Ashburn +17,4 °C Lietus
Pirmadienis, 29 Geg 2023
Ashburn +17,4 °C Lietus
Pirmadienis, 29 Geg 2023

Su parama įsigydamas šiuolaikinę žemės ūkio techniką, įgyji ir konkurencinio sverto galimybę

2023/03/17


Inovacijos ir šiuolaikinės technologijos ūkininkams leidžia dirbti daug efektyviau, padeda kelti produkcijos kokybę ir kiekį, užtikrinti konkurencinį pranašumą, mažinti neigiamą poveikį aplinkai, užtikrinti ūkininkavimo tęstinumą ir maisto tiekimo grandinės stabilumą, kas dabar itin aktualu. Jaunieji ūkininkai – vienas iš svarbiausių, bet ir jautriausių žemės ūkio sektoriaus segmentų, jie pasitelkia naujausias mokslo žinias, nori naudoti naujausią techniką, bet dažnai turi ribotas finansines galimybes ir su paramos gavimu susijusių klausimų.

Paramos ir inovacijų svarba jaunajam ūkininkui

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Agronomijos fakulteto absolventas jaunasis ūkininkas Aivaras Diliūnas pastebi, kad dažniausiai jaunieji ūkininkai bijo to, ko nežino.

„Parama ar pagalba skiriama, kad gavėjai taptų stipresni, lengviau konkuruotų ir galėtų būti nepriklausomi. Paramos sukurtos ne kažką atimti, o duoti, svarbiausia – pagalba ūkininkui. Taip pat svarbu ir visa bendra aplinkos gerovė – kaimo bendruomeniškumo išlaikymas, kad būtų sutelktos visos tinkamos investicijos į reikiamus įrankius, reikalingus ūkininkui. Mano asmeninė patirtis yra susijusi su 2014–2020 metų parama, kuomet pasinaudojau ūkio plėtros modernizavimo galimybėmis ir tai man padėjo tapti nepriklausomu. Jaunam žmogui sudėtinga įsigyti modernią, tausojančią gamtą, greičiau atlikti darbus padedančią techniką“, – mintimis apie paramos suteikiamas galimybes dalijasi A. Diliūnas.

Paramą gavęs jaunasis ūkininkas A. Diliūnas atkreipia dėmesį, kad vienas iš svarbių paramos gavimo reikalavimų – tvarkingai užpildyti dokumentai. Jei trūksta žinių, šiame etape pagalbos galima kreiptis į įvairias institucijas.

Situaciją komentuodamas AB „Lytagra“ komercijos direktorius Rimas Norvilas pasakoja, kad AB „Lytagra“ atstovai paramos projektų nerengia, bet padeda ūkininkams konsultuodami ir nukreipdami į įmones rengiančias projektus. „Darbas prasideda nuo konsultacijų – atrinkinėjant technologijas, mašinų specifikaciją, komplektiškumą. Visada esame šalia ūkininko, jei reikia kažką paaiškinti, pakeisti, pakoreguoti, konsultuoti, tada visas procesas tampa paprastesnis. Tai ypatingai aktualu dabar, kai nuolat keičiasi modeliai, komplektacijos, kainos ir reikia padėti atsirinkti ir adaptuoti. Tai tapo mūsų kasdienybe“, – kalba R. Norvilas.

Kodėl reikia atnaujinti žemės ūkio techniką?

VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto Žemės ūkio inžinerijos ir saugos katedros vedėjas profesorius dr. Egidijus Šarauskis pasakoja, kad kiekvienoje žemės ūkio technikos parodoje, kiekvienoje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje pristatomi nauji principai, naujos technologijos, nauja technika. „Šios mašinos ir technologijos tikrai palengvina žmonių darbą. Jos našesnės, ekonomiškesnės, labiau tausoja dirvožemį ir aplinką. Turbūt visi žemdirbiai nori, bet ne visada gali įsigyti naujausią techniką su naujausiomis technologijomis. Tam yra valstybės pagalba, parama. Svarbiausia, kad būtų įsigyjama tai, ko reikia pagal ūkio specifiką, parametrus, dydį“, – atkreipia dėmesį profesorius.

AB „Lytagra“ komercijos direktorius R. Norvilas pastebi, kad be šiuolaikiškos technikos labai sunku valdyti išlaidas, darbų procesą. „Viskas vyksta etapais, nebūtina pilnai atsinaujinti per pusmetį ar metus. Atsinaujinimo svarbą geriausiai supranta jaunieji ūkininkai, jie itin drąsiai ūkiuose diegia inovatyvius technologinius sprendimus“, – pastebėjimais dalijasi R. Norvilas.

Anot prof. dr. E. Šarauskio, naujausia žemės ūkio technika atveria naujų galimybių produktyviau dirbti ir racionaliai naudoti turimus resursus.

„Tikslioji žemdirbystė viena iš tų sričių, kur ūkininkai jau pastebėjo, kad šiuolaikinė žemės ūkio technika teikia daug naudų. Vienas iš privalumų – galima mažinti išlaidas, atpiginti produkcijos gamybą ir prisidėti prie mums visiems labai svarbių dirvožemio ir aplinkos tausojimo metodų taikymo praktikoje“, – apie naujos žemės ūkio technikos teikiamą naudą kalba mokslininkas.

Pasak prof. dr. E. Šarauskio, VDU ŽŪA mokslininkai atlieka daug eksperimentinių ir teorinių mokslinių tyrimų, stengiasi išsiaiškinti, kaip nauji technologiniai procesai gali būti pritaikomi mūsų klimatinei zonai, dirvožemiams, tradicijoms. Šiuo metu VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto mokslininkai intensyviai dirba su tiksliosiomis technologijomis, viena jų – tikslioji sėja.

Technikos įsigijimo sandoriai sudaromi ir parodų metu

VDU ŽŪA vykstančios tarptautinės parodos sulaukia labai daug inovatyvių žemės ūkio technikos eksponatų. Pasak prof. dr. E. Šarauskio, , daugelį metų parodose vykstantys eksponatų vertinimų konkursai rodo, kad tiekėjų į Lietuvą įvežama technika turi daug ekonominių, aplinkosauginių, darbo kokybės principų išskirtinumų.

R. Norvilas pastebi, kad parodų metu būna sudaromi sandoriai ir pasirašomos sutartys, vykdomi išankstiniai sutarimai, deramasi dėl komplektacijos.

„Į parodas atėję žmonės gali apžiūrėti įvairią techniką, įvertinti jos galimybes ir per dieną apsispręsti. Kai viskas vienoje vietoje, sutaupoma daug laiko“, – mintimis dalijasi AB „Lytagra“ komercijos direktorius.

Agrosektorius išsiskiria kaip bene labiausiai modernėjantis.

„Šioje srityje tikrai galima rasti savo nišą, ateitis tikrai gali būti gera. Žvelgiant į antrąją studijų pakopą, magistro studijas pasirinkusius žmones, matome, kad didžioji jų dalis užsiima veikla agrosektoriuje. Naujausias žinias gavę universitete, jas gali pritaikyti savo veikloje. Turime atvejų, kai į žemės ūkio inžinerijos studijų programas ateina kitas studijų programas ar kitas aukštąsias mokyklas baigę žmonės ir įgiję papildomų kompetencijų pritaiko jas savo ūkinėje veikloje“, – tendencijas pastebi VDU ŽŪA profesorius dr. E. Šarauskis.

VDU ŽŪA informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/05/29

Gyvenimo kokybė kaimiškosiose savivaldybėse: išties viskas puiku?

VDU ŽŪA langas. LR Finansų ministerija (FM) gegužės pradžioje paskelbė kaimiškųjų savivaldybių gyvenimo kokybės indeksą (GKI), pasak kurio 2013–2021 metais gyvenimo kokybė gerėjo visose kaimiškosiose savivaldybėse.  FM sud...
2023/05/29

Svarstantiems apie savo verslą – iki 26 tūkst. eurų parama ateities darbo vietai

Darbo neturintys ar mažas pajamas gaunantys, bet verslūs gyventojai galės gauti paramą verslo pradžiai informacinių technologijų, žaliosios ir žiedinėse ekonomikose, praneša Socialinės apsaugos ir darbo (SADM) ministerija. Paramai numatyti ...
2023/05/29

Prezidentas: žengtas svarbus žingsnis skatinant gynybos industrijų plėtrą Lietuvoje

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasirašė Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pakeitimus, kuriais numatoma leisti gynybos ir saugumo pramonės veiklą vykdyti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ). Šios...
2023/05/29

Jaunos mokslininkės tikslas – rasti efektyvų gydymo nuo vėžio metodą

„2020 m. visame pasaulyje nuo vėžio mirė 10 mln. žmonių. Lietuvoje tais pačiais metais šia liga sirgo daugiau nei 17 tūkst. Mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip patobulinti gydymo technologijas ir vėžio terapiją padaryti dar ef...
2023/05/29

Žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai – 50 mln. Eurų

Energetikos ministerija (EM) informuoja, kad gegužės 29 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas investicijoms žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai. Šiai veiklai numatyta skirti iki 50 mln. eurų iš Modernizavimo fondo l...
2023/05/29

Smūgis tarptautiniam nesąžiningam kriminaliniam verslui - sutriuškinta grupuotė, klastojusi prekių tinkamumo vartoti galiojimo terminus

Po Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų atlikto neviešo tyrimo, išaiškinta, gerai organizuota 29 asmenų grupė, tarptautiniu mastu vykdžiusi nesąžiningą kriminalinį verslą didmeninėje bei mažmeninėje prekyboje Lietuv...
2023/05/29

300 ha dirbantis ūkininkas: trūksta norinčių dirbti

Marijono Mikutavičiaus daina „Trys milijonai“ jau seniai nebeatspindi realybės – Lietuvos gyventojų kiek daugiau nei 2,8 mln. Šalyje mažėja ne tik gyventojų, bet ir norinčių dirbti, teigia šalies ūkininkai, darbymeč...
2023/05/29

Kokios paramos galimybės siūlomos sodininkams?

Šalnoms pakandus žydinčius sodus, prognozės dėl obuolių, kriaušių derliaus nedžiugina. Sodininkai viliasi lietaus iki Joninių, nes kitaip sausra sunaikins likusias vaisių užuomazgas – tai esminė Lietuvos verslinių sodų asociaci...
2023/05/29

Savaitgalį liepsnojo namai, medienos sandėliai, miško paklotės, šieno ritiniai

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 134 gaisrų ir atliko 75 gelbėjimo darbus, praneša Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). Žūčių gaisruose išvengta.