Columbus +22,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +22,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Pluoštinių kanapių verslas išsigrynina

2022/09/18


Pastaraisiais metais mūsų šalyje kritę beveik pusiau stabilizavosi pluoštinių kanapių plotai. Šiame versle išliko patys stipriausi ir sumaniausi. Vieni jų išaugintą derlių tiekia perdirbėjams, kiti – patys užsiima gamyba. Ar šią kultūrą ims auginti daugiau ūkininkų?   

pluoštinės kanapės, pluoštinių kanapių plotai, ekologinės pluoštinės kanapės, „Kanapūkis“

Plotai stabilizavosi

Rekordiniai mūsų šalies pluoštinių kanapių plotai liko tik prisiminimuose. VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, 2019 m. mūsų šalies ūkininkai augino 9 182 ha pluoštinių kanapių. Pastarųjų metų statistika – kitokia: 2021 m. buvo deklaruoti 4 780 ha. Šiemet 163 pareiškėjai deklaravo 5 334 ha. Didžiausi pluoštinių kanapių plotai žaliavo Šakių, Panevėžio ir Vilniaus r., o mažiausi – Telšių r. Ekologines pluoštines kanapes auginantys ūkininkai tvirtino, kad perspektyvų šiame versle yra, tačiau kiekvienas augintojas pats turi jas įžvelgti. Jie neatmetė galimybės, kad įgyvendinant ambicingus žaliojo kurso reikalavimus kanapių augintojų gretos padidės, nes į ekologiją lengviausiai galima pasukti būtent per kanapių laukus.

kanapes, kanapiu aliejus Kęstutis Zinkevičius vartotojams siūlo platų pluoštinių kanapių gaminių asortimentą.

Kęstutis Zinkevičius – vienas pirmųjų pradėjusių auginti pluoštines kanapes Ukmergės r., joms buvo skyręs ne vieną dešimtį hektarų. Šiemet jis jų augina vos keliolika arų. „Didelių plotų nebeauginu. Bendradarbiauju su kitais ekologiniais Lietuvos ūkiais, iš jų perku sėklas. Ir auginimo, ir perdirbimo neapžiosime, todėl orientuojuosi į perdirbimą, eksperimentuoju su naujais produktais. Tai – kiekvieno ūkio pasirinkimas: kas augina, kas orientuojasi į perdirbimą, kas ir tą, ir aną bando daryti. Tai – kiekvieno ūkio sprendimas pagal esamą situaciją. Todėl tai, kas tinka man, kitam netinka, kas kitam tinka – man ne“, – savo sprendimą pagrindė Kęstutis. Jis vartotojams siūlo platų kanapių gaminių asortimentą: nuo gardaus ir sveikatai itin naudingo kanapių sėklų aliejaus iki kanapių pluošto tekstilės gaminių. Pluoštinių kanapių produkcija „Kanapūkis“ gaminama Ukmergės r., K. Zinkevičiaus šeimos ūkyje. Ji – itin paklausi. „Šiemet prie namų pluoštines kanapes auginome ne sėklai, o arbatai. Skynėme žiedus ir lapus. Augame, plečiame asortimentą. Viskas – gerai“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė K. Zinkevičius.

Įdomūs metai

Kol pluoštinės kanapės dar nenukultos, jų derliaus neprognozavo Rolandas Šimkus, ūkininkaujantis Kauno r. Pasak redakcijos pašnekovo, šie metai buvo įdomūs: buvo sausrų, neaplenkė ir liūtys, todėl ūkyje dar yra užmirkusių vietų. Vyras teigė kol kas apie būsimą derlių garsiai nekalbąs. „Iš kanapių gaminame įvairią maistinę produkciją: kanapių aliejų, sėklas, branduolius, kanapinę druską. Kuomet įdedame savo darbo, visuomet yra naudingiau“, – paminėjo Kauno r. ūkininkas, auginantis tiek kanapių, kiek jų galintis realizuoti.

Ūkininkas Alis Vėjelis pluoštinių kanapių sėklų supirkėjus susiranda per skelbimus.

Šiųmečiai orai nebuvo dėkingi Rokiškio r. pluoštines kanapes auginančiam Aliui Vėjeliui. Ūkininkas sakė, kad iš 8 ha nukuls tik 3 ha. „Pasėlis – retas, derlius bus prastas. Pavasarį augalams pakenkė šalnos. Galvojome, kad kanapes reikės atsėti, bet palikome, jos užaugo silpnos“, – ŪP atviravo A. Vėjelis. Jis sakė, kad pluoštinių kanapių sėklų supirkėjus susiranda per skelbimus. Jų – netrūksta. Sėklas noriai įsigyja tiek Lietuvos, tiek Latvijos supirkėjai. „Jau skambino vieni ir kiti supirkėjai. Jie siūlo trečdaliu didesnes supirkimo kainas, už kilogramą galima gauti 1,5 Eur. Kai perkame sertifikuotą sėklą, už ją mokame 10 Eur/kg. Prieš kelerius metus planavau pluoštinių kanapių stiebus parduoti Kėdainių pluoštinių kanapių perdirbimo gamyklai. Tačiau jų supirkimo kaina buvo tokia menka, kad būtų padengusi tik transporto išlaidas. Todėl stiebų nebeparduodu, sulėkščiuoju ir taip gerinu dirvą“, – mintimis pasidalijo Rokiškio r. ūkininkas. A. Vėjelis pasakojo, kad šiemet pluoštinių kanapių žiedų nerinko, nes neketino gaminti produkcijos. Anot pašnekovo, džiovinant žiedus tektų išnaudoti daug elektros energijos, kuri vargu ar atpirktų išaugintos ir paruoštos produkcijos kainą.

Sėkmingai dirba

Molėtų r. ekologinį ūkį prižiūrintis Andrius Šironas teigė, kad pluoštinių kanapių derlių lemia ne tik orai, bet ir dirvožemis. „Būtent dėl dirvožemio, humuso trūkumo ir pakilusio rūgštingumo derlius nebus įspūdingas. Į laukus grįžta rotacija, pamatėme, kad laukai nespėja atsigauti. Tik humusingame dirvožemyje nereikia nieko išradinėti“, – ŪP sakė A. Šironas. Kadangi Andrius puoselėja nedidelį ūkį, nuo pat jo įkūrimo pradžios galvojo apie aliejaus spaudyklą ir...

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje.

   

Autorės ir socialinių tinklų nuotraukos

2022.09.18

ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ

Susijusios temos - skaitykite: pluoštinės kanapės, pluoštinių kanapių plotai, ekologinės pluoštinės kanapės, „Kanapūkis“

Dalintis