 proc. maisto gamybos.
2023/12/05

Iššūkių amplitudė – nuo logistikos ir prekybos iki tramplinų motokroso trasose

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto antrakursė Raminta Eklerytė Tarptautinę studentų dieną laikinai užėmė VDU ŽŪA kanclerės darbo vietą, o motociklų sporto Lietuvos čempionate „Cross ...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Dar vienas valdžios smūgis: mokestis už žemę – padvigubėjo

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Maža to, kad šiais metais Lietuvos ūkininkų nelepino gamtos sąlygos, kurios turėjo įtakos derliaus kokybei ir kiekybei, tai rudeniui besibaigiant juos dar šokiravo ir šiųmetės že...