Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023
Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023

Pažangi ateitis – džiunglėse ir dūminėse pirkiose?

2023/01/10


Briuselyje pagimdytą idėją – Gamtos atkūrimo reglamento projektą – mūsų ūkininkai, miškininkai, mokslininkai vadina utopija bei aukščiausio lygio absurdu ir stveriasi už galvų išanalizavę, kokios pasekmės laukia ne tik žemės ūkio, bet ir visos visuomenės, jeigu sumanymas virs kūnu. Jie perspėja – jeigu norime sugrįžti į praeitį, teks nugriauti gyvenvietes, dalį miestų, išardyti geležinkelius, kelius, požemines komunikacijas ir grįžti į dūmines pirkias.

Būtų privalomas

Žemdirbiai mėgsta pašiepti žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką vadindami jį pelkių ministru – mat iš Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano žemės ūkiui neteko nieko, o 16 mln. Eur skirta 8 000 ha nusausintų pelkių atkurti. Tai gali būti tik pradžia įgyvendinant didžiulius ambicingus planus. Aplinkos ministerija (AM) praneša, kad Gamtos atkūrimo reglamento (GAR) kontekste vienas iš ambicingiausių Lietuvos tikslų – durpžemių drėgnumo atkūrimas. Lietuva yra viena iš durpžemių turtingų Europos šalių, jų plotas siekia apie 10 proc. šalies teritorijos. Žemės ūkyje, kaip dirbama žemė arba pievos, naudojama apie 130 tūkst. ha durpžemių.  Durpžemių atkūrimas – tik vienas AM rūpesčių. „Ūkininko patarėjas“ jau rašė, kad pernai vasarą Europos Komisijos (EK) paskelbtame GAR projekte akcentuojamas prastos būklės ir prarastų ekosistemų atkūrimas. Tvirtinama, kad nūnai net 80 proc. Europos Sąjungos (ES) valstybėse esančių buveinių būklė yra bloga, o šlapžemių plotas nuo praėjusio amžiaus 8-tojo dešimtmečio sumažėjo 50 proc. Gamtos būklė ir toliau blogėja, nes esą valstybės įsipareigojimus saugoti biologinę įvairovę prisiima savanoriškai. Tad neva reikia teisės aktų, kurie būtų privalomi. EK pateikė pasiūlymą, kuriame nustatomi teisiškai privalomi gamtos atkūrimo kiekybiniai tikslai iki 2030 m. ir 2050 m. Tvirtinama, kad juos įgyvendinus būtų ne tik atkurta bioįvairovė, bet ir geriau vykdomi prisitaikymo prie klimato kaitos ir jos švelninimo bei kiti ES tarptautiniai įsipareigojimai.

Namų darbai

Kiekviena valstybė per dvejus metus nuo GAR įsigaliojimo turės parengti nacionalinius gamtos atkūrimo planus iki 2050 metų ir nusistatyti teisiškai privalomus gamtos atkūrimo tikslus.

„Tai svarbi iniciatyva siekiant stabdyti beprecedentį biologinės įvairovės nykimą, atkurti ekosistemas ir prisidėti prie klimato kaitos valdymo ES ir tarptautiniu lygiu. Nustatomi ambicingi tikslai, juos reikės įgyvendinti per gana trumpą laikotarpį, sutelkiant papildomus administracinius ir finansinius pajėgumus. Todėl būtina suformuluoti aiškias, visų vienodai traktuojamas ir praktiškai įgyvendinamas GAR nuostatas, kurios valstybėms narėms suteiks pakankamai lankstumo atkuriant buveines ir ekosistemas, atsižvelgiant į nacionalines aplinkybes“, – kalbėjo gruodį ES Aplinkos taryboje dalyvavusi aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė.

Pagal bendrąjį tikslą iki 2030 m. turės būti atkurta bent 20 proc. ES sausumos ir jūros teritorijų, o iki 2050 m. – visos ekosistemos. Prioritetas skiriamas didžiausią anglies dioksido absorbavimo potencialą turinčioms ekosistemoms.

Specifiniai tikslai skirti sausumos, pakrančių ir gėlo vandens, jūrų ekosistemų, buveinių rūšių būklei gerinti, miestų žaliųjų erdvių plotui didinti, paviršinių vandenų jungčių kliūtims pašalinti, apdulkintojų populiacijų mažėjimui stabdyti ir miškų bei žemės ūkio ekosistemų būklei gerinti.  Dėl konkrečių ES rodiklių dydžių bus deramasi rengiant nacionalinius gamtos atkūrimo planus iki 2050 m. Lietuva tokį planą per 2 metus taip pat turės parengti ir jame nustatyti tarpinius privalomus gamtos atkūrimo įvairiose ekosistemose tikslus iki 2030 m. ir 2040 m.

Griausime gyvenvietes?

„Tai yra absurdų absurdas. Norėdami grįžti maždaug 100 metų atgal ir atkurti gamtos būklę, turėtume nugriauti gyvenvietes, dalį miestų, išardyti infrastruktūrą: geležinkelius, kelius, požemines komunikacijas, privežti grunto ir užsodinti augalija, net neaišku kokia, nes tokios inventorizacijos niekas niekada nedarė. Nežinau detalių, kaip jie įsivaizduoja sugrįžimą atgal, bet kiek teko girdėti, tai būtų neįmanoma misija. Tai gali sugalvoti tik žmonės, užaugę ant asfalto ir gamtą matę dažniausiai per traukinio ar automobilio langą“, – be užuolankų gamtos atkūrimo idėją įvertino Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Vandens inžinerijos katedros doc. dr. Vilimantas Vaičiukynas. Pasak mokslininko, gamtos atkūrimas stipriai pakeistų žemės ūkio vaizdą. „Dabar važiuodami per Lietuvą grožimės laukais, pievomis, pasėliais. Jeigu bus sugadintas drenažas, šito nebebus. Apie žemės ūkį, normalesnį derlių iš viso pamirškime, nes Lietuvoje nuo seno yra drėgmės perteklius. Dabar melioracija suteikia galimybę paankstinti sėją praktiškai puse mėnesio, o kartais ir daugiau. Be melioracijos sėja vėluotų, o derlių nuimti irgi reikėtų 2–3 savaitėmis anksčiau. Jeigu pasitaikytų lietinga vasara, derlių iš laukų būtų galima nuimti tik atskirose vietose. Jau nekalbant apie biologinius procesus, kai esant šlapiam dirvožemiui sulėtėja augimas. Tai mūsų mokslininkai jau seniai įrodė“, – aiškino VDU ŽŪA docentas.

Stumia į džiungles?

V. Vaičiukynas neabejoja, kad naujų idėjų įgyvendinimas apimtų ne tik žemės ūkį, bet be išimties ir visą visuomenę. „Dabar planetoje yra jau 8 mlrd. gyventojų, miestai, gyvenvietės plečiasi, reikia geriau išvystytos infrastruktūros, kelių, daugiau maisto. Bet jeigu įgyvendinsime tai, ką siūlo Briuselis, turėsime mažinti populiaciją ir naikinti žmones? Įdomu, kodėl žalieji tyli dėl karo, kur žudomi žmonės, naikinama gamta? Susidaro įspūdis, kad jie aklai stumia žaliuosius projektus, daro viską, kad tik apsunkintų žmonėms gyvenimą“, – samprotavo mokslininkas.

Jis piktinosi, kad siūlant absurdiškas idėjas negalvojama, kokios bus pasekmės, pirmiausia – ką žmonės valgys, jeigu dirbami laukai virs pelkėmis ir šabakštynais. „Aišku, maisto atsivešime iš Lenkijos, o mūsų ūkininkai bus dirbtinai žlugdomi, kad tenkintų nepamatuotus reikalavimus. Lietuvoje žemės ūkis visai nusmuks, abejoju, ar lenkai pasirašys tokias nesąmones, jie gamins, klestės, o mes krisime į dugną. Gal čia ir yra toks tikslas – sunaikinti žemės ūkį, gyventi džiunglėse ir krūmuose“, – stebėjosi VDU ŽŪA docentas.

Kas gamins maistą?

Kėdainių krašto sąjungos pirmininkas Dainius Sabulis sakė apie GAR negirdėjęs, tačiau spėtų, kad tokie sumanymai nieko gero nežada nei žemdirbiams, nei visai visuomenei. „Tokius planus beregzdami galime likti be maisto. Ar teks siųstis ir gabentis kiniškus produktus? Atkursime gamtą ir po 200 metų nebus kam gyventi toje Europoje?“ – daug retorinių klausimų kilo ūkininkui.

Jis sutiko, kad galima sureguliuoti pesticidų, trąšų naudojimą, nejudinti dirvožemio, „užrakinti“ anglį, bet nereikia naikinti to, kas yra sukurta. „Būtų gerai, kad kuriant tokius planus, įtrauktų ir mus, ūkininkus, nes jeigu ministerijoje prie kompiuterio sėdintis ir ekrane kokį australišką straipsnį skaitantis vaikis nuspręs, kad ir Lietuvoje taip turi būti, bus eilinis anekdotas“, – konstatavo D. Sabulis.

Nuo viruso iki žmogaus

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 4, 2023 m. sausio 10 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

ŪP korespondentė Vida TAVORIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/27

Nepamirškite deklaruoti NT ir žemės nuomos pajamų bei sumokėti mokesčius

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida MICEIKIENĖ pataria, kaip tinkamai deklaruoti pajamas, gautas iš nekilnojamojo turto (NT) ir žemės nuomos, bei sumokėti gyventojų pajamų mok...
2023/03/27

Parengti siūlymai akvakultūros pramonės plėtrai skatinti

Aplinkos ministerija (AM) parengė ir teikia derinti Nekilnojamojo turto kadastro ir statybos techninio reglamento „Statinių klasifikavimas“ pakeitimus, kurie paskatintų akvakultūros pramonės plėtrą Lietuvoje. Taip pat sudarytų galimybe...
2023/03/27

Estijoje pieno supirkimo kainos per metus išaugo 22 proc., per mėnesį sumenko 6 proc.

Talinas, kovo 27 d. (BNS). Vidutinė pieno supirkimo kaina Estijoje praėjusį mėnesį buvo 22,1 proc. didesnė nei pernai vasarį – 491,8 euro už toną, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.
2023/03/27

Lietuviškų azoto trąšų gamintoja įspėja dėl galimai nelegalių trąšų

Pastaruoju metu mūsų šalyje padaugėjo atvejų, kai parduodamos neva lietuviškos azoto trąšos, neturint jų kilmę įrodančių dokumentų. Tokių siūlymų galima rasti skelbimų portaluose, įvairiuose ūkininkų forumuose, „lietuvi&...
2023/03/27

Meškinio česnako stebuklai

Jau nekantriai laukiame, kada po žiemos ramybės pasirodys pirmieji meškinio česnako ūgliai. Nuo seno sakoma, kad jų ieško meškos, o dabar šie mišku kvepiantys česnakai vis labiau domina ir žmones, tad n...
2023/03/27

E.parduotuvė nedeklaravo daugiau nei 300 tūkst. eurų pajamų

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja: atlikus e.parduotuvės, kurioje prekiaujama vinilinėmis ir kompaktinėmis plokštelėmis, audio kasetėmis bei įvairia atributika, kontrolę, nustatyta daugiau nei 300 tūkst. eurų nedeklaruotų paja...
2023/03/27

Mokiniai jau įsitraukė į Pažintinės žuvininkystės programos veiklas

Kaip ir kiekvienais metais, pavasario pradžia moksleivius džiugina ne tik vis šiltesniais saulės spinduliais, bet ir prasidėjusiomis Pažintinės žuvininkystės programos „Išauginta Europos Sąjungoje“ veiklomis, kurios sutei...
2023/03/27

Tyrime dėl galimo rinkėjų papirkimo įtarimai pareikšti kandidatui į Pagėgių savivaldybės merus

Klaipėdos apygardos prokuratūros Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroro organizuojamame ir Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo Pagėgių savivaldybėje,...
2023/03/27

Lietuvos banko prognozė: ekonomika sparčiau augs jau antrąjį pusmetį

Po Lietuvos ekonomikai sudėtingos 2022 m. pabaigos ir 2023 m. pradžios šalies ūkis antrąjį pusmetį turėtų augti sparčiau. Infliacija ir toliau mažės, tačiau dar ne iki siekiamo 2 proc. lygio. Vis dėlto šiemet darbo užmokesčio augimas...