Ashburn +28,2 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024
Ashburn +28,2 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024

Irma DUBOVIČIENĖ
ŪP portalo redaktorė
 

Per karantiną naujai atrado Svajonių kalnelį ir tapo ūkininke

2023/05/08


Vidą Domarkienę veikiausiai sutiktumėte apsilankę Asvejos regioninio parko lankytojų centre, kuris įsikūręs Dubingiuose (Molėtų r.), buvusioje smuklėje. Ponia Vida yra ne tik šio lankytojų centro administratorė, bet ir ūkininkė. Dvejopa veikla yra naujas ir labai įdomus moters gyvenimo etapas.

Savo sodybą Dubingiuose Domarkų šeima praminė Svajonių kalneliu. Prieš ketvirtį amžiaus įsigytas dviejų hektarų sklypas anuomet buvo plynas. Bėgant metams šeimininkai čia prisodino medžių bei krūmų. Žmogaus rankų kuriama aplinka tapo jauki ir miela.

Pridėtinę vertę kūrė ir vaizdingas vietos kraštovaizdis bei, žinoma, kaimynystėje saugomi prisiminimai apie žilą senovę. Dubingių aura yra ypatinga. Asvejos ežero pusiasalyje ant Pilies kalno buvo LDK didikų Radvilų vasaros rezidencija, čia kelerius metus savo gyvenimo metus praleido Barbora Radvilaitė. Archeologų ištyrinėti buvusių rūmų likučiai, visa piliavietės aplinka yra pritaikyta lankymui. Ir lankytojų čia išties netrūksta visais metų laikais, o ypač orams atšilus.

Dubingiai
Šiuo taku prieš kadaise vaikščiojo Barbora Radvilaitė...

Visos šios detalės, jų derinys prisidėjo prie to, kad prieš trejus metus V. Domarkienė tapo ūkininke.

Prieš trejus metus

Per kovido pandemiją netikėtai paaiškėjo, jog šeimos Svajonių kalnelis gali būti vertingas ir kitiems.

Vieną dieną atvykę Domarkai čia rado besiilsinčią jauną šeimą. Tai anaiptol nešokiravo šeimininkų – priešingai, maloniai nudžiugino. V. Domarkienė yra ne iš tų, kurie apsistato perspėjamaisiais užrašais „privati valda“. Pašnekovė tikina, kad yra atvira lankytojams: „Mes norim, kad paklausytų paukščių čiulbėjimo, medžių ošimo, pabūtų gamtoje“.

Bet viskas prasidėjo kaip tik nuo anos dienos susitikimo prieš trejus metus. Išsišnekėjus paaiškėjo, kad jauna šeima poilsiui vietą pasirinko manydama, jog tai viešas parkas. Žmonės nustebo sužinoję, kad taip nėra. Taip pat kalbėjo apie tai, jog už poilsį tokioje aplinkoje galėtų susimokėti.

Ponia Vida turi bene 40 metų mokytojos darbo stažą. Prisimindama tą pokalbį ji sako: „Pedagoginė patirtis leido pradėti galvoti: kodėl ne, jei žmonės mato kaip parką?“

Supratusi, kad išpuoselėta aplinka yra vertinga ir kitiems, V. Domarkienė nutarė sukurti atitinkamas paslaugas.

Taip sodyba įgijo romantišką pavadinimą: „Daržovių krepšeliai... Jūsų stalui“. Kaip sufleruoja pavadinimas, idėja – siūlyti sezoninių daržovių krepšelius. Feisbuke ūkininkė sukūrė savo grupę.

Vida Domarkienė
„Daržovių krepšeliai... Jūsų stalui“ įkūrėja Vida Domarkienė.

Kas lieka nenupirkta – perdirba

Moteris noriai pasakoja apie savo veiklą, Svajonių kalnelio dovanas. Be abejonės, tai ne vien paukščių čiulbėjimas ir medžių ošima. Pabuvimas gamtoje nieko nekainuoja. Papildomą eurą kitą ūkininkei leidžia užsidirbti vaistiniai ir prieskoniniai augalai, įvairių rūšių daržovės. Jos čia auginamos pagal gamtinės žemdirbystės principus. Pašnekovė pasakoja, kad gamtine žemdirbyste susidomėjo senokai, prieš septynerius metus. Tai pasiteisino, leidžia nepervargstant ir aplinkai draugišku būdu pasiekti gerų rezultatų.

V. Domarkienė turi nuolatinių klientų, kuriems pristato pagal sezoną suformuotus daržovių krepšelius. Kiti žmonės atvyksta tiesiog į sodybą. Jie pasimėgauja gamta, išsirenka norimų gėrybių.

Kas lieka nenupirkta – taip pat nepražūva, perdirbama. Tai darydama V. Domarkienė nevengia eksperimentuoti. Pasakoja: „Kas lieka, patys perdirbame, testuojame. Jei gerai, tada pakuojame, ir keliauja į muges“.

Antai praėjusį sezoną gausiai užderėjo pomidorai. Derliaus perteklius virto pomidorų skanėstais. Mugėse jie buvo puikiai įvertinti, greitai išpirkti.

Daržovių krepšelis
Daržovių krepšeliai yra siūlomi ūkio feisbuko grupėje "Svajonių kalnelio dovanos".

Pretenduoja į regioninio parko produkto ženklą

V. Domarkienė yra viena iš pirmųjų pretendentų į Asvejos regioninio parko produkto ženklą.

Kiekviena saugoma teritorija turi savo produkto ženklą, kurį speciali ženklo komisija suteikia išskirtiniams tos vietovės produktams ir paslaugoms, kurias siūlo smulkūs tos vietos gamintojai. Į saugomos teritorijos produkto ženklą pretenduojantys gaminiai ar paslaugos turi pasižymėti tam tikromis savybėmis: saugoti vietos gamtą ir puoselėti kultūrą, prisidėti prie tos teritorijos gerovės bei klestėjimo.

Geros žinios ne už kalnų, dar šią gegužę. Jau po dviejų savaičių rinksis Komisija produkto ženklo suteikimui.

Tačiau šis gegužės mėnuo sodybai „Daržovių krepšeliai... Jūsų stalui“ svarbus ir dar vienu artėjančiu svarbiu įvykiu.

Dalyvaus akcijoje Atviros dienos kaime

V. Domarkienė šiemet pirmąjį kartą dalyvaus akcijoje Atviros dienos kaime, kuri vyks gegužės 19–21 d. ir apie kurios ne vieną dalyvį jau rašėme ŪP portale.

Ūkininkė pasakoja, kad svečių lauks trečiąją akcijos dieną, sekmadienį. Lankytojams ji pasiūlys darže bei šiltnamyje susikomplektuoti krepšelio turinį, taip pat įsigyti įvairių prieskoninių mišinių, pagardų ar konditerijos gaminių, pagamintų iš šeimos ūkyje užaugintų daržovių, uogų. Jos pasiūlymų kraitelėje – ir smidrų ir kitų augalų daigai, pokalbiai apie daržovių auginimą.

Įdomu, kad šioje paslaugas ir produktus kaime populiarinančioje Atvirų dienų akcijoje taip pat dalyvauja ir Asvejos regioninio parko lankytojų centras. Jis kvies nemokamai aplankyti nematerialiojo kultūros paveldo parodą „Promočiučių raštai“, susipažinti su 20 a. pab. mezgimo, nėrimo technika atliktais darbais ir sužinoti, kokia jų išliekamoji vertė šiandienos visuomenei, tvarumo politikai.

 

Autorės nuotraukos

Dalintis
Politika