Columbus +24,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 27 Bal 2024
Columbus +24,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 27 Bal 2024

Dauginimas žaliaisiais auginiais: naudingi patarimai

2023/03/17


Lietuvoje kaip vienmečių auginamų gėlių kerelius per žiemą galima sėkmingai išlaikyti, o pavasarį padauginti žaliaisiais auginiais. Šitaip galima dauginti pelargonijas, Valerio spriges ir Naujosios Gvinėjos hibridus, amerikines lantanas, verbenas, svyrančiąsias begonijas, sundaviles, šlamučius, fuksijas. Svarbu tai padaryti teisingai.

Tinka tik sveiki, stiprūs ūgliai

Imtis darbų reikėtų anksti pavasarį, kovą, kai įsijungia augalų vegetacijos mechanizmas. VU Botanikos sodo Žolinių dekoratyvinių augalų kolekcijų grupės vedėja dr. Gitana Štukėnienė pataria apgenėti per žiemą išlaikytus senus vienmečių kerelius, o iš likusių ūglių padauginti naujų augalėlių, kad nereikėtų pirkti sėklų ar daigelių. O jeigu jau paaugo vasarį pasėtos pelargonijos, sprigės, surfinijos ar kitos gėlytės, galite patrumpinti jų viršūnėles ir jas taip pat pasodinti.

Bet nepamirškite, kad dauginimui žaliaisiais auginiais tinka tik sveiki, ligų ar kenkėjų nepažeisti, žali, stiprūs, o ne gležni ar išblyškę augalai.

„Ūglius laužkite arba pjaukite švariu, aštriu peiliu lapo ar pumpuro apačioje. Jeigu lapai priešiniai, pjaukite statmenai stiebui, o jeigu pražanginiai – šiek tiek įstrižai, 0,5 cm žemiau pumpuro, o viršuje pjaukite kiek aukščiau lapo“, – paaiškina specialistė.

Ne mažiau svarbu ir auginių ilgis. Pasak G. Štukėnienės, jis priklauso nuo to, kiek pumpurai ar bambliai nutolę vieni nuo kitų: labiau nutolusius – pjaukite su 2 lapais (pelargonijų), mažiau – su 3–4 (verbenų, fuksijų, šlamučių, sundavilių, surfinijų) ar net 5–6 (gubojų). Auginių ilgis paprastai siekia nuo 2 cm iki 12 cm, nelygu augalo rūšis. Pavyzdžiui, pelargonijos auginys – 2–3 cm ilgio su dviem lapais, surfinijos – 4–5 cm, verbenos – 2–4 cm, šlamučio – 3–6 cm.

Daugelio augalų, pavyzdžiui, fuksijų, lantanų, pelargonijų ūgliai pjaunami su viršūnėmis: jų viršūnės nepašalinamos, daromas tik apatinis pjūvis, todėl tokie augalai sužydi greičiau – bet geriau pirmuosius žiedus išskinti ir leisti augalui sustiprėti. Auginius galima imti ir iš ūglio vidurio (be viršūnės), nes kiekvienas jų turi tik vieną viršūnę.

Auginius įšaknydijimui reikės paruošti

Specialistė pataria pašalinti apatinį nupjauto ūglio lapą, nes įsmeigtas į substratą ima pūti. Stambesnius viršutinius lapus patrumpinkite per pusę, kad auginiai mažiau išgarintų vandens, tvirčiau laikytųsi substrate ir užimtų mažiau vietos.

Pieniškas sultis išskiriančių augalų (pavyzdžiui, puošniausiųjų karpažolių) nupjautų ūglių galus G. Štukėnienė siūlo kelis kartus nuplauti šiltu vandeniu, kad nespėtų išdžiūti ir neužkimštų vandens indų. Paskui palaikyti sausai ir žaizdas pabarstyti trinta medžio anglimi ar cinamono milteliais.

„Įšaknydinti paruoštus auginius sudėkite į dėžutę pjūviu žemyn ir ilgai nedelsdami smeikite į paruoštą substratą. Pelargonijų ir kitų sultingųjų augalų žaizdas prieš tai apdžiovinkite: nupjautus ūglius 2–3 val. palaikykite nesaulėtoje vietoje. Taip paruošti auginiai nepūva ir greičiau išleidžia šakneles, – iš patirties sako specialistė. – Atsižvelgdami į augalo rūšį, auginius į substratą smeikite 0,5–3 cm gyliu ir gerai apspauskite. Sodinimo tankumą pasirinkite pagal auginių ir lapų dydį. Sodinkite taip, kad jie nesiliestų.”

Indus parinksite nesunkiai

G. Štukėnienė pataria įšaknydinimui pasirinkti purų substratą, gerai praleidžiantį orą ir vandenį. Tinka perlitas, samaninės aukštutinio tipo durpės, smėlis, taip pat durpių ir smėlio (1:1), durpių ir perlito (1:1) mišiniai. Durpės ar iš jų pagamintas durpinis substratas turi būti silpnai rūgštus (pH 5,8–6,5), smulkios frakcijos (0–10 mm). Prieš naudojant durpinį substratą, paskleiskite ir vėdinkite visą parą, po to gerai sudrėkinkite.

Auginius galite įšaknydinti skaidriose plastikinėse dėžutėse su dangteliais, plastikinėse dėžėse, polimerinėse daigyklose. Tinka ir durpinės „Jiffy–9“ tabletės, tik jas prieš tai išbrinkinkite vandenyje ir sustatykite į laikiklius.

Svarbu – geros sąlygos

Specialistė primena, kad svyrančiosioms begonijų ir sprigių auginiams įsišaknyti reikia 23–25 °C temperatūros substrato, surfinijoms, fuksijoms, šlamučiams, lantanoms užtenka 20–22 °C, o verbenoms, tramažolėms, gubojoms pakanka 18–20 °C. Visą šaknijimosi laikotarpį būtina palaikyti vienodą temperatūrą, nes jai staigiai svyruojant, auginiai pradeda pūti.

Įsišaknijimo procesas vyksta gerai esant aukštai santykinei oro drėgmei, todėl keliskart per dieną apipurkškite vandeniu. Tik ką susmaigstytus auginius purkškite dažniau. Susidarius kaliui ir pradėjus augti šaknims, purkškite rečiau.

Drėgmę palaikyti ir auginius nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugoti padės balta vieno sluoksnio arba dvigubai sulenkta daržo plėvelė.

Jeigu auginiai (pavyzdžiui, šlamučių) su pūkuotais lapais, purkšti negalima, tad nuolat tikrinkite substrato drėgmę, nes jį perdžiovinus, augalėlis pradės vysti, o per daug sudrėkinus ims pūti.

Specialistė atkreipia dėmesį į tai, kad besišaknijantiems auginiams reikia gryno oro, todėl, kol susidarys kalis, kas rytą ir po pietų patalpą pavėdinkite, bent po 30 min.

Ilgai laukti nereikės

G. Štukėnienės teigimu, daugelis augalų, padauginti žaliaisiais auginiais, įsišaknija per 3–4 savaites. Per 2 savaites įsišaknija lakišiai, sanvitalijos, tramažolės, per 3 – verbenos, taškuonės, surfinijos, svyrančiosios petunijos, kaulasėkliai, paprastosios ragilės, Valerio sprigės, šliaužiančiosios gubojos, šlamučiai, per 3–4 savaites – fuksijos, heliotropai, stambiažiedžiai serenčiai, svyrančiosios lobelijos, per 4 – pelargonijos, svyrančiosios begonijos, lantanos.

Susidarius kaliui, augalėliai patręšiami 0,1 proc. kalcio salietros tirpalu: arbatinį šaukštelį trąšų įpilkite į 10 l vandens. Kalcis skatina spartesnį šaknų augimą ir vystymąsi.

Visiškai įsišakniję augalai persodinami į plastikinius 10–12 cm skersmens vazonėlius su durpiniu substratu, skirtu gėlių auginimui.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/26

Žmonės, norėdami išgelbėti laukinius gyvūnus, kartais jiems pakenkia

Pavasarį bundant gamtai miškuose, laukuose ar parkuose sutinkame laukinių gyvūnų jauniklių. Kartais tenka pamatyti ir iš lizdų iškritusių paukščių jauniklių, gandriukų, be mamos lakstančių kiškiukų ar stirniukų. ...
2024/04/26

Vilkyškių pieninė išmokės 3,7 mln. eurų dividendų

Viena didžiausių šalyje pieno perdirbimo bendrovių Vilkyškių pieninė, praėjusiais metais uždirbusi 2,527 mln. eurų grynojo audituoto pelno, išmokės 3,7 mln. eurų dividendų, arba po 31 centą akcijai.
2024/04/26

Lenkijos Prezidentas A. Duda: „Rusijos pasaulis“ mums nereikalingas

„Mes nenorime „Rusijos pasaulio“ daugiau niekada, mums jis nereikalingas. Mes turime savo kultūrą, savo tradicijas. Šiandienos iššūkis ES – iš tiesų atverti duris Ukrainai ir Moldovai, nepaisant ...
2024/04/26

Paaiškėjo politinių partijų numeriai rinkimų į Europos Parlamentą biuleteniuose

Balandžio 26 d. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) organizuotame politinių partijų rinkimų numerių traukime burtų keliu buvo ištraukti politinių partijų rinkimų numeriai rinkimų į Europos Parlamentą biuleteniuose.
2024/04/26

Stilingos ir praktiškos plytelės terasai: kaip nepasimesti pasiūloje?

Terasa yra viena jaukiausių namų erdvių, kurioje galima mėgautis lauko erdvės teikiamais malonumais, drauge su šeima leisti laiką ir pasikviesti svečius puodeliui kavos. Tinkamai parinktos plytelės terasai gali ne tik pagerinti šios ...
2024/04/26

„Agrifac“ savaeigiai purkštuvai: alternatyva dyzelinui – HVO

Siekdami tvariai ir veiksmingai prisidėti prie maisto produktų gamybos pasaulyje savaeigių purkštuvų gamintojas „Agrifac“ skelbia apie naujausią inovaciją, kuri prisidės prie pasaulinio judėjimo už tvarų žemės ūkį ir anglies pėd...
2024/04/26

Kauno savivaldybei – perspėjimas dėl netinkamo žemėtvarkos funkcijų vykdymo

Siekdama sklandžiai įgyvendinti nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojusius teisinio reguliavimo pokyčius, susijusius su Žemės įstatymo ir kitų susijusių įstatymų pakeitimais, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) primena savivaldybėms jų pareigą pažymėti la...
2024/04/26

Kas išgelbės Agrocheminių tyrimų laboratoriją?

Beveik 60 metų veikiančią, daug duomenų per tą laiką sukaupusią, vienintelę Lietuvoje akredituotą Agrocheminių tyrimų laboratoriją, kurios patikimi dirvožemio, vandens, trąšų, mėšlo, pesticidų likučių, pašarų, nuotekų ir kiti ...
2024/04/26

Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms

Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms gydymo įstaigoms centralizuotai apmokės dvi naujas medicinos pagalbos priemones. Jos gydytojams padės atlikti itin sudėtingas &s...