Ashburn +22,0 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 10 Bir 2023
Ashburn +22,0 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 10 Bir 2023

Kaip yra prižiūrima kokie nauji maisto produktai patenka ant vartotojų stalo?

2023/02/03


Europos Komisija (EK) reaguodama į išaugusį vartotojų susidomėjimą naujuoju maistu – vabzdžiais ir jų miltais, parengė pranešimą, kuriame pateikia atsakymus į dažniausiai vartotojų užduotus klausimus daugelyje Europos šalių.

„Vartotojai patys sprendžia ką valgyti, kuriuos maisto produktus įsigyti. Tačiau labai svarbu, kad vartotojai žinotų, jog tai, ką jie valgo, yra saugu. Reglamentu dėl naujų maisto produktų EK užtikrina, kad nauji maisto produktai, pavyzdžiui, vabzdžiai, yra saugūs vartotojams ir yra tinkamai paženklinti. Todėl, prieš pateikiant bet kokį naują maisto produktą į rinką, Europos maisto saugos tarnyba (toliau – EFSA) turi atlikti griežtą mokslinį produkto saugos vertinimą. Tai dar kartą rodo, kad Europos Sąjungoje (toliau – ES) galioja vienos griežčiausių maisto saugos taisyklių pasaulyje“, - teigiama EK pranešime spaudai.

Kas yra naujas maistas?

Naujas maisto produktas – bet kuris maisto produktas, kuris ES nebuvo plačiai vartotas žmonių maistui iki 1997 m. gegužės 15 d.

Rinkai galima pateikti arba naudoti maisto produktuose kaip sudėtinę dalį tik į ES Naujų maisto produktų sąrašą įtrauktus naujus maisto produktus pagal tame sąraše nustatytas naudojimo sąlygas ir ženklinimo reikalavimus. Šis sąrašas pateikiamas Reglamente (ES) 2017/2470 ir yra nuolatos atnaujinamas, papildomas naujais produktais ar keičiant jau įtrauktų į sąrašą produktų naudojimo sąlygas.

Naujų maisto produktų reglamentas nustato, kad produktai turi būti saugūs vartotojams ir tinkamai paženklinti, vartotojas negali būti klaidinamas, o jei naujas maisto produktas yra skirtas pakeisti kitą maisto produktą, jis neturi skirtis taip, kad naujas maisto produktas keltų riziką vartotojo sveikatai.

Kaip suteikiamas leidimas naujam maisto produktui?

Naujas maistas yra įteisinamas Europos Sąjungoje centralizuotai.

Ketinanti tiekti naują maistą ES rinkai, įmonė pateikia prašymą Europos Komisijai dėl naujo maisto autorizavimo.

Tam, kad įvertinti ar naujas maisto produktas yra saugus vartotojams, EK kreipiasi į Europos maisto saugos tarnybą, kuri per 9 mėnesius, atsižvelgdama į turimus mokslinius įrodymus, turi įvertinti ar šis maistas nekelia pavojaus žmonių sveikatai.

Po to EK prašo valstybių narių per 7 mėnesius nuo vertinimo paskelbimo pateikti nuomonę dėl teisės akto, suteikiančio leidimą teikti naują maistą Europos Sąjungos rinkai, t. y. įtraukimo į Naujo maisto sąrašą, projekto. Jei dauguma Europos Sąjungos šalių narių balsuoja teigiamai - produktą galima pateikti rinkai.

Kam konkrečiai suteikiami leidimai?

Leidimas suteikiamas tam produktui, dėl kurio kreipiasi pareiškėjas. Leidime taip yra nurodomos konkrečios naudojimo sąlygas (pvz., kokiuose maisto ir kokiais kiekiais produktuose kaip sudedamoji šių produktų dalis gali būti naudojamas naujas maistas), papildomus specialius ženklinimo reikalavimus ir specifikacijas.

Jei vartojant naują maistą alergiškiems žmonėms gali kilti alergijos rizika, tai turi būti aiškiai nurodyta etiketėje (taip, kaip nurodyta Naujo maisto sąraše).

Naujas maistas – vabzdžiai

Ar vabzdžiai pavojingi sveikatai?

Šiuo metu leidimais tiekti į ES rinką patvirtinti vabzdžiai (įtraukti į Naujo maisto sąrašą) yra saugūs vartoti.

Ar valgysime vabzdžius apie tai nežinodami?

Ne, vabzdžių pavadinimai lietuvių ir lotynų kalbomis turi būti nurodomi pavadinime arba sudedamųjų dalių sąraše.

Kadangi kai kurie vabzdžiai gali sukelti alerginę reakciją vartotojams, kurie yra alergiški vėžiagyviams ir jų produktams bei dulkių erkutėms, tokia informacija taip pat pateikiama šalia sudedamųjų dalių sąrašo.

O kaip dėl alergijų? Ar valgant vabzdžius gali pasireikšti reakcijos?

EFSA pateikė išvadą, kad įvertintų vabzdžių baltymų vartojimas gali sukelti alerginių reakcijų. Ypač tai gali būti aktualu žmonėms, kurie yra alergiški vėžiagyviams, dulkių erkutėms ir kai kuriais atvejais moliuskams.

Alergijos ženklinimas (pvz., „ši sudedamoji dalis gali sukelti alergines reakcijas vartotojams, kurie yra alergiški vėžiagyviams, moliuskams ir jų produktams bei dulkių erkutėms.“) yra privalomas keturių rūšių vabzdžiams, kuriuos leidžiama naudoti nuo 2021 m.

Kokie vabzdžiai yra leidžiami rinkoje?

Rinkoje leidžiama prekiauti keturių rūšių vabzdžiais:

  • užšaldytomis, džiovintomis ir miltelių pavidalo didžiųjų milčių (Tenebrio molitor) lervomis;
  • užšaldytais, džiovintais ir miltelių pavidalo skėriais Locusta migratoria;
  • užšaldytais, džiovintais ir miltelių pavidalo naminiais svirpliais (Acheta domesticus);
  • užšaldytomis, džiovintomis ir miltelių pavidalo malūninių juodvabalių Alphitobius diaperinus lervomis;
  • 2023 m. sausio mėn. EK leido pateikti rinkai naminių svirplių Acheta domesticus miltelius, iš kurių pašalinta dalis riebalų, kaip naują maisto produktą.

Ar rinkoje atsiras daugiau vabzdžių?

Kiekvienas leidimas naujam maistui yra išduodamas taip, kaip paaiškinta aukščiau.

Šiuo metu pateiktos 8 paraiškos dėl įvairių vabzdžių, kuriuos vertina EFSA.

Kur rasti nesupakuoto (sveriamo) produkto sudėtį?

Nepaisant to, kurioje viešoje prekybinėje erdvėje – turguje, mugėje, įprastoje ar internetinėje parduotuvėje yra prekiaujama maisto produktais arba jie reklamuojami, privalu apie juos pateikti teisingą informaciją. Ji turi vartotojams padėti išsirinkti poreikius atitinkančius produktus.

  • *Ženklinimo informacija apie supakuotus maisto produktus turi būti pateikiama ant maisto produkto pakuotės ar prie jos pritvirtintoje etiketėje. Svarbus aspektas: informacija ant pakuotės ar prie jos pritvirtintoje etiketėje turi būti spausdinami taip, kad būtų užtikrintas aiškus jų įskaitomumas, šriftu kurio aukštis ne mažesnis 1,2 mm.
  • *Jei produktas yra nesupakuotas, vartotojams informacija apie maistą vis tiek turi būti pateikta pvz., ją pateikiant šalia produkto, pvz.: informaciniuose kataloguose, stenduose ir/ar kt.), Ši informacija turi būti pateikiama priemonėmis, kurios būtų laisvai prieinamos vartotojams. Tai galioja ir prekiaujant maistu internetinėje erdvėje.

 

VMVT pranešimas

123rf asociatyvi nuotrauka

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/09

Ministrės Pirmininkės komentaras dėl tolimesnio Vyriausybės darbo

Vyriausybės kanceliarija pateikė Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės komentarą dėl tolimesnio XVIII-osios Vyriausybės darbo.
2023/06/09

Ruošiamasi rekonstruoti kelio Vilnius–Utena ruožą Utenoje

Ruošiantis skelbti beveik dviejų kilometrų ilgio kelio Vilnius–Utena atkarpos Utenoje rekonstrukcijos rangovo konkursą, Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) pradeda parengiamuosius darbus.
2023/06/09

Kėdainių verslininkas po naktinių sprogimų ir patirto terorizavimo: grįžta laukiniai 90-ieji?

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Po šiąnakt Kėdainių rajone nugriaudėjusių sprogimų nusprendė netylėti verslininkas Donatas Birgeris (40). Vyras teigia, kad dabar įbauginta ne tik jų šeima, kurioje auga mažamečiai, bet...
2023/06/09

Treneris Jonas Kazlauskas: kai studijavau, visi jautėme pasididžiavimą universitetu

Legendinis krepšinio treneris Jonas Kazlauskas, su savo vadovaujamomis komandomis skynęs aukščiausius Europos ir pasaulio krepšinio apdovanojimus, dar studijuodamas Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakult...
2023/06/09

Teismas: Lukšių pieninės bankrotas – neteisėtas, jis nutraukiamas

Bendrovės „Marijampolės pieno konservai“ valdomos sūrio „Liliputas“ ir „Senolių“ produkcijos gamintojos Lukšių pieninės bankrotas ne teismo tvarka pradėtas neinformavus visų kreditorių, todėl jis nutrauki...
2023/06/09

Regioniniai parkai atveria archeologinį paveldą

Jau šį šeštadienį mėgstantieji keliauti pėsčiomis kviečiami į žygį trasa „Briedžių takais“ Gražutės regioniniame parke. Tai vienas iš Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos regioninių parkų rengin...
2023/06/09

Į pagalbą ūkininkui, miškininkui

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras (LAMMC) šią savaitę paskelbė apie naują LAMMC mokslininkų parengtą leidinį.
2023/06/09

Kultūros paveldo festivalis “Heritas” kviečia praktiškai patirti seno pritaikymą naujam

Intensyvių renovacijų, statybų, viešų erdvių pertvarkymo akivaizdoje žodis „paveldas“ kai kam reiškia stagnaciją, progreso stabdymą, o paveldo apsaugos specialistai tarsi įgauna grūmojančio prievaizdo vaidmenį. Tačiau san...
2023/06/09

Bubių dvaro sodybos apsaugos zonoje – užfiksuotas statybos pažeidimas

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), gavusi pranešimą apie galimai neteisėtai valstybinėje žemėje pastatytą statinį, atliko patikrinimą Bubių kaime, Šiaulių rajone. ...