Ashburn +6,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 6 Grd 2023
Ashburn +6,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 6 Grd 2023

Vaisių ir daržovių bei pieno produktų vartojimo skatinimas: jau šešeri metai

2023/04/03


Nors tėvai vaikų mitybai skiria vis daugiau laiko ir dėmesio, ugdymo įstaigos taip pat nelieka nuošalyje. Mokyklų ir darželių bendruomenės tiki: tai vieta, kur taip pat formuojasi vaikų sveikos mitybos įpročiai. Stebuklingo ir greito būdo vaikus supažindinti su sveika mityba nėra, tik nuoseklus, kantrus darbas, kurio ėmėsi visi: ugdymo įstaigų bendruomenės, tėvai, įvairios institucijos ir vietos ūkininkai.

Programos populiarumas auga

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra kartu su Žemės ūkio ministerija įgyvendina Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programą. Pastarųjų šešerių metų Programos įgyvendinimo rezultatai buvo apžvelgti sostinėje vykusiame seminare-konferencijoje, kartu buvo pristatytos ir ateities gairės bei apdovanoti ūkininkai, ugdymo įstaigos ir savivaldybės už aktyvų įsitraukimą į Programą.

Sutariama, jog vaikystėje suformuoti sveikatai palankios mitybos principai – puikios sveikatos pagrindas, todėl dėmesio maisto kultūrai, sveikai mitybai pritrūkti negali.

Seminare-konferencijoje dalyvavęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas neabejoja Programos nauda, pasidžiaugė nemažėjančiu ugdymo įstaigų įsitraukimu, o maisto kultūros puoselėjimą laiko ilgalaikiu Programos siekiu.

„Programa populiari ir populiarėja, tad džiaugiamės galėdami prisidėti prie vaikų skatinimo vartoti sveikatai palankius produktus. Maisto kultūros ugdymas – vienas iš ilgalaikių programos siekių“, – komentavo K. Navickas.

„Ši programa – nuostabus dalykas. Ne kiekviena šeima gali pasirūpinti sveikatai palankia vaiko mityba. Nepaprastai smagu, kad Europos Sąjunga kartu su Lietuva rūpinasi vaikų sveikata. Bėgant laikui susiformuoja vaiko įgūdžiai ir įpročiai, o tai – svarbiausia gyvenime“, – Programos nauda įsitikinusi edukologė, konsultantė švietimo klausimais Lietuvoje dr. Austėja Landsbergienė.

Ieško būdų vaikams padėti

Gydytojos dietologės, psichoterapeutės doc. Rūtos Petereit nuomone, vienas pagrindinių šios Programos privalumų – vaikai ugdymo įstaigose turi galimybę formuoti sveikos gyvensenos įpročius. Kalbėdama apie mokyklų ir darželių pastangas vaikus supažindinant su kasdieniais sveikos gyvensenos įpročiais, ugdymo įstaigų bendruomenėms negailėjo liaupsių.

„Ugdymo įstaigų vaidmuo, perduodamos vaikams sveikos mitybos žinias, itin svarbus. Kartais tam tikrų įsitikinimų ir baimių vaikai atsineša iš šeimos. Jeigu šeimoje nevartojami pieno produktai, tėvai jų atsisakė dėl rimtų priežasčių, pavyzdžiui, alergijos, vaikas juos gali išbandyti ir sveikos mitybos įpročius kurti bei puoselėti mokykloje. Labai svarbus mokyklų vadovų indėlis: tiek šviečiant įstaigų personalą, tiek ugdant vaikų sveikos gyvensenos įpročius“, – kalbėjo gydytoja dietologė, psichoterapeutė.

„Kvedarų ūkio“ vadovas Arnas Kvedaras, kalbėdamas apie šalies ateitį – tvarų žemės ūkį, pabrėžė, kad, įgyvendinant šią Programą, kartu su kitomis panašiomis iniciatyvoms, galima pasiekti puikių rezultatų.

„Ši Programa tikrai skatina kurti ir puoselėti sveikos gyvensenos įpročius, o kompleksinėmis programomis galima pasiekti dar puikesnių rezultatų“, – mano A. Kvedaras.

Akademikė prof. dr. Elena Bartkienė antrino, jog ugdymo įstaigose diegiama programa neabejotinai prisideda prie ilgalaikių rezultatų, susijusių su sveikos gyvensenos principų ugdymu.

Šiuo metu ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams bei pradinių klasių mokiniams nemokamai dalijamas ekologiškas pienas ir jo gaminiai (geriamasis jogurtas, švieži ir ilgai brandinti kietieji sūriai) bei ekologiškos (EKO) ir nacionalinės kokybės (NKP) daržovės bei vaisiai (obuoliai, morkos, kriaušės ir sultys). Ateityje, svarstant dar labiau plėsti produktų sąrašą, specialistė rekomenduotų įtraukti grūdų produktus, kurie bent kol kas nepagrįstai nuvertinti.

Pradžioje priešinosi, dabar džiaugiasi

Ukmergės lopšelio-darželio „Žiogelis“ direktorė Birutė Jucevičienė pasidžiaugė, jog vis daugiau tėvų domisi ir įsitraukia į vaikų sveikos gyvensenos ugdymą.

„Pradžia buvo sudėtinga, bet dabar vaikai jau žino, kas yra sveika, naudinga organizmui, o ko vertėtų atsisakyti. Tėvai taip pat labai domisi, įstaigoje vyksta naujų patiekalų degustacijos, dalijamasi receptais“, – pasakojo ugdymo įstaigos direktorė.

Kad tėvų požiūris į sveiką gyvenseną keičiasi, pritaria ir A. Landsbergienė. Per pastaruosius 15 metų, edukologės žodžiais, tėvai vis daugiau dėmesio skiria atliekų rūšiavimui, judumui, sveikai mitybai, ir tai labai džiugu.

Žemės ūkio ministras K. Navickas užsiminė apie siekį, kuris, tiki, gali išsipildyti: „Norėtųsi, kad į programą įsitrauktų dar daugiau mažesnių ūkių, ūkininkai bendradarbiautų su mokyklomis, vaikai patys pamatytų, kaip auginamas maistas. Mūsų tikslas, kad kuo daugiau gyventojų pasiektų ekologiški produktai.“

Specialistai sutinka: staiga pakeisti mitybos įpročius nėra lengva – tam reikia žinių, noro ir pastangų. Didžiausi pokyčiai pasiekiami palaipsniui, nuosekliai.

Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programa tik patvirtina – labai svarbu sveiką gyvenseną skatinti ir puoselėti būtina nuo mažens.

 

Pagal Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros informaciją

ŪP archyvo nuotrauka

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Nord Pool biržoje – didžiausia šiemet savaitės vidutinė kaina

Lapkričio mėnesio vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje siekė 0,105 Eur/kWh be PVM ir buvo apie 21 proc. didesnė už spalio vidutinę kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą nulėmė tai, kad pastarųjų keturių savaičių viduti...
2023/12/05

Seime kelią skinasi siekis įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje

Seimas antradienį žengė dar vieną žingsnį, siekiant įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje. Po svarstymo už tokią pataisą balsavo 66 parlamentarai, 37 buvo prieš, devyni – susilaikė.
2023/12/05

Pasaulinė dirvožemio diena

Gruodžio 5-oji – Pasaulinė dirvožemio diena. Pasaulinės maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, nuo jo tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso net 98 proc. maisto gamybos.
2023/12/05

Iššūkių amplitudė – nuo logistikos ir prekybos iki tramplinų motokroso trasose

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto antrakursė Raminta Eklerytė Tarptautinę studentų dieną laikinai užėmė VDU ŽŪA kanclerės darbo vietą, o motociklų sporto Lietuvos čempionate „Cross ...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Dar vienas valdžios smūgis: mokestis už žemę – padvigubėjo

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Maža to, kad šiais metais Lietuvos ūkininkų nelepino gamtos sąlygos, kurios turėjo įtakos derliaus kokybei ir kiekybei, tai rudeniui besibaigiant juos dar šokiravo ir šiųmetės že...
2023/12/05

Epideminį sergamumo lygį siekia vis daugiau savivaldybių

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius kas savaitę didėja. 48-ąją šių metų savaitę (la...
2023/12/05

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos uždarymo renginyje – padėkos sektoriaus atstovams

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos įgyvendinimui artėjant prie finišo tiesiosios, Žemės ūkio ministerija pakvietė žuvininkystės sektoriaus atstovus ir suinteresuotas institucijas apžvelgti šios p...