Kaunas +1,2 °C Nedidelis sniegas
Pirmadienis, 9 Grd 2024
Kaunas +1,2 °C Nedidelis sniegas
Pirmadienis, 9 Grd 2024

„Agrokoncernas“ gręžiasi į mokslą ir išmaniąsias technologijas

2022/10/15


Spalio 13-ąją minėta Pasaulinė trąšų diena. Nesidomintys žemės ūkiu jos nesureikšmina – esą derlių galima užauginti ir be papildomų medžiagų. Vienos didžiausių žemės ūkiui skirtos agrocheminės produkcijos pardavėjos bei eksportuotojos įmonės „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys sako, kad šiuolaikiniame pasaulyje be trąšų nepavyktų užauginti tokio derliaus, koks šiuo metu yra žmonijos poreikis.

Agrokocernas, Pasaulinė trąšų diena, Edgaras Šaky

agrokoncernas Įmonės „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys.

„Nors apie trąšas yra įvairių nuomonių, jos yra ne kas kita, o maisto medžiagos, kuriomis maitinasi augalai. Medžiagų, kurias įprastai vadiname trąšomis, tokių kaip azoto, fosforo, kalio, magnio, sieros ir kitų, yra grūdų sudėtyje. Maždaug kilograme grūdų jų rastume apie 40–46 gramus, o viename hektare augančiuose augaluose šios medžiagos sudarytų apie 700–800 kilogramų“, – pavyzdį pateikia E. Šakys.

Jeigu žemdirbys nori užauginti sveikus augalus ir gauti kokybišką derlių, jis turi žinoti, kiek įvairių medžiagų yra jo dirbamoje dirvoje. Jeigu jų trūksta – rekomenduojama tręšti.

„Žinoma, tai yra kiekvieno ūkininko pasirinkimas, tačiau, norint paaiškinti paprastai – be trąšų derlius bus toks, kad ūkininkui neatsipirks jo darbas. Jeigu tręšiant yra laikomasi rekomendacijų, laikomasi žaliojo kurso reikalavimų, užauga sveiki augalai, o iš jų gaminamas sveikas maistas žmonėms“, – sako „Agrokoncerno“ vadovas.

Jis atkreipia dėmesį, kad šiuo metu apsirūpinti trąšomis nėra lengva. Po Rusijos invazijos į Ukrainą prasidėjusi energetikos krizė atsiliepė ir žemės ūkio sektoriui. Azoto trąšos yra gaminamos iš dujų, kurios yra ypač brangios. Šiuo metu daugelis Europos Sąjungos azoto trąšų gamyklų yra sustabdžiusios darbą, o tai žemdirbiams kelia didelį nerimą.

„Dar vienas iššūkis – trąšos yra sunkios, todėl jų transportavimas irgi yra labai svarbi kainos dedamoji. Pavyzdžiui, kalio, fosforo turinčios trąšos gaminamos nedaugelyje pasaulio vietų, todėl į Lietuvą jas reikia parplukdyti, iškrauti, supakuoti, pervežti į sandėlius. Prekyba trąšomis yra ilgas, daug darbo ir lėšų reikalaujantis darbas, todėl tai atsiliepia ir trąšų kainoms“, – aiškina E. Šakys.

Dėl šios priežasties įmonė aktyviai investuoja į mokslą. „Agro­- koncerno“ moksliniame padalinyje „AgroITC“ atliekami įvairūs tyrimai, kurių pagrindinis tikslas – išsiaiškinti, kaip sumažinus trąšų kiekį galima gauti sveiką ir visavertį derlių. Sertifikuotoje laboratorijoje išbandomos įvairios augalų auginimo strategijos. Šiemet tokie bandymai buvo atliekami daugiau nei dviejuose tūkstančiuose laukelių.

„Patys esame žemdirbiai, todėl savo klientams teikiame tik patikrintus sprendimus. Pavyzdžiui, savo laboratorijoje vien tik šiemet jau esame atlikę keletą dešimčių tūkstančių skirtingų tyrimų, kurių rezultatais dalijamės ir su ūkininkais. Taip pat daug dėmesio skiriame ir technologijoms, kurios yra tiksliosios žemdirbystės ateitis“, – sako įmonės direktorius.

„Agrokoncerno“ įmonių grupė yra įkūrusi žemės ūkio bend­rovę „Ateities ūkis“, kuriame išbandomos naujausios technologijos gamyboje, tai yra, realaus ūkio sąlygomis. Šį pavasarį pirmąjį kartą buvo atliekami tikslieji purškimai, kur reikalingos medžiagos buvo naudojamos tik ten, kur reikia. Šiam procesui buvo pasitelkta traktoriaus kompiuterinė sistema, agrodronai bei išmanieji purkštuvai. Toks racionalus purškimas padeda gerokai sumažinti medžiagų poreikį ir užtikrinti kokybišką derlių.

„Vis daugiau žemdirbių supranta, kad esant tokioms brangioms trąšoms privalu atsižvelgti į pateikiamas tręšimo rekomendacijas ir siūlomas naujas technologijas. Nors metas nėra lengvas, visgi didžioji dalis ūkininkų įsigyja trąšas kitam derliui, nes supranta, kad jų tiekimas šiuo metu tebėra sudėtingas ir nežinia, kokia situacija bus ateityje“, – teigia E. Šakys.

Jis prisimena pavasario suirutę, kai trąšų rinkoje nebuvo tiek, kiek jų reikėjo. „Agrokoncerno“ įmonių grupė buvo viena pirmųjų, visiškai nutraukusių verslo ryšius su šalimis agresorėmis Rusija ir Baltarusija. Nors prireikė laiko ir pastangų, įmonė užmezgė ryšius su trąšų tiekėjais iš Vakarų, taip pat daug dėmesio skiria technologiniams sprendimams, kurie padėtų spręsti kylančius žemės ūkio sektoriaus iššūkius ir, svarbiausia, pasiekti pagrindinį tikslą – užtikrinti kokybišką derlių.

 

„Agrokoncerno“ fotoinformacija

2022.10.15 Susijusios temos - skaitykite: Agrokoncernas, Pasaulinė trąšų diena, Edgaras Šakys

275/7

Dalintis

Verslas