Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Dvispalviai pomidorai – vis naujesni ir įdomesni

2023/03/09


Visą kovą galite skirti pomidorų sėjai, bet jei nespėjote nusipirkti norimų sėklų, po mėnesio ar dviejų dairykitės mėgstamų arba dar nebandytų, skanių arba patikimų veislių daigų. O šįkart pristatome gausėjančią dvispalvių pomidorų šeimą – grožis akims ir malonumas skrandžiui!

Pomidorų kolekcionierė agronomė Vilija JUŠKEVIČIENĖ iš Prienų rajono kasmet šiltnamį atnaujina dvispalviais pomidorais, kuriems būdingas gaiviai salsvas skonis su vos juntama rūgštele, kartais primenančia egzotinius vaisius. Pašnekovė kai kuriuos jų sėja ir sodina net nesidomėdama skoniu, o vien tik dėl įspūdingesnės išvaizdos. Pasitardami su agronome, atrinkome įdomesnių ir naujesnių veislių šešetuką. Skoniai aprašyti, o retas grožis nuotraukose – štai ir atsakymas, kodėl verta juos auginti ne tik šimtinėse kolekcijose, bet ir daržininkams mėgėjams.

‘KAS 21’ – lenkų selekcininkės Kasencje sukurta aukštaūgė, vidutinio ankstyvumo antocianinių (mėlynųjų) pomidorų grupės veislė. Vaisiai labai mėsingi, V. Juškevičienės lyginami net su lašiniais, ryškaus skonio su rūgštele, ilgai nepernoksta. Minkštimas sultingas, bet tvirtas.

‘Rebel Starfighter Prime Heart’ veislės autorius – amerikietis Russ Crowe iš Vermonto. Sukurta sukryžminus veisles ‘Canadu Picasso’ ir ‘Reinhard Green Heart’. Pavadinta kosminio laivo iš filmo „Žvaigždžių karai“ garbei. Labai derlingi, aromatingi vaisiai. Galima auginti ir lauke, ir šiltnamyje.

‘Mordovian Blues’ – selekcijos naujiena, raštuota lenktomis juostelėmis, tarsi kriauklė. Veislė sukurta iš ‘Sart Roloise’ ir ‘Dirty Curty Striped’. Šiltnamyje užaugo labai aukštas augalas, viršijęs 2 m. Pomidorai plokščiai apvalūs, geltoni, su tamsiai violetiniais petukais. Minkštimas geltonas, švelnaus skonio, saldaus egzotinių vaisių aromato.

‘Scyphea’ – šią veislę V. Juškevičienė įsigijo visai nesidomėdama skoniu, tik dėl įspūdingos išvaizdos. Tai aukštaūgė, 1,7–1,8 m aukščio stiebą išauginanti veislė, raudonais, išskirtinės formos vaisiais – jie primena rifliuotas širdis su riestomis nosytėmis. Minkštimas tvirtas, bet nesausas, saldus su švelnia rūgštele. Pavadinimas kilęs nuo senovės skifų civilizacijos.

‘Zapotec Brown Flesh’ – veislė, kilusi iš Meksikos. Ji pavadinta indėnų civilizacijos, klestėjusios Oachakos slėnyje, vardu. Pomidorai dideli, 150–350 g svorio, kekėse po 4 vaisius, plokščiai apvalūs, smarkiai gofruoti, nepaprastai gražios tamsiai vyšninės spalvos. Sultys labai tamsios, skonis puikus, ryškus, primenantis tradicinio pomidoro – saldokas, bet su rūgštele.

‘Blue Pear’ – vidutinio ankstyvumo ukrainiečio Ruslano Duchovo išvesta veislė, tinkama auginti tiek lauke, tiek šiltnamyje. V. Juškevičienės šiltnamyje užaugo apie 1,7–1,8 m aukščio (lauke būtų žemesni). Pomidorai nestambūs, kriaušės formos, tvirti, transportabilūs, beveik juodos spalvos su raudona dėme centre. Minkštimas tvirtas, raudonas, saldus, aromatingas. Tinka vartoti šviežius arba konservuoti.

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Vilijos Juškevičienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/25

Parašų rinkimas už kandidatų sąrašus rinkimuose į Europos Parlamentą baigėsi

Ketvirtadienio vakarą, pasibaigus rinkėjų parašų rinkimo terminui, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kiek šiuose rinkimuose kandidatų sąrašus keliančios politinės partijos deklaravo surinkę juos palaikančių rinkėj...
2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Benzinas Lenkijoje vėl pigesnis nei Lietuvoje

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje pakito skirtingai: benzinas pabrango 0,3 proc., o dyzelinas atpigo 0,6 procento. Benzinas brangsta jau penktą savaitę iš eilės, o dyzelinas atpigo po trijų savaičių brangimo. Bet dabar pir...
2024/04/25

Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja

Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) neteisėtai panaudojo daugiau nei 635 tūkst. eurų, rodo Valstybinės ligonių kasos prie Svei...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.