Ashburn +22,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 9 Bir 2023
Ashburn +22,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 9 Bir 2023

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

2023/02/03


Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti verčia tai, kad  daugėja žinduolių užsikrėtimo atvejų. Ar mokslas jau turi atsakymą į klausimą, ko turėtume tikėtis?

Didelis netikėtumas buvo šios ligos protrūkis audinių ūkyje Vakarų Ispanijoje. Sausį šį atvejį aprašė mokslo žurnalas „Science“. Kai gyvūnai pernai spalį pradėjo gaišti, veterinarijos specialistai įtarė SARS-CoV-2. Juk panašių atvejų audinių ūkiuose būta kitose šalyse, taip pat ir Lietuvoje. Tačiau laboratoriniai tyrimai atskleidė tikrąją priežastį – paukščių gripas. Ūkyje buvo nugaišinta daugiau nei 50 tūkst. audinių. Nė vienas darbuotojas nuo gyvūnų neužsikrėtė.

Gruodžio mėnesį Kaspijos jūroje ėmė masiškai kristi ruoniai. Pradžioje įvardyta, kad dėl neaiškių priežasčių nugaišo 700 šių jūros gyvūnų, bet galiausiai skaičius išaugo iki 2,5 tūkst.  Masiniai kritimai pasireiškė netoli tos vietos, kur prieš kelis mėnesius buvo rastos laukinių paukščių gaišenos. Dagestano valstybinio universiteto mokslininkai nustatė, kad ruonius pražudė paukščių gripas. Šis protrūkis pirmąjį kartą buvo paminėtas paukščių gripo internetiniame dienoraštyje. Pastarosiomis dienomis ruonių masinio kritimo atvejis dažnai minimas bei analizuojamas užsienio žiniasklaidoje. Neatmetama prielaida (ji anaiptol dar nėra patvirtinta mokslo), kad virusas taip mutavo, kad ruoniai galėjo užsikrėsti vienas nuo kito. Tai būtų pirmasis toks atvejis laukinėje gamtoje.

Tačiau apie pavienius atvejus, kai paukščių gripui per tiesioginį kontaktą tapo imlūs laisvėje gyvenantys žinduoliai, pranešama iš viso pasaulio. Jungtinėse Amerikos Valstijose virusas buvo patvirtintas trims lokiams grizliams.

Pasaulio mokslininkai vis dar sutaria, kad paukščių gripas yra pirmiausia paukščių liga. Tačiau tuo pat metu atidžiai tiriama rizika, kad virusas mutuodamas gali išplisti į kitas rūšis.

Jungtinės Karalystės (JK) Gyvūnų ir augalų sveikatos agentūra (APHA) skelbia, kad nuo 2021 metų Anglijoje, Škotijoje, Velse krito daugiau nei 170 žinduolių  – raudonųjų lapių bei eurazinių ūdrų. Labai patogeniškoas paukščių gripas (H5N1) buvo patvirtintas 9 atvejais.

Veikiausiai ūdros bei lapės užsikrėtė misdamos infekuotus paukščius. Įrodymų, kad virusas galėtų plisti tarp žinduolių, nėra, ir tokia tikimybė vertinama kaip visai menka.

Problemą nagrinėjusiam BBC žurnalistui APHA mokslinių paslaugų direktorius prof. Ianas Brownas teigė, kad JK nacionalinė paukščių gripo darbo grupė intensyvina paukščių gripo atvejų žinduoliams stebėseną bei viruso genomo analizę. Profesoriaus manymu, kovai su paukščių gripu reikalingos didesnės tarptautinio masto priemonės. Mokslininkas neatmeta rizikos, kad keičiantis virusui paukščių gripas gali tapti tokia pandemija kaip Covid-19.

BBC taip pat cituoja Pasaulio sveikatos organizacijos pasaulinės gripo programos vadovą dr. Wenqingą Zhangą, pasak kurio, viruso plitimo grėsmė su metais didėja. Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija (WOAH) BBC patvirtino, kad nuo 2021 metų spalio užfiksuota beveik 42 mln. pavienių paukščio gripo atvejų naminiams ir laukiniams paukščiams. Nuo šios ligos krito beveik 15 mln. naminių paukščių ir dar daugiau nei 193 mln. buvo nugaišinti. Taip pat užregistruota 119 protrūkių, kai buvo paveikti žinduoliai, bei apie 200 pavienių atvejų. WOAH fiksuoja, kad per pastaruosius 18 mėn. tokių nerimą keliančių pranešimų daugėja.

Kas vyksta ir kokie tikėtini tolimesni scenarijai, gilinosi nyderlandų NRC.nl. Roterdamo sveikatos mokslų organizacijos „Erasmus MC“ virusologijos profesorius Ronas Fouchieras teigė nesiimantis spėlioti, kiek toli pažengs viruso mutacija, ar gali tapti nauja grėsme žmonijai. Kita vertus, tereikia šiek tiek genetinių modifikacijų. Paukščių organizme pavojingasis virusas gyvena daugiausia žarnyne. Žmonių pandeminį gripą visada sukelia kvėpavimo takų virusai – liga plinta čiaudint, kosint ir pan. „Štai kodėl dabartinis paukščių gripo virusas greitai neužkrečia žmonių. Bet tai gali greitai pasikeisti, jei virusas užkrės žinduolį ir susimaišys su vienu ar keliais žinduolių gripo virusais“, – profesorių cituoja NRC.nl.

Tačiau profesorius neatmeta ir to, kad dabartinis pasaulinis paukščių gripo viruso protrūkis galiausiai gali išsikvėpti savaime.

 

ŪP apžvalga

Asociatyvi 123rf nuotrauka

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/09

Ministrės Pirmininkės komentaras dėl tolimesnio Vyriausybės darbo

Vyriausybės kanceliarija pateikė Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės komentarą dėl tolimesnio XVIII-osios Vyriausybės darbo.
2023/06/09

Ruošiamasi rekonstruoti kelio Vilnius–Utena ruožą Utenoje

Ruošiantis skelbti beveik dviejų kilometrų ilgio kelio Vilnius–Utena atkarpos Utenoje rekonstrukcijos rangovo konkursą, Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) pradeda parengiamuosius darbus.
2023/06/09

Kėdainių verslininkas po naktinių sprogimų ir patirto terorizavimo: grįžta laukiniai 90-ieji?

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Po šiąnakt Kėdainių rajone nugriaudėjusių sprogimų nusprendė netylėti verslininkas Donatas Birgeris (40). Vyras teigia, kad dabar įbauginta ne tik jų šeima, kurioje auga mažamečiai, bet...
2023/06/09

Treneris Jonas Kazlauskas: kai studijavau, visi jautėme pasididžiavimą universitetu

Legendinis krepšinio treneris Jonas Kazlauskas, su savo vadovaujamomis komandomis skynęs aukščiausius Europos ir pasaulio krepšinio apdovanojimus, dar studijuodamas Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakult...
2023/06/09

Teismas: Lukšių pieninės bankrotas – neteisėtas, jis nutraukiamas

Bendrovės „Marijampolės pieno konservai“ valdomos sūrio „Liliputas“ ir „Senolių“ produkcijos gamintojos Lukšių pieninės bankrotas ne teismo tvarka pradėtas neinformavus visų kreditorių, todėl jis nutrauki...
2023/06/09

Regioniniai parkai atveria archeologinį paveldą

Jau šį šeštadienį mėgstantieji keliauti pėsčiomis kviečiami į žygį trasa „Briedžių takais“ Gražutės regioniniame parke. Tai vienas iš Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos regioninių parkų rengin...
2023/06/09

Į pagalbą ūkininkui, miškininkui

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras (LAMMC) šią savaitę paskelbė apie naują LAMMC mokslininkų parengtą leidinį.
2023/06/09

Kultūros paveldo festivalis “Heritas” kviečia praktiškai patirti seno pritaikymą naujam

Intensyvių renovacijų, statybų, viešų erdvių pertvarkymo akivaizdoje žodis „paveldas“ kai kam reiškia stagnaciją, progreso stabdymą, o paveldo apsaugos specialistai tarsi įgauna grūmojančio prievaizdo vaidmenį. Tačiau san...
2023/06/09

Bubių dvaro sodybos apsaugos zonoje – užfiksuotas statybos pažeidimas

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), gavusi pranešimą apie galimai neteisėtai valstybinėje žemėje pastatytą statinį, atliko patikrinimą Bubių kaime, Šiaulių rajone. ...