Išmanieji medinukai moko draugauti

Sausį Niurnberge vyksiančioje žaislų parodoje laukiama garbės svečio – lietuvio Mato Petriko įkurtos kompanijos „Vai Kai“. Tokio ypatingo dėmesio Vokietijoje gyvenantis IT specialistas sulaukė už revoliucinę idėją žaislų rinkoje. Tinkamų žaislų savo dviem dukroms neradęs programuotojas nusprendė pats imtis jų kūrybos. Taip gimė išmaniosios medinės lėlės avakai.

Skatina vaikus žaisti kartu
„Turiu dvi dukteris, nenorėjau jų auginti prie kompiuterio ekrano. Vyresnioji dukra vienu metu buvo priklausoma nuo planšetinio kompiuterio. Siekiau padėti ne tik jai, bet ir daugeliui vaikų, – apie postūmį imtis veiklos pasakoja Matas. – Kompiuteriai, planšetės, išmanieji telefonai nepritaikyti vaikų poreikiams, jie sukurti suaugusiesiems. Kuo ilgiau apie tai galvojau, tuo aiškesnė darėsi naujos įmonės idėja – kurti vaikams naujus būdus žaisti.“
M. Petrikas daug laiko praleido studijuodamas vaikų psichologiją, verslo pagrindus, semdamasis patirties. Jį domino žaislų gamyba, vaikų vystymasis, mokytojų patirtis. „Ką veikia vaikai, svarbu daugeliui, tik niekas nežino, kaip suteikti jiems naują galimybę žaisti“, – tvirtina IT specialistas.
Pernai M. Petrikas susipažino su lenke dizainere Justyna Zubrycka, kuri yra išradusi keletą inovatyvių dalykų, padedančių klausos negalią turintiems vaikams suvokti muziką visais kūno pojūčiais.
„Pasidaliję idėjomis, supratome, kad norime kurti technologijas vaikams. Netrukus jau davėme jiems išbandyti pirmuosius žaislų prototipus. Norėjome patikrinti, ar galime sukurti tai, kas vaikams įdomu, – pasakoja M. Petrikas. – Pirmieji žaislus išbandė vyresniosios dukros, kuriai tuo metu buvo septyneri, klasės draugai. Rezultatas pranoko lūkesčius: vaikai buvo sužavėti, žaislai juos skatino žaisti kartu. Juk žaisdamas kompiuteriu, telefonu vaikas dažniausiai su niekuo nebendrauja.“
Šiemet Vokietijoje oficialiai įkūręs kompaniją „Vai Kai“, Matas su malonumu visiems besistebintiems pavadinimu aiškina, kad tai lietuviškas žodis. „Noriu, kad žmonės žinotų, jog mes su verslo partnere Justyna esame iš Rytų Europos“, – sako lietuvis.

Svarbus šeimos palaikymas
M. Petrikas su šeima jau 15 metų įsikūręs Berlyne. Su žmona Dalia draugavo dar gyvendamas Lietuvoje. Dalia – architektė, dirba įdomų ir atsakingą darbą. „Abu esame kūrėjai, tik skirtingų sričių. Auginame dvi dukras: aštuonerių Lią ir dvejų Milą“, – pristato šeimą Matas.
Dalia palaiko vyro idėją ir tai yra vienas iš pagrindinių jo variklių. Tenka daug keliauti, ilgiau užtrukti darbe, dalyvauti konferencijose. „Psichologiškai šis periodas sunkus, – pripažįsta „Vai Kai“ įkūrėjas. – Draugai naujo verslo kūrimą palygino su važiavimu amerikietiškaisiais kalniukais – aukštyn, žemyn. Tai nelengva, kita vertus, kiek­vieną sunkią minutę kompensuoja pasiektos aukštumos. Labai svarbu matyti ateitį, tikėti tuo, ką darai.“
M. Petriko ir J. Zubryckos kuriamos lėlytės avakai turi žmogaus archetipo bruožų. Pavadinimas avakai – žodžių žaismas, aliuzija į „avatarą“, žmogaus analogą. „Lietuvoje, Švedijoje ar Japonijoje – visose šalyse ieškojome to, kas tinka viso pasaulio vaikams, – pasakoja verslininkas. – Įkvėpė senieji žaislai, kurti prieš kelis šimtmečius.“
Nedidukių medinių lėlių avakai gamyba prasidės kitų metų kovą ar balandį Šiaurės Lenkijoje. M. Petrikas su malonumu dirbtų ir su lietuviška įmone, bet dar nerado patikimų partnerių.
Kol kas lėlytės testuojamos, su jomis žaidžia tik Petrikų dukros. Namuose yra kelios avakai, tėčiui tenka įkalbinėti dukras, kad leistų trumpam išvežti į parodas.
„Vai Kai“ kuriamos lėlės pajudintos juokiasi, reaguoja į judesius, prisilietimus, supranta, kada yra apkabinamos, kada glostomos, reaguoja į kitas bendravardes lėles, tad su jomis galima žaisti slėpynių ir panašius žaidimus. Atstumas žaislams – ne kliūtis. Avakai gali perduoti signalą net kitoje pasaulio pusėje esančiai lėlei. Tarpusavyje lėlės sujungtos „Bluetooth“ ryšiu, tad užtenka, kad tėvai, nupirkę vaikams avakai, turėtų išmaniuosius telefonus. Ateityje žaislų funkcijų daugės.
Lėlėms buvo išbandyta dviejų rūšių mediena – bukas ir beržas, bet jau nuspręsta, kad avakai lėlės bus beržinės. Ši mediena labai graži ir maloni.

Iš elektroninės muzikos – į verslą
M. Petrikas savo kūryba žavi jau ne pirmą kartą: jis – elektroninės muzikos pionierius Lietuvoje, buvęs grupės „Exem“ narys. Anksčiau Klaipėdoje gyvenęs M. Petrikas savo muzikinę karjerą pradėjo šešiolikos metų.
„Kurti muziką buvo labai įdomu. Tuo metu teko lankytis Berlyne. Vokietijoje klausiausi progresyvios muzikos, kurios pasigesdavau Lietuvoje. Man atrodė, kad šią klaidą reikia ištaisyti, – pasakoja Matas. – Susipažinau su muzikantais iš grupės EM-2, sukūrėme naują kolektyvą „Exem“ ir tapome vienais iš pirmųjų elektroninės muzikos kūrėjų Lietuvoje.“
M. Petrikas muziką kūrė sintezatoriumi ir programavo kompiuteriu, o jo meninis išsilavinimas padėjo kurti atlikėjų įvaizdį, albumų viršelius. „Exem“ pasiekė populiarumo aukštumas, turėjo tūkstančius gerbėjų. „Tačiau ekonominė krizė paveikė pramogų verslą, sumažėjo koncertų. Buvo aišku, kad reikia ieškoti naujų užsiėmimų. Mano šeima – mama ir sesuo – persikraustė gyventi į Vokietiją“, – pasakoja M. Petrikas.
Berlyne klaipėdietis gan greitai išmoko vokiečių kalbą ir nėrė į kylančią internetinio verslo bangą. Žinias, sukauptas dirbant kompiuteriu elektroninės muzikos srityje, jis pritaikė internetiniams projektams: su komanda kūrė internetines svetaines įvairioms Vokietijos kompanijoms, valstybinėms institucijoms, komerciniams klientams – BMW, „Audi“. Nors puikiai sekėsi, norėjosi grįžti arčiau muzikos.
Išgirdęs, kad draugai švedai kuria naują internetinę kompaniją, susidomėjo. M. Petrikui patiko jų idėja suteikti viso pasaulio muzikos kūrėjams galimybę lengvai įkelti savo kūrinius į internetą ir pasidalyti su gerbėjais. „Taip buvo sukurta platforma „SoundCloud“. Nors darbas buvo įdomus, po šešerių metų nusprendžiau pasitraukti iš kompanijos. Atėjo metas įgyvendinti savo idėjas“, – prisimena karjeros kelią kompanijos „Vai Kai“ įkūrėjas.

Rita Šemelytė

seimininkePeržiūrėti visą numerį galite ČIA.