Ashburn +18,3 °C Mažai debesuota
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +18,3 °C Mažai debesuota
Sekmadienis, 1 Spa 2023

Nuolat keičiasi uogų mados

2022/11/19

Lietuviškoms uogoms: braškėms, avietėms, šilauogėms kasmet vis sunkiau konkuruoti su atvežtine produkcija. Todėl ūkininkai ima auginti retesnių uogų, kurių dar nėra rinkoje. Perdirbėjai taip pat ieško naujovių.

agrastai, uogos, melynes, avietes, uogu kainos, berries Šiemet aktinidijos derėjo labai gausiai, jų derlius buvo ypatingas.

Augina retesnes

Pastaraisiais metais uogynų plotai mūsų šalyje mažėja. VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šiemet jie siekė 7 176,04 ha, pernai – 7 275 ha. Didžiausi uogynų plotai buvo užfiksuoti 2017 m. Tuomet ūkininkai buvo deklaravę 8 770 ha. Didžiausius uogynų plotus prižiūri Biržų r., Akmenės r., Anykščių r. ir Jurbarko r. ūkininkai, auginantys populiariausias uogas: braškes, avietes, šilauoges ir kt. Šių uogų rinkoje – apstu, todėl kai kurie augintojai susiduria su realizavimo problemomis. Siekdami užkariauti vartotojų širdis uogininkai ima auginti retesnių uogų: aktinidijas, sausmedžius, medlievas. Pastaruoju metu uogų mados keičiasi, todėl ūkininkai, norėdami paįvairinti asortimentą, augina tai, ko kiti neaugina ir kas jiems nesudaro konkurencijos. Ypač daug uogininkai priaugino šilauogių, o dabar suka galvą, kur jas dėti, nes daug jų privežama iš Lenkijos. Kiek įmanydami, augintojai stengiasi patys perdirbti uogas.

aktinidijos, uogos, braskes, kaina Marmakų šeima savo ūkyje prižiūri 3 ha aktinidijų.

Daugiausia pavadinimų turinti uoga

Žinomas sodininkas Tautvydas Gurskas savo ūkyje ant Kauno marių kranto puoselėja medlievų plantacijas. Medlieva – daugiausia pavadinimų turinti uoga. Lietuvoje ji dar žinoma kaip korinka, amelankis, lucė. Tai viena seniausių uogų, atgimstanti mūsų šalyje. Medlievos uogos – labai skanios, saldžios kaip medus ir sveikos. Šias uogas lengva auginti ir prižiūrėti, jos nereiklios dirvai. T. Gurskas, augindamas nemažus plotus medlievų, stengiasi žmones edukuoti, supažindina su uogynu, leidžia jas ragauti, pristato gamybos receptūrą. „Turime nemažai produkcijos: sirupų, uogienių liofilizuotų uogų. Produkcija – skani, ja žavisi klientai. Patys perdirbimo nevykdome ir neplanuojame vykdyti. Tam neįžvelgiame tikslo. Juk patogiau yra uogas nuskinti ir nuvežti sertifikuotam gamintojui. Tai – normali praktika. Mums belieka tik etiketę užklijuoti. Pastebime, kad lietuviai dar nepamėgo dalytis darbu, vieni patys bando viską aprėpti, todėl jų veikla neretai žlunga. Jei žmonės susikooperuotų, viskas klostytųsi lengviau, nes kiekvienas darytų tai, ką moka: vieni gamintų, kiti – perdirbtų, treti – augintų. Mes mokame auginti, todėl uogų užauginsime“, – kalbėjo T. Gurskas.

Žmonės domisi

Į mūsų šalį veržiasi aktinidijų, pasižyminčių įspūdingu vitamino C kiekiu, uogų banga. Kol kas jų plotai nėra dideli. Pernai buvo registruota 11 ha aktinidynų. Jurbarko r. gamtos apsuptyje aktindijas auginantis Egidijus Marmakas teigė, kad aktinidijomis domisi vis daugiau žmonių. Nors aktinidijos jau seniai Lietuvoje, daugeliui tai – naujiena. Tačiau tie, kurie jas pažįsta, patys ieško ir nori pasisodinti sodybose. „Sudarome populiariausius rinkinukus šeimai, kad žmonėms nereikėtų vargti ir ieškoti, ką su kuo suporuoti, kad gautų derlių. Kadangi aktinidijos – dvinariai augalai, rekomenduoju juos pirkti po tris: dvi mergaites (moteriškos giminės) ir vieną berniuką (vyriškos giminės). Su siuntimu rinkinuko kaina kainuoja 30 Eur. Kai kas pageidauja ir savidulkių augalų, tuomet perka ir po vieną. Tačiau tokie atvejai – reti“, – teigė vyras.

Marmakų šeima savo ūkyje prižiūri 3 ha aktinidijų. Kadangi augalai dar jauni, derliaus surinkta nedaug. Iš jo šeimininkai virė uogienes, gamino džemus, džiovino, liofilizavo. „Kai derlius bus didesnis, sieks 1–2 t, nemažą dalį uogų perdirbsime, kitas parduosime šviežias. Galbūt uogas tieksime ir saldainių fabrikui „Rūta“, su jais palaikome kontaktus“, – ateities planais pasidalijo Egidijus.

amelankis, medieva Medlieva Lietuvoje yra žinoma kaip amelankis.

Derlių realizavo

Aktinidijų žinovas sodininkas Jonas Matelis nėra įveisęs pramoninių plantacijų. Savo malonumui jis augina 10 suaugusių krūmelių, kurie atseikėja gerą derlių. Anot pašnekovo, suaugę krūmai, priklausomai nuo rūšies, sunokina apie 10–20 kg uogų. „Šiemet aktinidijos derėjo labai gausiai, jų derlius buvo ypatingas, daug didesnis nei pernai, net nenuskynėme visų uogų. Dar ir šiandien nuo krūmo galima pasiraškyti uogų, kurios yra pernokusios“, – pasakojo J. Matelis. Jis sakė, kad pagrindinis derlius, nuskintas spalį, jau yra realizuotas. Pastaruoju metu Mateliai aktinidijų derlių realizuoja iš namų. Retas klientas perka 1–2 kg, dažniausiai perkama po 5–10 kg. „Pernai vienas klientas kas savaitę pirko po kibirą, iš viso – 30 kg. Tai rodo, kad aktinidijos yra populiarios ir mėgstamos. Ankstesniais metais uogas pristatydavome „Rūtos“ fabrikui, tačiau parduodami iš namų už uogas gauname dvigubai didesnę kainą. Sūnus skina uogas ir pats randa pirkėjų. Anksčiau parduodavau ir aktinidijų sodinukus, tačiau dabar jų nebeauginu, užsiimu kita veikla, dauginu riešutmedžius“, – teigė sodininkas.

Palankūs metai

Prienų r. Rasos Skučienės sodininkystės ūkyje auginamos uogos ir vaisiai. Iš sertifikuoto ūkio, turinčio ženklą „kokybė“, pirkėjai gali įsigyti itin aukštos kokybės ir išskirtinio skonio produkcijos. „Auginame 6,5 ha obuolių ir kriaušių, 0,30 ha aviečių, apie 1 ha braškių ir sausmedžių. Sausmedžius pradėjome auginti, nes norėjome į rinką tiekti naujų ir skanių uogų. Kadangi uogos iš tiesų skanios, jas mėgsta ne tik pirkėjai, bet ir paukščiai“, – šypsodamasi redakcijai pasakojo R. Skučienė. Ji sakė, kad šie metai sausmedžiams buvo palankūs, pakako saulės ir drėgmės, todėl jie atseikėjo gausų derlių. Šiemet nuo jaunų krūmelių buvo priskinta 1–2 kg uogų. Kai krūmai suaugs, jie subrandins 5–7 kg skanių uogų. „Visą produkciją realizuojame turgeliuose. Kai nuo sausmedžių rinksime daugiau uogų, spausime sultis. Dabar spaudžiame tik obuolių sultis. Sulčių spaudimo paslaugą užsisakome, nes patys neaprėpiame visų darbų. Jei patys vykdytume ir perdirbimą, mums tai būtų per sunku tiek fiziškai, tiek finansiškai“, – atviravo moteris.

Plotus išplėtė

Joniškio r. jaunas ūkininkas Tomas Valuntonis savo ūkyje augina 3,5 ha sausmedžių. Pavasarį vyras ketina jų plotą išplėsti. „Susidomėjau sausmedžiais, nes jiems nereikia labai daug priežiūros, o kai sulauksiu daugiau uogų, jas galėsiu nuimti kombainu. Pernai priskyniau 200 kg uogų, šiemet – pusę tonos“, – džiaugėsi ūkininkas, savo produkciją realizuojantis turgeliuose. Pasak T. Valuntonio, sausmedžių Joniškio r. niekas neaugina, todėl konkurencijos jis kol kas nejaučia. Augintojui pavyksta sausmedžių uogas parduoti po 8 Eur/kg, skelbimuose kiti augintojai nurodo, kad uogas parduoda po 10 Eur/kg. Klientai, kurie nėra ragavę šių vertingų uogų, perka 1–2 kg, pastovūs klientai – po 5–10 kg, sausmedžių fanai – net po 50 kg. „Šias vitaminingas uogas, kurios vartojamos ir maistui, ir vaistui, augina Latvijoje. Lietuvos rinka dar nėra užpildyta, todėl uogyną planuoju plėsti. Kai turėsiu didesnį derlių, jį bus lengviau parduoti, nes uogomis domisi vyndariai. Jei parduoti nepavyks, pats bandysiu perdirbti ir realizuoti produkciją“, – teigė redakcijos pašnekovas.

 

 

Egidijaus Marmako ir socialinių tinklų nuotraukos

2022.11.19

Jolita ŽURAUSKIENĖ

Susijusios temos - skaitykite: lietuviškos uogos, braškės, sausmedžiai, vyndariai
Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/30

Prokuratūra nesiims veiksmų dėl B. Lubio atminimo skulptūros statymo teisėtumo

Klaipėdos apygardos prokuratūroje buvo išnagrinėtas Lietuvos Respublikos valstybinės kultūros paveldo komisijos pareiškimas dėl Plungės rajono savivaldybės administracijos išduoto statybos leidimo statyti skulptūrą Bronislovui...
2023/09/30

Ūkininkai Kairaičiai: neturime, kur dėtis

Marijampolė („Suvalkietis“). „Keturi mėnesiai iš eilės nei krinta, nei kyla pieno kaina. Ji stabiliai maža ir nuostolinga. Mūsų ūkiui ji tikrai nepalanki. Bet mes neturime, kur dėtis: pasistatėme melžimo aikštelę, t...
2023/09/30

Degučių sentikių protėvių takais

Bendruomenė ,,Degučių rimtis“ dalyvavo Zarasų rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų dalinio finansavimo iš Zarasų rajono savivaldybės biudžeto lėšų paraiškų konkurse ir gavo paramą projektui ,,Degučių sentikių...
2023/09/30

G. Jakštas: derybas su mokytojais galime tęsti ir šiandien

Su streikuojančiais ir ilgalaikę akciją prie Vyriausybės pradėjusiais mokytojais galima nedelsiant tęsti derybas dėl jų reikalavimų, sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
2023/09/30

Nepaisant sudėtingos ligos moteris susilaukė kūdikio – tai pirmasis toks atvejis Baltijos šalyse

Didelės daugiadalykės Santaros klinikų medikų komandos pastangos išsaugojo jaunos moters gyvybę – ir ji pati, ir jos artimieji, kartu su gydytojais atėjo iki gyvenimo stebuklo – gimusio mažylio. Tai pirmasis atvejis Baltijos &sc...
2023/09/30

„Maisto bankas“ džiaugiasi sustiprėjusia partneryste su ūkininkais

Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ skelbia, jog per paskutinius aštuonis mėnesius Lietuvoje nuo iššvaistymo pavyko išsaugoti 4790 tonų maisto ir, lyginant su ankstesniais metais, tai yra rekordinis p...
2023/09/30

Skundžiasi, jog ūkininkai kaimą turgumi pavertė

Plungė („Žemaitis“). Pavasarį ir rudenį daug kur galima išvysti pakelėse įsikūrusį prekiautoją, pravažiuojantiesiems siūlantį miško, sodo ar daržo gėrybių. Pro šalį važiuojantys žmonės tokia prekyba patenkinti, nes...
2023/09/30

Sidabro švytėjimas gėlynuose

Sidabrinių atspalvių įvairovė kiekvienam gėlynui suteikia savitą koloritą: dieną pilka spalva pati neutraliausia, o naktį – švyti sidabru ar beveik baltu pilkumu. Ji sušvelnina šalia esančias ryškias spalvas, suku...
2023/09/30

Naminės legalizavimo klausimas „pakibęs“, o pilstuko ir naminės vartojimas auga

Dar vasarą buvo pristatytas Vilniaus universiteto mokslininkų atliktas alkoholio vartojimo įpročių Lietuvoje tyrimas. Jis atskleidė, kad prieš dvejus metus pradėjo formuotis pilstuko ir naminės degtinės vartojimo augimo tendencija. Oficialū...