Lietuvoje reikalavimą užtikrinti internetinių svetainių ir elektroninių paslaugų prieinamumą įtvirtina įstatymai. Jei šių įstatymų nesilaikoma, savo kompetencijos ribose gyventojams ir gyventojoms padėti gali Informacinės visuomenės plėtros komitetas bei Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.
Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė sako, kad interneto svetainių ir elektroninių paslaugų neprieinamumas gali būti netiesioginės diskriminacijos apraiška.
„Paslaugos, nesvarbu, jos skaitmeninės ar ne, turi būti teikiamos nediskriminuojant vartotojų dėl jų negalios, amžiaus, socialinės padėties ir kitų asmens tapatybės požymių. Gali atrodyti, kad, pavyzdžiui, elektroninėje parduotuvėje jokių apribojimų nėra – visiems reikia paspausti tuos pačius mygtukus, įvesti tuos pačius duomenis, atsiskaityti tais pačiais būdais. Tačiau jei platforma suprogramuota netinkamai ir aklieji negali savarankiškai šiomis paslaugomis pasinaudoti, įžvelgčiau potencialų lygių galimybių pažeidimą“, – teigia ji.
Informacinės visuomenės plėtros komiteto Skaitmeninės aplinkos skyriaus vedėjas, atliekantis direktoriaus funkcijas Arminas Rakauskas atkreipia dėmesį, kad prieinamumo užtikrinimas yra procesas, todėl valstybės ir savivaldybių institucijos turėtų nuolat rūpintis vartotojų poreikiais. Vieni trūkumai, anot eksperto, yra nežymūs ir lengvai pataisomi, kiti – užkertantys kelia oriai naudotis paslaugomis. „Pats blogiausias dalykas, kai žmogus negali užbaigti paslaugos gavimo proceso. Pavyzdžiui, identifikuoti savo tapatybės įvedant reikalaujamą kodą, kuris pateiktas taip, kad jo negali perskaityti aklųjų naudojami sintezatoriai. Taip pat blogai, kai formose ar paraiškose nėra pateikti reikalaujamos informacijos laukų pavadinimai – žmonėms nėra aišku, kur ir kokį tekstą įvesti“, – kelis neprieinamumo pavyzdžius pateikia jis.
Informacinės visuomenės plėtros komitetas ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba vykdo skirtingas funkcijas, tačiau esant reikalui bendradarbiauja ir dalijasi informacija.
2025 metais Lietuvoje įsigalios Gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymas, kuriuo bus dar labiau sustiprinta vartotojų su negalia teisių apsauga.
Šaltinis: Lygių galimybių tarnyba
Nuotraukoje Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė.