Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Kartelių viešuosiuose pirkimuose dalyviai turės atlyginti padarytą žalą

2023/01/17


Kartelių įtaka kainoms gali gerokai skirtis priklausomai nuo susitarimo pobūdžio, rinkos specifikos ir kitų aplinkybių. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos skaičiavimu, jie kainas padidina bent 10–20 proc., o karteliai tarp viešųjų pirkimų dalyvių – net iki 30 proc. Konkurencijos taryba tikisi, kad nuo šių metų įsigalioję Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimai užtikrins viešojo sektoriaus patirtos žalos atlyginimą ir kartu taps papildoma nuo pažeidimų atgrasančia priemone.

Viešųjų pirkimų įstatymo pataisa numato, kad Konkurencijos tarybai informavus perkančiąją organizaciją apie įsiteisėjusį nutarimą, kuris nebuvo apskųstas teismui arba šiam patvirtinus institucijos išvadas, privaloma kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo arba imtis kitų žalos atlyginimą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatytų priemonių.

Jeigu neįrodoma kitaip, laikoma, kad konkurenciją ribojančiais tiekėjų tarpusavio susitarimais viešajame pirkime padaroma žala prilygsta 10 proc. nuo sudarytoje pirkimo sutartyje nurodytų prekių, paslaugų, darbų, dėl kurių sudarytas toks susitarimas, vertės, o jeigu pirkimo sutartis nutraukiama, – nuo perkančiosios organizacijos atliktų mokėjimų už tas prekes, paslaugas, darbus vertės. Tokia žalos prezumpcija palengvins žalos įrodinėjimą.

Jeigu draudžiamo susitarimo dalyvis tiekėjas savanoriškai sumokės arba įsipareigos sumokėti kompensaciją už padarytą žalą, dėl jos išieškojimo perkančiajai organizacijai nereikės imtis papildomų veiksmų.

Konkurencijos taryba per metus vidutiniškai nustato 2 arba 3 draudžiamus konkurentų susitarimus, iš visų per pastaruosius 10 metų nustatytų konkurenciją ribojančių susitarimų maždaug pusė buvo karteliai viešuosiuose pirkimuose.

Konkurencijos taryba tikisi, kad Viešųjų pirkimų įstatyme atsiradusi nuostata, įpareigojanti reikalauti žalos atlyginimo iš konkurenciją ribojančių susitarimų dalyvių, užtikrins viešojo sektoriaus patirtos žalos atlyginimą ir kartu taps papildoma nuo pažeidimų atgrasančia priemone.

Konkurencijos įstatyme taip pat yra įtvirtintos taisyklės, pagal kurias nuo konkurencijos teisės pažeidimų nukentėję asmenys gali ginti savo teises pareikšdami ieškinius dėl žalos atlyginimo. Konkurencijos taryba yra parengusi atmintinę asmenims, patyrusiems žalą dėl konkurencijos teisės pažeidimų. Joje trumpai pristatoma tvarka, kaip nukentėję asmenys gali reikalauti atlyginti žalą, atsiradusią dėl įmonių sudaryto konkurenciją ribojančio susitarimo ar piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi.

Atmintinėje nurodoma, kad visiško žalos atlyginimo gali reikalauti bet kas, kam buvo padaryta žala dėl konkurencijos teisės pažeidimo – vartotojai, įmonės, valstybės institucijos, perkančiosios organizacijos.

Nukentėjusieji gali reikalauti pažeidėjų atlyginti tiesioginius nuostolius, atsiradusius, pavyzdžiui, dėl to, kad vartotojas sumokėjo didesnę kainą už prekę dėl konkurenciją ribojančio susitarimo. Be to, žalos atlyginimo siekiantys asmenys gali reikalauti kompensuoti dėl pažeidimo negautas pajamas ar sumokėti palūkanas.

Žalos atlyginimo galima reikalauti teikiant teismui individualų arba grupinį ieškinį, t. y. jungiantis su kitais žalą patyrusiais asmenimis.

 

Šaltinis: Konkurencijos taryba

Dalintis

2023/03/23

Šakiečiai pribrendo – vienysis

ŪP korespondentė Milda JONKIENĖ. – Šakių krašto ūkininkai kovo 20 d. susirinko į naujai įsikūrusios Šakių rajono ūkininkų sąjungos (ŠRŪS) pirmąjį susirinkimą. Jame prisistatė organizacijos iniciatoriai, steigėjai,...
2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...
2023/03/22

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio ministrai vienija pastangas dėl Ukrainos ir skatina šalių bendradarbiavimą

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikime su Jungtinės Karalystės maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministru Marku Spenceriu Londone aptartos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, prekyba kalio trąšomis ir kiti svarbūs klausimai.