Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024

Beprasidedanti javapjūtė – kokia situacija laukuose?

2022/07/23


Šaltas ir lietingas pavasaris, pavėluoti purškimai augalų apsaugos priemonėmis, mažesnės tręšimo normos ir prieš savaitę praūžusi audra neigiamai atsiliepė šiųmečiam derliui ir jo kokybei. Kol į elevatorių atvyksta pirmosios tonos naujojo derliaus grūdų, o daugelyje rajonų kombainai dar tik ruošiasi išriedėti į laukus, apžvelkime, kaip atrodo bręsti baigiantys pasėliai.

Agrochema, naujojo derliaus grūdai, žieminiai rapsai, pupos, žirniai

Žieminiai javai įvairiuose šalies regionuose atrodo labai skirtingai. Prieš kiek daugiau nei savaitę praūžusi audra, kurios metu per dieną iškrito pusės mėnesio kritulių norma, ir siautęs vėjas stipriai išguldė javus, kainavo maždaug pusę milijono tonų grūdų derliaus. Ypač nukentėjo senesnės selekcijos veislės, kurios nesugebėjo atsilaikyti prieš stiprų vėją ir gausius kritulius.. Net jeigu buvo laiku naudotas augimo reguliatorius ir pasirinkta žemaūgė javų veislė, prieš tokias gamtos stichijas atsilaikyti sunku. Dabar didėja rizika, kad išgulę pasėliai praras kokybę, nes didžioji dalis varpų guli vandenyje. Žieminių kviečių kūlimas iki kitos savaitės pabaigos neprasidės.

Prasidėjo žieminių miežių kūlimas – grūdai subrendę, tinkami nuimti, tačiau daugelyje regionų jų drėgmės procentas dar gana aukštas. Vietomis ūkininkai dar negali įvažiuoti į laukus, nes labai šlapia, sunkiasvorė technika klimpsta.

Žieminiai rapsai dabar ūkininkams kelia labai daug klausimų, nes gana stipriai užsitęsė jų vegetacija. Istoriškai žieminiai rapsai pradėdavo nokti dar pirmąją liepos savaitę, o šiandien kai kuriuose Lietuvos laukuose turime pilnai žaliuojančių žieminių rapsų. Tokį užsitęsusį brendimą galėjo sukelti kenkėjų ir ligų padaryti pažeidimai, kai augalas, bandydamas save gelbėti, maksimaliai pumpavo vandenį į viršų. Didžiausią žalą žieminiams rapsams padarė sklerotinio puvinio ir kopūstinių stiebinių paslėptastraublių pažeidimai. Pirmieji rapsai elevatorius turėtų pasiekti jau kitos savaitės pradžioje. Kol kas panašu, kad rapsai žada neblogą derlių, tokį patį ar net geresnį nei pernai. Nepaisant to, tikėtina, kad šiemet ūkininkai sės mažiau žieminių rapsų, nes dėl daug kur užsitęsusio derliaus nuėmimo, kuris pasislinko per dvi, kai kur ir per tris savaites, nespės į agrotechninius sėjos terminus.

Pupos ir žirniai kartu su javais patyrė labai didelį šoką. Nors vegetacijos pradžioje prognozuotos idealios sąlygos augalų vystymuisi, didžioji dalis pasėlių ploto nukentėjo lygiai taip pat kaip ir žiemkenčiai. Apie 20 proc. Lietuvoje pasėtų pupų ir apie 70 proc. pasėtų žirnių išgulė. Patirti nuostoliai dar skaičiuojami.

Apibendrindami šį sezoną galime teigti, kad jį atsiminsime dar ilgai – jis išskirtinis dėl Ukrainoje prasidėjusio karo, stipriai brangusių trąšų, gamybai reikalingų žaliavų ir dėl neįprastai šalto ir lietingo pavasario. Tačiau mažai kas sugeba geriau prisitaikyti prie permainų ir atlaikyti iššūkius negu dirbantys žemės ūkyje. Taigi, visiems linkime paties geriausio derliaus ir sėkmingų jo nuėmimo darbų!

  Redakcijos nuotrauka

„Agrochemos“ informacija

2022.07.23

Susijusios temos - skaitykite: Agrochema, žieminiai kviečiaigrūdų kainos, grūdų supirkimas, naujojo derliaus grūdai, žieminiai rapsai, pupos, žirniai

Dalintis