Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Kuo gyvenome 2022-aisiais?

2022/12/31


Bent jau man 2022-ieji pralėkė labai greitai. Juose būta tiek nerimo, tiek vilties... Prabėgę metai simbolizavo senų epochų pabaigą ir naujų pradžią. Dėl vieno dalyko neabejoju nė trupučio. Tai, kad 2022-ieji paliks ryškų savo pėdsaką Europos, pasaulio tautų ir Lietuvos istorijoje. Būtų praktiškai nuodėminga jų neapžvelgti paskutiniajame šių metų „Ūkininko patarėjo“ numeryje. Tad kviečiu kartu pažvelgti į praėjusius metus. Žinoma, per politinę prizmę.

Karas Ukrainoje – svarbiausias metų įvykis

Nors 2022-ieji buvo pažymėti įvairių istorijų ir įvykių, nėra abejonių, kad svarbiausias metų įvykis buvo vasario 24 d. prasidėjusi Rusijos agresija Ukrainoje. Nors daugelis mūsų aiškiai suvokėme, kad Rusija nėra normali valstybė, viduje vis dėlto tikėjomės, kad šios šalies piktavališkumas pasireikš informaciniu karu, kibernetinėmis atakomis ar bent jau mažesnio masto ataka, kurios pavyzdį regėjome 2014-aisiais Rusijai aneksuojant Krymą.

Vis dėlto karas prasidėjo ir mūsų visų džiaugsmui Ukraina pasirodė stipresnė nei dažnas mūsų galvojome. Ukraina ne tik nekrito per pirmąsias karo dienas ir savaites, bet prabėgus dešimčiai mėnesių sėkmingai kovoja su agresore. Žinoma, prie šios sėkmės prisidėjo ir Vakarų pasaulio parama. Ypač tokių valstybių kaip JAV, Didžioji Britanija ir Lenkija. Lenkijos lyderystės Ukrainoje pavyzdys išvis tapo įkvepiančiu ir leidžia tikėtis, kad mums gimininga ir broliška valstybė stiprės ateityje. Tam yra visos reikalingos prielaidos. Džiugu, kad savo egzaminą išlaikė ir Lietuva bei jos vaikai. Mūsų valstybės vadovas Gitanas Nausėda ir Lenkijos Prezidentas Andrzejus Duda buvo vieni iš nedaugelio politikų, kurie lankėsi Ukrainoje prieš pat agresiją. Lietuvos garbe galima laikyti ir mūsų tėvynės vaiką Visvaldą Kulboką, kuris, eidamas Apaštališkojo nuncijaus pareigas, buvo bombarduojamame Kijeve, kai tokių galingų ir įtakingų valstybių kaip, pvz., JAV, diplomatai pasitraukė. Tą pabrėždamas nenoriu kaltinti JAV diplomatų, kurie, kaip jiems ir pridera, vykdė politinės vadovybės nurodymus iš Vašingtono, bet siekiu parodyti V. Kulboko poelgio didingumą.

Džiugu, kad agresijos Ukrainoje egzaminą išlaikė ne tik V. Kulbokas, bet ir visa Lietuvos visuomenė. Retas lietuvis neaukojo Ukrainai. Dar daugiau, nemažai mūsų atvėrėme savo namų duris visiškai nepažįstamiems žmonėms iš Ukrainos. Per laikotarpį nuo karo pradžios Lietuvą pasiekė 72 302 pabėgėliai iš Ukrainos. Palyginimui: šių metų liepą maždaug tiek gyventojų buvo Alytaus ir Varėnos rajono savivaldybėse kartu sudėjus. Pabėgėliai iš Ukrainos ne tik dar labiau suartino Lietuvą ir Ukrainą, padėjo mums geriau suvokti karo siaubus, bet ir įsiliejo į mūsų ekonomiką, užpildė dalį darbo vietų. Žinoma, buvimas ukrainiečiu savaime nereiškia, kad esi moralus žmogus, bet, nepaisant pavienių incidentų, pabėgėlių iš Ukrainos integracija Lietuvoje vyko sėkmingai ir sklandžiai.

Didžiosios Britanijos problemos

Pajuokaujant Londonas neretai vadinamas antrąja lietuvių sostine. Juokuose neretai esama tiesos, o dažno iš mūsų giminėse ir net šeimose esama emigrantų, tad Didžiosios Britanijos politiniai sukrėtimai mums nebuvo svetimi. Dar daugiau, jie buvo ypač aktualūs ir reikšmingi. Todėl 2022-aisiais gana aktyviai stebėjome tokias politines dramas kaip ministro pirmininko Boriso Johnsono kova dėl išlikimo premjero poste ir atsistatydinimo. Tuomet B. Johnsono pasitraukimas Lietuvai atrodė nieko gero nežadantis. Šis politikas ypač uoliai rėmė Ukrainą, o tai tiesiogiai atliepė mūsų šalies interesus. Turiu pripažinti, kad ir šiandien nesu pakeitęs savo nuomonės, nes Liz Truss atėjimas į Ministrės Pirmininkės postą buvo palydėtas milžiniško nepasitikėjimo ir finansų rinkų sukrėtimo, o valdymas buvo toks trumpas, kad politikę, siekusią kurtis antrosios geležinės ledi įvaizdį, pakrikštijome laikinąja ledi. Atsistatydinus L. Truss ir prie Didžiosios Britanijos vairo stojus Rishi Sunak situacija stabilizavosi, tačiau ir šiam politikui kilo iššūkių. Dera pripažinti, kad labai panašių į tuos, su kuriais susidūrė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis. R. Sunak žmona Akshata Murt­hy yra garsaus indų investuotojo milijardieriaus Narayana Murthy dukra. Jai priklauso 0,91 proc. tėvo įsteigtos Indijos IT milžinės „Infosys“ akcijų. Kompanija, o kartu ir Didžiosios Britanijos premjero žmona kritikuoti už tai, kad bendrovė vykdo komercinę veiklą Rusijoje. Iš šios bendrovės A. Murthy per metus uždirba apie 11 500 000 svarų dividendų. Nors tiesioginio prielankumo Rusijai R. Sunak veiksmuose nematyti, o kritikos apstu, pavyzdžiui, lapkritį įvykusio G20 susitikimo metu nuskambėjęs raginimas Rusijai nešdintis iš Ukrainos ir užbaigti savo barbariškus veiksmus, minėti faktai palieka nemalonų prieskonį.

Nepaisant politinių įtampų ir skandalų, ministrų pirmininkų kaita Didžiojoje Britanijoje buvo normalus ir nuolat vykęs procesas. Tačiau karalienės Elžbietos II mirtis žymėjo epochos pabaigą. Karalienė, nors ir dažnai susilaikydavusi nuo viešų politinių komentarų, gebėdavo subtiliai parodyti savo nuomonę. Ji buvo stabilumo simbolis neramiais laikais, Anglijos bažnyčios galva ir moralinis autoritetas, tačiau visgi ji buvo ir mirtingas žmogus. Todėl tokia žmogiška ir suprantama karalienės Elžbietos II mirtis kartu atrodė lyg tam tikros istorijos pabaiga. Kaip seksis sostą perėmusiam Karoliui III, parodys laikas, tačiau bent jau kol kas jis atrodo stovįs amžinybėn iškeliavusios motinos šešėlyje.

Infliacijos ir energetikos kainų šokai

Kai prieš metus rašiau apie politiškai svarbiausius procesus, kurie veiks Lietuvą 2022 m., minėjau infliaciją, tačiau neįsivaizdavau, kad ji 2022 m. rugsėjį sieks 24,1 proc., o susitraukimas iki 22,9 proc. lapkritį bus laikytinas visai džiugiu rezultatu. Nors ekonominiame cikle, kuris dominavo pirmojoje praėjusių metų pusėje, buvo visiškai normalu tikėtis žaliavų kainų šuolio, tačiau jį ypač padidino Rusijos agresija Ukrainoje. Suprasdamos, kad politinės sankcijos Rusijai paveiks metalų kainas, rinkos ėmė kaisti. Tai stipriai paveikė įvairių prekių, pavyzdžiui, automobilių, kaštus. Žinoma, didelį smūgį patyrė ir nekilnojamojo turto rinka bei vystytojai, kuriems prireikė gerokai daugiau apyvartinių lėšų medžiagoms įsigyti. Didelė in-
fliacija buvo juntama ne tik Lietuvoje, bet ir visoje euro zonoje bei JAV. Štai JAV metinė infliacija birželį siekė 8,6 proc., o euro zonoje – 10,6 proc. Tokia aukšta infliacija paskatino centrinius bankus kelti palūkanas ilgus dešimtmečius neregėtais tempais. Tai davė vaisių, infliacija lapkritį JAV sumažėjo iki 7,7 proc., o euro zonoje – iki 10 proc. Prie šios infliacijos svariai prisidėjo ir energijos kaštų augimas, kuris sukėlė nemažą galvos skausmą pasaulyje. Brango degalai, dujos, elektra. Tačiau kryptingomis pastangomis ir čia pavyko šį tą nuveikti. Pavyzdžiui, elektra Lietuvoje rugpjūtį kainavo 480,39 Eur/MWh, o lapkritį kaina nukrito iki 226,63 Eur/MWh. Tiesa, daugelis namų ūkių Lietuvoje nepajuto nė tokio staigaus kainų kilimo, nė tokio stipraus kritimo, nes pirkdavo elektrą pagal sutartis fiksuotomis kainomis. Ką tikrai pajuto kai kurie šalies namų ūkiai, tai skandalingą bendrovės „Perlas energija“ bankroto istoriją, subjaurojusią elektros rinkos liberalizavimo projektą.

Arūno Dulkio dėka Lietuvoje suviešėjo leftizmas

Šiemet vasara sveikatos apsaugos ministrui buvo darbinga. Būdamas bent jau oficialiai dešiniąja politine jėga įvardijamos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ministru jis pažėrė tokio leftizmo, kurio Lietuvoje net ir kairiosios politinės partijos nedemonstruodavo. A. Dulkio pastangomis praplėsta abortų formų įvairovė, sukurtas teisinis pagrindas lyties „keitimo“ operacijoms atsirasti. Nors tokių operacijų atsiradimas lyties pakeisti negali, nes lytis priklauso nuo chromosomų, tačiau iš esmės gali formuoti ir formuoja melo visuomenę. Visuomenę, kurioje politinės galios priemonėmis reikalaujam meluoti, kad vyras yra moteris, nes taip sugalvojo, ir atvirkščiai. Tokioje visuomenėje yra baudžiama už tiesą, o tai neišvengiamai reiškia teisingumo nunykimą ir komformizmo bei baimės kultūros suvešėjimą.

Tiesioginiai merų rinkimai ir savivaldos modelio kaita

Dar vienas reikšmingas įvykis yra mero tapimas konstitucine figūra. Šiemet pakeitėme savo Konstituciją ir įteisinome tiesioginius merų rinkimus. Pasirinktas sąlyginai neblogas modelis ir merui suteikti pakankamai platūs įgaliojimai. Kita vertus, meras nustos būti tarybos nariu. Vadinasi, egzistuos realios grėsmės, kad meras privalės vykdyti politiką, priešingą tai, su kuria buvo išrinktas. Tiesa, tokios grėsmės dažniausiai kils iš partijų, nes pakeisti Rinkimų kodekso, Vietos savivaldos ir Politinių organizacijų įstatymai sudavė stiprų smūgį rinkiminiams komitetams. Kaip ir prognozavome, savivaldoje jų gretos praretėjo, o Europos Parlamento rinkimuose veikiausiai visai išnyks.

Laimingų Naujųjų metų

Apgailestauju, kad šiame tekste nemažai klausimų ir aktualijų liko nepaliesti, bet džiaugiuosi, kad šiemet galėjome kartu nagrinėti politinius šalies įvykius. Politikos girnos nenustos suktis ir kitąmet, tad linkiu ir Jums tęsti šiemet pradėtus darbus bei likti neabejingiems mūsų šalyje ir pasaulyje vykstantiems procesams. Karas Ukrainoje dar kartą parodė, kad net jeigu ir nesidomi politika, ji labai staigiai gali susidomėti tavimi ir iš esmės pakeisti tavo gyvenimą. Tegul visi pokyčiai būna į gerą. Laimingų Naujųjų metų, mieli skaitytojai!

 

ŪP apžvalgininkas Audris NARBUTAS

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/23

Šakiečiai pribrendo – vienysis

ŪP korespondentė Milda JONKIENĖ. – Šakių krašto ūkininkai kovo 20 d. susirinko į naujai įsikūrusios Šakių rajono ūkininkų sąjungos (ŠRŪS) pirmąjį susirinkimą. Jame prisistatė organizacijos iniciatoriai, steigėjai,...
2023/03/23

Pieno ūkininkai prie Seimo rengia protestą, reikalaus K. Navicko atsistatydinimo

Vilnius, kovo 23 d. (BNS). Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA) ketvirtadienį prie Seimo rengia, jų teigimu, didžiausią pastarojo meto protesto akciją, kurios metu ūkininkai reikalaus bent 40 mln. eurų paramos ir žemės ūkio ministro Kęstučio...
2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...