Ashburn +4,3 °C Dulksna
Trečiadienis, 6 Grd 2023
Ashburn +4,3 °C Dulksna
Trečiadienis, 6 Grd 2023

Ne bulvių metai: trukdė liūtys ir kaitra

2022/11/11


Zakų šeima iš Gataučių kaimo (Joniškio r.) žinoma ne tik kaip kopūstų, kitų daržovių ir prieskonių augintojai bei perdirbėjai, bet ir bulvininkystės profesionalai. Nuo šios srities verslo prieš du dešimtmečius ir prasidėjo ūkio veikla, tad neatsitiktinai pasiteiravome, kaip pastarojo sezono išbandymus atlaikė patyrę bulvininkai, ko iš jų verta pasimokyti daržininkams mėgėjams ir kitiems augintojams. Mūsų pašnekovai – broliai ūkininkai Kęstutis ir Saulius Zakai.


Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

bulvės, bulvių derlius, bulvių maras, bulvių puvinys, bulvių ligos, ankstyvosios bulvės, vėlyvosios bulvės
Žydėjimo grožis...

 

Bulves auginate daug metų. Nuo ko viskas prasidėjo? Kuo įdomus šis užsiėmimas ir kodėl kartais jis rizikingas?

Bulves mūsų ūkyje tėvai pradėjo auginti nuo kelių arų savo poreikiams, o likusias parduodavo. Kasmet jie didino bulvių ir kitų daržovių kiekį. Didžiausias bulvių plotas – 75 ha – pasodintas 2019 m. užderėjo gana gerai.

Vis dėlto bulves, kaip ir kitas daržoves ar grūdines kultūras, rizikinga auginti dėl temperatūrų pokyčio ar didelio kritulių kiekio. Šiemet bulvių pasodinome apie 55 ha, bet didelio derliaus nesulaukėme dėl rugpjūčio karščių. Viską lemia gamtos sąlygos, tad niekada negalime prognozuoti, kokio derliaus tikėtis.

Aišku, įdomu keisti veisles, eksperimentuoti, kasmet atrasti vertingų savybių, kuriomis nudžiugina naujos veislės.

Turbūt negalėtume sakyti, kad visų bulvių derlius šiemet nuvylė? Kuo šis augalas gali būti gražus, ko skubėdami kartais nepastebime?

Bulvės žydi labai gražiai, žiedų spalvos skirtingos, tik gaila, kad trumpai žydi.

Deja, šie metai – ne bulvių metai. Jų buvo užmegzta daug, bet visos – nedidelės. Tik ankstyvosios, kurias pradėjome kasti birželį, užaugo gana didelės, derlius džiugino. Rugpjūtį vargino kaitra, kitą mėnesį daug lijo, tad derlius – vidutiniškas, pritrūko vėsesnių dienų rugpjūtį.

Lietinguoju periodu bulvių užmirkimo išvengti nepavyko. Numirko kai kurie plotai, kol dar tik bulvių pasėlis augo ir dar nebuvo užmegztų bulvių.

Ypač aktyvūs buvo kolorado vabalai: jiems labai tiko šiųmetės gamtos sąlygos. Kalbant apie kenkėjų prevenciją, nevertėtų pamiršti sėjomainos technologijos: bulves į tą pačią dirvą mes sodiname tik kas 4–5 metus.

Gal esama puviniui (marui) atsparių veislių?

bulviu veisles
Žavingoji ‘Anushka’ – tarp populiariausiųjų.

Iš mūsų bandytų veislių mažiausiai maro paveiktos šiemet buvo ‘Akustikos’ veislės bulvės. Tai vidutinio ankstyvumo veislė, tinkama šviežiai vartoti: salotoms, kepti. Gumbai užauga apvaliai ovalūs, lygia gelsva odele ir gelsvu minkštimu.

Visiškai marui atsparių bulvių veislių nėra. Puviniui iš dalies atsparios kai kurios veislės. Jei per daug kritulių, – nieko nepakeisi. Iš tiesų praėjęs sezonas buvo palankus marui: lietingi, drėgni orai, dideli rūkai – tokios sąlygos ir atveria kelius marui į bulvių laukus.

Kaip augo ankstyvosios bulvės? Kokios pateisino lūkesčius?

Ankstyvosioms bulvėms augti oro sąlygos buvo vidutiniškai geros, trūko tik šilumos pirmoje vegetacijos pusėje. Visą vasarą kasėme ankstyvąsias bulves, pabaigėme tik rugpjūtį. Didelių skirtumų tarp ankstyvųjų veislių šiemet nebuvo. Auginame ‘Anushka’, ‘Riviera’, ‘Agila’.

Riviera’ – labai ankstyva bulvių veislė, tinkanti šviežiai vartoti. Gumbai vienodo dydžio, šviesiai geltoni, gana negilios akutės, minkštimas švelniai geltonas.

Anushka’ veislės bulves jau spėjo pamėgti dauguma mūsų pirkėjų. Šios patrauklios išvaizdos, gelsvos, ankstyvos bulvės vertinamos dėl panašaus dydžio gumbų, lygios luobelės, seklių akučių. Greitai suverda.

Agila’ – dar viena ankstyva bulvių veislė. Gumbai stambūs, pailgi, tvirtos struktūros, vidus geltonas. Teigiama savybė – kepamos mažai pritraukia riebalų.

Vėlyvosioms bulvėms augti ir derėti trukdė ne tik liūtys?

‘Tornado’ – raudona luobelė, baltas minkštimas,
o tarkiai ilgai netamsėja.

 Iš tiesų vasaros viduryje šioms bulvėms augti ir derėti trukdė dideli krituliai, dirvoje, vagose užsistovėjęs vanduo. Pabuvusios bent dvi paras vandenyje, bulvės nustoja augti.

Rugpjūtį atsirito per didelė karščio banga, neatsitraukusi kone mėnesį, todėl sulaukėme prasto šių bulvių derliaus, dauguma jų smulkios. Mūsų laukuose auga ‘Gala’, ‘Tornado’, ‘Laura’ vėlyvosios bulvių veislės.

Nors sėklininkystės ūkiai ‘Gala’ pristato kaip ankstyvąją bulvę, mes ją dažniausiai kasame rudenį, prekybai šaltuoju sezonu, nes šios veislės bulvės gerai sandėliuojamos.

Tornado’ veislės bulvės, kurias irgi sodiname šaltajam sezonui, – išskirtinės pailgais gumbais su raudona luobele, retomis gilokomis akutėmis ir baltu minkštimu. Maistui ruošiami tarkiai nelinkę tamsėti, verdamos šios bulvės nesukrinta.

Lauros’ vėlyvosios veislės bulvės po penkerių metų pertraukos vėl sugrįžo į mūsų ūkį. Jas kasame paskutines – rugsėjo pabaigoje. Šių gražių bulvių gumbai pailgai ovalūs, raudoni, o minkštimas ryškiai geltonas.

Kokių bulvių daugiausia ieško pirkėjai? Nesunku pastebėti – šiemet jos brangesnės... Koks patiekalas dažniausiai puikuojasi ant Jūsų šeimos stalo?

Iš tiesų bulvės šiemet šiek tiek brangesnės. Pirkėjai visada ieško skanių ir kad iš jų būtų galima išvirti cepelinus. Dažniausiai atkreipia dėmesį į bulvių formą. Jos turi atrodyti gražiai (neskylėtos, nepurvinos, lygia odele).

Ūkio bulves ir patys valgome su malonumu. Rekomenduojame išragauti turimas veisles ir savo klientams, tačiau ne visi nori eksperimentuoti.

Ant mūsų pietų stalo dažnai garuoja bulviniai blynai, cepelinai ar kugelis – tradiciška, bet tikrai skanu ir sotu, labai mėgstame šiuos patiekalus. Bulviniams blynams pagardinti renkamės česnakinę varškę.

 

Donatos Zakienės, Dariaus Šulco, Sauliaus Zako nuotraukos

2022-11-11 Susijusios temos - skaitykite: bulvės, bulvių maras, bulvių ligos, ankstyvosios bulvės, vėlyvosios bulvės

Dalintis
2023/12/06

Šiaudinių sodų rišimo tradicijai – UNESCO pripažinimas

UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą papildė ketvirtoji Lietuvos vertybė – šiaudinių sodų tradicija. Toks sprendimas priimtas Botsvanoje vykstančioje Nematerialaus kultūros paveldo išsau...
2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Nord Pool biržoje – didžiausia šiemet savaitės vidutinė kaina

Lapkričio mėnesio vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje siekė 0,105 Eur/kWh be PVM ir buvo apie 21 proc. didesnė už spalio vidutinę kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą nulėmė tai, kad pastarųjų keturių savaičių viduti...
2023/12/05

Seime kelią skinasi siekis įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje

Seimas antradienį žengė dar vieną žingsnį, siekiant įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje. Po svarstymo už tokią pataisą balsavo 66 parlamentarai, 37 buvo prieš, devyni – susilaikė.
2023/12/05

Pasaulinė dirvožemio diena

Gruodžio 5-oji – Pasaulinė dirvožemio diena. Pasaulinės maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, nuo jo tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso net 98 proc. maisto gamybos.
2023/12/05

Iššūkių amplitudė – nuo logistikos ir prekybos iki tramplinų motokroso trasose

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto antrakursė Raminta Eklerytė Tarptautinę studentų dieną laikinai užėmė VDU ŽŪA kanclerės darbo vietą, o motociklų sporto Lietuvos čempionate „Cross ...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Dar vienas valdžios smūgis: mokestis už žemę – padvigubėjo

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Maža to, kad šiais metais Lietuvos ūkininkų nelepino gamtos sąlygos, kurios turėjo įtakos derliaus kokybei ir kiekybei, tai rudeniui besibaigiant juos dar šokiravo ir šiųmetės že...
2023/12/05

Epideminį sergamumo lygį siekia vis daugiau savivaldybių

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius kas savaitę didėja. 48-ąją šių metų savaitę (la...