Ashburn +18,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 23 Rgs 2023
Ashburn +18,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 23 Rgs 2023

Nuolat keičiasi uogų mados

2022/11/19

Lietuviškoms uogoms: braškėms, avietėms, šilauogėms kasmet vis sunkiau konkuruoti su atvežtine produkcija. Todėl ūkininkai ima auginti retesnių uogų, kurių dar nėra rinkoje. Perdirbėjai taip pat ieško naujovių.

agrastai, uogos, melynes, avietes, uogu kainos, berries Šiemet aktinidijos derėjo labai gausiai, jų derlius buvo ypatingas.

Augina retesnes

Pastaraisiais metais uogynų plotai mūsų šalyje mažėja. VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šiemet jie siekė 7 176,04 ha, pernai – 7 275 ha. Didžiausi uogynų plotai buvo užfiksuoti 2017 m. Tuomet ūkininkai buvo deklaravę 8 770 ha. Didžiausius uogynų plotus prižiūri Biržų r., Akmenės r., Anykščių r. ir Jurbarko r. ūkininkai, auginantys populiariausias uogas: braškes, avietes, šilauoges ir kt. Šių uogų rinkoje – apstu, todėl kai kurie augintojai susiduria su realizavimo problemomis. Siekdami užkariauti vartotojų širdis uogininkai ima auginti retesnių uogų: aktinidijas, sausmedžius, medlievas. Pastaruoju metu uogų mados keičiasi, todėl ūkininkai, norėdami paįvairinti asortimentą, augina tai, ko kiti neaugina ir kas jiems nesudaro konkurencijos. Ypač daug uogininkai priaugino šilauogių, o dabar suka galvą, kur jas dėti, nes daug jų privežama iš Lenkijos. Kiek įmanydami, augintojai stengiasi patys perdirbti uogas.

aktinidijos, uogos, braskes, kaina Marmakų šeima savo ūkyje prižiūri 3 ha aktinidijų.

Daugiausia pavadinimų turinti uoga

Žinomas sodininkas Tautvydas Gurskas savo ūkyje ant Kauno marių kranto puoselėja medlievų plantacijas. Medlieva – daugiausia pavadinimų turinti uoga. Lietuvoje ji dar žinoma kaip korinka, amelankis, lucė. Tai viena seniausių uogų, atgimstanti mūsų šalyje. Medlievos uogos – labai skanios, saldžios kaip medus ir sveikos. Šias uogas lengva auginti ir prižiūrėti, jos nereiklios dirvai. T. Gurskas, augindamas nemažus plotus medlievų, stengiasi žmones edukuoti, supažindina su uogynu, leidžia jas ragauti, pristato gamybos receptūrą. „Turime nemažai produkcijos: sirupų, uogienių liofilizuotų uogų. Produkcija – skani, ja žavisi klientai. Patys perdirbimo nevykdome ir neplanuojame vykdyti. Tam neįžvelgiame tikslo. Juk patogiau yra uogas nuskinti ir nuvežti sertifikuotam gamintojui. Tai – normali praktika. Mums belieka tik etiketę užklijuoti. Pastebime, kad lietuviai dar nepamėgo dalytis darbu, vieni patys bando viską aprėpti, todėl jų veikla neretai žlunga. Jei žmonės susikooperuotų, viskas klostytųsi lengviau, nes kiekvienas darytų tai, ką moka: vieni gamintų, kiti – perdirbtų, treti – augintų. Mes mokame auginti, todėl uogų užauginsime“, – kalbėjo T. Gurskas.

Žmonės domisi

Į mūsų šalį veržiasi aktinidijų, pasižyminčių įspūdingu vitamino C kiekiu, uogų banga. Kol kas jų plotai nėra dideli. Pernai buvo registruota 11 ha aktinidynų. Jurbarko r. gamtos apsuptyje aktindijas auginantis Egidijus Marmakas teigė, kad aktinidijomis domisi vis daugiau žmonių. Nors aktinidijos jau seniai Lietuvoje, daugeliui tai – naujiena. Tačiau tie, kurie jas pažįsta, patys ieško ir nori pasisodinti sodybose. „Sudarome populiariausius rinkinukus šeimai, kad žmonėms nereikėtų vargti ir ieškoti, ką su kuo suporuoti, kad gautų derlių. Kadangi aktinidijos – dvinariai augalai, rekomenduoju juos pirkti po tris: dvi mergaites (moteriškos giminės) ir vieną berniuką (vyriškos giminės). Su siuntimu rinkinuko kaina kainuoja 30 Eur. Kai kas pageidauja ir savidulkių augalų, tuomet perka ir po vieną. Tačiau tokie atvejai – reti“, – teigė vyras.

Marmakų šeima savo ūkyje prižiūri 3 ha aktinidijų. Kadangi augalai dar jauni, derliaus surinkta nedaug. Iš jo šeimininkai virė uogienes, gamino džemus, džiovino, liofilizavo. „Kai derlius bus didesnis, sieks 1–2 t, nemažą dalį uogų perdirbsime, kitas parduosime šviežias. Galbūt uogas tieksime ir saldainių fabrikui „Rūta“, su jais palaikome kontaktus“, – ateities planais pasidalijo Egidijus.

amelankis, medieva Medlieva Lietuvoje yra žinoma kaip amelankis.

Derlių realizavo

Aktinidijų žinovas sodininkas Jonas Matelis nėra įveisęs pramoninių plantacijų. Savo malonumui jis augina 10 suaugusių krūmelių, kurie atseikėja gerą derlių. Anot pašnekovo, suaugę krūmai, priklausomai nuo rūšies, sunokina apie 10–20 kg uogų. „Šiemet aktinidijos derėjo labai gausiai, jų derlius buvo ypatingas, daug didesnis nei pernai, net nenuskynėme visų uogų. Dar ir šiandien nuo krūmo galima pasiraškyti uogų, kurios yra pernokusios“, – pasakojo J. Matelis. Jis sakė, kad pagrindinis derlius, nuskintas spalį, jau yra realizuotas. Pastaruoju metu Mateliai aktinidijų derlių realizuoja iš namų. Retas klientas perka 1–2 kg, dažniausiai perkama po 5–10 kg. „Pernai vienas klientas kas savaitę pirko po kibirą, iš viso – 30 kg. Tai rodo, kad aktinidijos yra populiarios ir mėgstamos. Ankstesniais metais uogas pristatydavome „Rūtos“ fabrikui, tačiau parduodami iš namų už uogas gauname dvigubai didesnę kainą. Sūnus skina uogas ir pats randa pirkėjų. Anksčiau parduodavau ir aktinidijų sodinukus, tačiau dabar jų nebeauginu, užsiimu kita veikla, dauginu riešutmedžius“, – teigė sodininkas.

Palankūs metai

Prienų r. Rasos Skučienės sodininkystės ūkyje auginamos uogos ir vaisiai. Iš sertifikuoto ūkio, turinčio ženklą „kokybė“, pirkėjai gali įsigyti itin aukštos kokybės ir išskirtinio skonio produkcijos. „Auginame 6,5 ha obuolių ir kriaušių, 0,30 ha aviečių, apie 1 ha braškių ir sausmedžių. Sausmedžius pradėjome auginti, nes norėjome į rinką tiekti naujų ir skanių uogų. Kadangi uogos iš tiesų skanios, jas mėgsta ne tik pirkėjai, bet ir paukščiai“, – šypsodamasi redakcijai pasakojo R. Skučienė. Ji sakė, kad šie metai sausmedžiams buvo palankūs, pakako saulės ir drėgmės, todėl jie atseikėjo gausų derlių. Šiemet nuo jaunų krūmelių buvo priskinta 1–2 kg uogų. Kai krūmai suaugs, jie subrandins 5–7 kg skanių uogų. „Visą produkciją realizuojame turgeliuose. Kai nuo sausmedžių rinksime daugiau uogų, spausime sultis. Dabar spaudžiame tik obuolių sultis. Sulčių spaudimo paslaugą užsisakome, nes patys neaprėpiame visų darbų. Jei patys vykdytume ir perdirbimą, mums tai būtų per sunku tiek fiziškai, tiek finansiškai“, – atviravo moteris.

Plotus išplėtė

Joniškio r. jaunas ūkininkas Tomas Valuntonis savo ūkyje augina 3,5 ha sausmedžių. Pavasarį vyras ketina jų plotą išplėsti. „Susidomėjau sausmedžiais, nes jiems nereikia labai daug priežiūros, o kai sulauksiu daugiau uogų, jas galėsiu nuimti kombainu. Pernai priskyniau 200 kg uogų, šiemet – pusę tonos“, – džiaugėsi ūkininkas, savo produkciją realizuojantis turgeliuose. Pasak T. Valuntonio, sausmedžių Joniškio r. niekas neaugina, todėl konkurencijos jis kol kas nejaučia. Augintojui pavyksta sausmedžių uogas parduoti po 8 Eur/kg, skelbimuose kiti augintojai nurodo, kad uogas parduoda po 10 Eur/kg. Klientai, kurie nėra ragavę šių vertingų uogų, perka 1–2 kg, pastovūs klientai – po 5–10 kg, sausmedžių fanai – net po 50 kg. „Šias vitaminingas uogas, kurios vartojamos ir maistui, ir vaistui, augina Latvijoje. Lietuvos rinka dar nėra užpildyta, todėl uogyną planuoju plėsti. Kai turėsiu didesnį derlių, jį bus lengviau parduoti, nes uogomis domisi vyndariai. Jei parduoti nepavyks, pats bandysiu perdirbti ir realizuoti produkciją“, – teigė redakcijos pašnekovas.

 

 

Egidijaus Marmako ir socialinių tinklų nuotraukos

2022.11.19

Jolita ŽURAUSKIENĖ

Susijusios temos - skaitykite: lietuviškos uogos, braškės, sausmedžiai, vyndariai
Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/22

Po darbo su pacientais – į gėlių plantaciją

Pasvalys („Darbas“). Dar besimokant Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijoje, joniškėlietį Remigijų Laurinčiką traukė biologija ir sodininkystė. Nors gyvenimo keliai ir klystkeliai vaikiną nuvedė į medicinos pasaulį, jaunystės ...
2023/09/22

Prancūzijos mokslininkai vertino Lietuvos eglynų genetinius rodiklius

Tarptautinio projekto FORGENIUS mokslininkai Nicolas Mariotte ir Florence Jean iš Prancūzijos rugsėjo pradžioje lankėsi Lietuvoje ir atliko miško medžių matavimus, rinko mėginius genetiniams tyrimams atlikti. Valstybinė miškų ...
2023/09/22

Ūkininkams – lengvatinės paskolos

Ūkininkai vis dažniau ieško sprendimų, kaip dirbti efektyviau ir tvariau. Tokias tendencijas pastebi Medicinos bankas, kuris bendradarbiauja su INVEGA teikiant lengvatines paskolas žemesnėmis nei rinkos kainomis ūkio subjektams, įskaitant j...
2023/09/22

Gyvensenos medicinos specialistai padės mažinti lėtinių ligų tikimybę

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) skatinant gydymo įstaigas burti šeimos gydytojo komandas, prie jų jungiasi gyvensenos medicinos specialistai. Jie padeda pacientams formuoti sveiko gyvenimo būdo įpročius ir mažinti tikimybę susirgti lė...
2023/09/22

Dėl savavališkų bendruomenės veiksmų Turto bankas kreipiasi į teismą

Gindamas valstybės interesus Turto bankas (TB) kreipėsi į teismą, prašydamas sustabdyti savavališkus Skaistgirių bendruomenės atstovų veiksmus ir grąžinti valstybei priklausantį turtą.
2023/09/22

Latviją vėl gręžiasi į cukrinių runkelių verslą

Sovietmečiu tvirtas pozicijas cukrinių runkelių auginimo srityje užėmusi Latvija, pastaraisiais dešimtmečiais buvo beveik atsisakę šios žemės ūkio kultūros. Vis tik daugiau nei prieš penkerius metus ryšius su didžiausia...
2023/09/22

Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką laimėjo A. Mikalauskienė – šaltiniai

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką, BNS žiniomis, laimėjo laikinai įstaigai vadovaujanti direktoriaus pavaduotoja Audronė Mikalauskienė.
2023/09/22

Gydomosios augalų vonios

Pastarosios savaitės mūsų kūnams nebuvo lengvos – veiklos darže, sode ir gėlynuose rudenėjant tikrai daugiau nei vasarą. Palepinkime odą, raumenis ir sielą atpalaiduojančiomis, gydančiomis augalų voniomis, pasinerkime į aromatų terapiją.
2023/09/22

Pradėti tvirtinti natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapiai

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymu, šiandien išleido įsakymą „Dėl natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltin...