Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023


Irma DUBOVIČIENĖ
ŪP portalo redaktorė
 

Per karantiną naujai atrado Svajonių kalnelį ir tapo ūkininke

2023/05/08


Vidą Domarkienę veikiausiai sutiktumėte apsilankę Asvejos regioninio parko lankytojų centre, kuris įsikūręs Dubingiuose (Molėtų r.), buvusioje smuklėje. Ponia Vida yra ne tik šio lankytojų centro administratorė, bet ir ūkininkė. Dvejopa veikla yra naujas ir labai įdomus moters gyvenimo etapas.

Savo sodybą Dubingiuose Domarkų šeima praminė Svajonių kalneliu. Prieš ketvirtį amžiaus įsigytas dviejų hektarų sklypas anuomet buvo plynas. Bėgant metams šeimininkai čia prisodino medžių bei krūmų. Žmogaus rankų kuriama aplinka tapo jauki ir miela.

Pridėtinę vertę kūrė ir vaizdingas vietos kraštovaizdis bei, žinoma, kaimynystėje saugomi prisiminimai apie žilą senovę. Dubingių aura yra ypatinga. Asvejos ežero pusiasalyje ant Pilies kalno buvo LDK didikų Radvilų vasaros rezidencija, čia kelerius metus savo gyvenimo metus praleido Barbora Radvilaitė. Archeologų ištyrinėti buvusių rūmų likučiai, visa piliavietės aplinka yra pritaikyta lankymui. Ir lankytojų čia išties netrūksta visais metų laikais, o ypač orams atšilus.

Dubingiai
Šiuo taku prieš kadaise vaikščiojo Barbora Radvilaitė...

Visos šios detalės, jų derinys prisidėjo prie to, kad prieš trejus metus V. Domarkienė tapo ūkininke.

Prieš trejus metus

Per kovido pandemiją netikėtai paaiškėjo, jog šeimos Svajonių kalnelis gali būti vertingas ir kitiems.

Vieną dieną atvykę Domarkai čia rado besiilsinčią jauną šeimą. Tai anaiptol nešokiravo šeimininkų – priešingai, maloniai nudžiugino. V. Domarkienė yra ne iš tų, kurie apsistato perspėjamaisiais užrašais „privati valda“. Pašnekovė tikina, kad yra atvira lankytojams: „Mes norim, kad paklausytų paukščių čiulbėjimo, medžių ošimo, pabūtų gamtoje“.

Bet viskas prasidėjo kaip tik nuo anos dienos susitikimo prieš trejus metus. Išsišnekėjus paaiškėjo, kad jauna šeima poilsiui vietą pasirinko manydama, jog tai viešas parkas. Žmonės nustebo sužinoję, kad taip nėra. Taip pat kalbėjo apie tai, jog už poilsį tokioje aplinkoje galėtų susimokėti.

Ponia Vida turi bene 40 metų mokytojos darbo stažą. Prisimindama tą pokalbį ji sako: „Pedagoginė patirtis leido pradėti galvoti: kodėl ne, jei žmonės mato kaip parką?“

Supratusi, kad išpuoselėta aplinka yra vertinga ir kitiems, V. Domarkienė nutarė sukurti atitinkamas paslaugas.

Taip sodyba įgijo romantišką pavadinimą: „Daržovių krepšeliai... Jūsų stalui“. Kaip sufleruoja pavadinimas, idėja – siūlyti sezoninių daržovių krepšelius. Feisbuke ūkininkė sukūrė savo grupę.

Vida Domarkienė
„Daržovių krepšeliai... Jūsų stalui“ įkūrėja Vida Domarkienė.

Kas lieka nenupirkta – perdirba

Moteris noriai pasakoja apie savo veiklą, Svajonių kalnelio dovanas. Be abejonės, tai ne vien paukščių čiulbėjimas ir medžių ošima. Pabuvimas gamtoje nieko nekainuoja. Papildomą eurą kitą ūkininkei leidžia užsidirbti vaistiniai ir prieskoniniai augalai, įvairių rūšių daržovės. Jos čia auginamos pagal gamtinės žemdirbystės principus. Pašnekovė pasakoja, kad gamtine žemdirbyste susidomėjo senokai, prieš septynerius metus. Tai pasiteisino, leidžia nepervargstant ir aplinkai draugišku būdu pasiekti gerų rezultatų.

V. Domarkienė turi nuolatinių klientų, kuriems pristato pagal sezoną suformuotus daržovių krepšelius. Kiti žmonės atvyksta tiesiog į sodybą. Jie pasimėgauja gamta, išsirenka norimų gėrybių.

Kas lieka nenupirkta – taip pat nepražūva, perdirbama. Tai darydama V. Domarkienė nevengia eksperimentuoti. Pasakoja: „Kas lieka, patys perdirbame, testuojame. Jei gerai, tada pakuojame, ir keliauja į muges“.

Antai praėjusį sezoną gausiai užderėjo pomidorai. Derliaus perteklius virto pomidorų skanėstais. Mugėse jie buvo puikiai įvertinti, greitai išpirkti.

Daržovių krepšelis
Daržovių krepšeliai yra siūlomi ūkio feisbuko grupėje "Svajonių kalnelio dovanos".

Pretenduoja į regioninio parko produkto ženklą

V. Domarkienė yra viena iš pirmųjų pretendentų į Asvejos regioninio parko produkto ženklą.

Kiekviena saugoma teritorija turi savo produkto ženklą, kurį speciali ženklo komisija suteikia išskirtiniams tos vietovės produktams ir paslaugoms, kurias siūlo smulkūs tos vietos gamintojai. Į saugomos teritorijos produkto ženklą pretenduojantys gaminiai ar paslaugos turi pasižymėti tam tikromis savybėmis: saugoti vietos gamtą ir puoselėti kultūrą, prisidėti prie tos teritorijos gerovės bei klestėjimo.

Geros žinios ne už kalnų, dar šią gegužę. Jau po dviejų savaičių rinksis Komisija produkto ženklo suteikimui.

Tačiau šis gegužės mėnuo sodybai „Daržovių krepšeliai... Jūsų stalui“ svarbus ir dar vienu artėjančiu svarbiu įvykiu.

Dalyvaus akcijoje Atviros dienos kaime

V. Domarkienė šiemet pirmąjį kartą dalyvaus akcijoje Atviros dienos kaime, kuri vyks gegužės 19–21 d. ir apie kurios ne vieną dalyvį jau rašėme ŪP portale.

Ūkininkė pasakoja, kad svečių lauks trečiąją akcijos dieną, sekmadienį. Lankytojams ji pasiūlys darže bei šiltnamyje susikomplektuoti krepšelio turinį, taip pat įsigyti įvairių prieskoninių mišinių, pagardų ar konditerijos gaminių, pagamintų iš šeimos ūkyje užaugintų daržovių, uogų. Jos pasiūlymų kraitelėje – ir smidrų ir kitų augalų daigai, pokalbiai apie daržovių auginimą.

Įdomu, kad šioje paslaugas ir produktus kaime populiarinančioje Atvirų dienų akcijoje taip pat dalyvauja ir Asvejos regioninio parko lankytojų centras. Jis kvies nemokamai aplankyti nematerialiojo kultūros paveldo parodą „Promočiučių raštai“, susipažinti su 20 a. pab. mezgimo, nėrimo technika atliktais darbais ir sužinoti, kokia jų išliekamoji vertė šiandienos visuomenei, tvarumo politikai.

 

Autorės nuotraukos

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...