Ashburn +11,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 2 Bal 2023
Ashburn +11,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 2 Bal 2023

Šventės baigėsi – kur dėsime eglutes?

2023/01/07


Po Trijų Karalių naujas rūpestis – tenka nupuošti gruodį džiuginusias Kalėdų eglutes, bet kur dėti medelį? Dendrologijos draugijos ekspertės, dendrologės Rimos ŽEBRAUSKAITĖS nuomone, ką su jomis daryti teks spręsti patiems. Jeigu eglutė nukirsta, galite ją nunešti į specialią aikštelę – vėliau žaliaskarės tampa biokuru arba kompostuojamos. Jei pirkote vazonėlyje, galite pasodinti kieme, sodyboje ar kitame plote – taip medeliui leisite gyventi ilgiau ir džiuginsite aplinkinius.

Ne visos žaliaskarės ištveria šventes

Jau daugiau kaip dešimt metų madinga pirkti vazone pasodintą eglutę ir ją puošti žiemos šventėms. Vieniems patogu, kad nereikia sukti galvos kaip ją pastatyti, kiti tikisi ją dar išsaugoti ir praturtinti jau pradėtą sodinti eglių gojelį. Tačiau sėkmė lydi ne visus.

„Priežasčių daugybė: pirmiausia eglė gyvas organizmas, žiemą beveik sustoja vegetacija ir medelis tarsi užmiega. O mes ją atnešam į šiltą kambarį, priverčiam pabusti, eglutė ima leisti ūgelius, tačiau šiltas kambarys, tai visai ne ta aplinka, kur ji galėtų augti, – pastebi dendrologė. – Kita priežastis: kartais šeimininkas pamiršta medelį palaistyti, kartais kaip tik persistengia – laisto kasdien kol supūdo šaknis. Laistyti, žinoma, reikia, tačiau saikingai atsižvelgiant į kambario temperatūrą, į vazono dydį ir į tai, kiek vandens eglutė sugeria.”

Rima Žebrauskaitė primena, kad nereikėtų eglučių su vazonu statyti kur papuola, šviesioje ir vėsioje patalpoje jos turės daugiau galimybių sulaukti pavasario.

Prieš žiemos šventes kalėdinių medelių augintojai siūlo įsigyti ne tik paprastųjų eglių, bet ir dygiųjų (sidabrinių), serbinių, juodųjų, baltųjų ar jų žemaūgę veislę ‘Conica’, paprastųjų pušų, taip pat kėnių. „Pastebėjome, kad dažniausiai pavyksta išsaugoti paprastąją ir dygiąją eglę, kėniai blogiau iškenčia eksperimentus, – ­patirtimi dalijasi specialistė. – Be to, švenčių negandas geriau turėtų ištverti mažesnė eglutė nei didesnė.“

Eglutes, ypač didesnes, auginti vazonuose mažai kas ryžtasi, nes jos įnoringos ir kad būtų tikrai gražios reikia ypatingos priežiūros.

Kur laikyti po švenčių?

Šiltoje patalpoje pradeda brinkti spygliuočių pumpurai, išauga ūgeliai, tačiau jie būna liauni, silpni, blyškios spalvos. Pasibaigus šventėms, eglutė kambaryje tampa nereikalinga, o lauke dar žemė įšalusi, padengta sniego patalais, tad šviežiai susprogusios eglutės nėra kur dėti – į sniegą juk nesodinsi.

R. Žebrauskaitė pataria geriau eglutę statyti šviesioje, vėsioje (0–5°C) patalpoje ir saikingai laistyti, jei orai nešalti, gal ir į lauką išneštai nieko neatsitiks, bet geriau nerizikuoti. Ją lauke į nuolatinę vietą sodinkite kovą, kai tik iš žemės išeis įšalas. Dieną prieš sodinimą medelį paliekite, o prieš sodinant, įsitikinkite – ar nepažeistas šaknynas.

Pirmais metais eglutė nebus išvaizdi, bet reikia turėkite kantrybės – jei nenuvyto, nesudžiūvo, kitais metais pradės augti ir stiebtis, tada jau galėsite ir patręšti.

„Eglutę auginti vazone kelerius metus: ją puošti, paskui laikyti kieme, kitais metais vėl puošti, – tikrai nepatariame, – iš patirties sako specialistė. – Tą padaryti gali pavykti tik rimtiems bonsai medelių augintojams arba labai patyrusiems ar užsispyrusiems sodininkams, nes vazonuose Kalėdų medeliai nemėgsta augti, skursta, praranda dekoratyvumą.“

R. Žebrauskaitė sako, kad nors vietą eglutei greičiausiai renkatės pagal sklypo išplanavimą ir kitus augalus, jei norite, kad medelis gerai augtų, atsižvelkite ir į gruntą. Tarkime, paprastosios ar dygiosios eglutės gruntui nėra reiklios – ilgai auginamos, ateityje jos išaugs per 20 metrų. Baltosioms eglutėms (Picea glauca) ieškokite nuo vėjo ir iš dalies nuo kaitrios saulės apsaugotos vietos, su derlingu dirvožemiu. Tokios pat sąlygos reikalingos ir kėniams – juk ne visuomet Kalėdoms puošiate eglutes.

Kaip panaudoti nukirstas žaliaskares?

„Jei šventiniu laikotarpiu džiaugėtės nukirsta žaliaskare, nupuošus jos nemeskite į šiukšlių konteinerį. Tikrai rasite, kur ją panaudoti, – pataria dendrologė. – Jos šakomis galite apdengti šalčiui ir aktyviai žiemos saulei jautrius visžalius augalus: rododendrus, buksmedžius, lauralapes vyšnias, margalapius kadagius, puskiparisius, kukmedžius. Taip pat pravers aprišti vaismedžių kamienus, pridengti rožes ar braškių lysves. Plonas eglės šakas galite sudėti į komposto dėžę – bus puikus pagrindas, ateityje kompostuojant augalų liekanas. Arba susmulkinkite šakų smulkintuvu, o gautomis drožlėmis mulčiuokite augalus sode.”
Kelerius metus iš eilės daugelyje miestų vyksta akcija „Kalėdinė eglutė – namų šilumai“, kurios metu gyventojai skatinami nupuoštas eglutes atiduoti perdirbti. Surinktos eglutės perduodamos katilinėms, naudojančioms biokurą. Šiuo kuru šildomi gyventojų būstai. Nupuoštus medelius gyventojai kviečiami atnešti į specialius didelės talpos konteinerius, pažymėtus akcijai skirtais lipdukais.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/04/01

Ekspertai: maisto kainų brangimą lėtins pingančios žaliavos, energijos kainos

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Lietuvoje maisto kainų metinis augimas vis dar siekia apie 30 proc., tačiau ekspertai sako, kad pingančios žaliavos, energetikos produktai lėtina jo tempą. Kai kurie analitikai teigia, jog prekybininkai kainų mažinti...
2023/04/01

Po sunkių gyvenimo išbandymų – medžio darbų kūrybos džiaugsmas

Pasvalys („Darbas“). „Gal apie šimtą inkilų iš viso esu sumeistravusi. Šiemet – maždaug trisdešimt, bet likę mažiau. Ir pernai, ir jau dabar daug kas įsigijo, po Lietuvą išsivežiojo“...
2023/04/01

Pasaulinėje kruizinės laivybos parodoje JAV – ir Klaipėdos uostas

Floridos valstijos (JAV) rytuose vykstančioje kruizinės laivybos parodoje prisistato ir Klaipėdos uostas. Balandžio pabaigoje kruizinės laivybos sezoną ketinantis pradėti uostas šiemet laukia 44 kruizinių laivų, 4 iš jų lankysis pirm...
2023/04/01

Interaktyvus žemėlapis padės teisingai deklaruoti žemę

Valstybės įmonė Žemės ūkio duomenų centras parengė interaktyvųjį žemėlapį, kuriame galima peržiūrėti preliminarias erdvinių duomenų sluoksnių. Pagal juos bus tikrinama ūkininkų atitiktis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...