Kad šventinis stalas būtų gražus

Laukdami žiemos švenčių puošiame kiemą, namus, įžiebiame daugiau lempučių, dažniau vakarais užsidegame žvakių, kambaryje įkurdiname eglutę. Jauku ir šilta, linksma ir šventiška ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Ką daryti, kad sukurta harmonija išliktų ir šventinę dieną? Kad vaišių stalas ne „užgrotų“ pirmuoju smuiku, bet įsilietų į bendrą namų atmosferą? Gėlių studijos „Idealistė“ floristės Rita Bagdzevičiūtė ir Alina Ramanauskienė žino, ką daryti, kad patiekalai ir puošyba nekonkuruotų ant vieno stalo.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

 

Kas svarbu šventinio stalo dekoracijas derinant prie kambario aplinkos?

Tokios žvakidės itin patogios, joms lengva rasti vietos ant stalo arba perkelti į kitą vietą.

Kalėdų puošyboje gamtinės medžiagos dažnai
derinamos su dirbtinėmis.

Per šias žiemos šventes labiau nei bet kuriais ankstesniais metais bus daugiau susikaupimo ir rimties, daugiau laiko leisime šeimos rate, o su draugais bei giminaičiais pasimatysime, tikriausiai, tik kompiuterio ekrane. Todėl itin svarbu susikurti tokią atmosferą, kad visiems norėtųsi būti namuose, matyti juos kitokius nei įprastai. Šventinio stalo puošyba yra vienas iš akcentų, kuris yra ne mažiau svarbus nei Kalėdų eglute. Galima būtų paminėti bent keletą principų, padedančių siekti tobulesnio estetinio efekto.

Šventinio stalo puošybos elementus pirmiausia reikėtų derinti prie eglutės žaisliukų spalvos, kad patalpos dekoracijų visuma būtų darni ir išbaigta. Tarkime, jeigu žaliaskarės papuošalai raudoni ir auksiniai, tai stalo puošti nereikėtų rinktis mėlynos ar sidabro spalvos.

Puošdami stalą, atkreipkime dėmesį į jo formą. Jeigu apvalus, gražiau atrodytų tradicinės, apvalios formos vainikas stalo viduryje. Be abejo, kitokių sprendimų reikalauja pailgas stalas. Šiuo atveju tinka viena didesnė kompozicija, atkartojanti jo formą, arba dvi trys mažesnės kompozicijos su žvakėmis, išdėstytos plačiau.

Per šventes mėgstame stalą nukrauti valgiais, ką jau kalbėti apie Kūčias, kai visais įmanomais būdais stengiamės sutalpinti net dvylika patiekalų. Kaip viską sudėlioti, kad būtų ir gražu, ir patogu vaišintis?

Jei ant stalo bus gausu patiekalų, kompoziciją galima pakelti aukščiau lėkščių, pavyzdžiui, ant tortinės su kojele. Tada puošybos elementai nekonkuruos su patiekalais. Kita išeitis – žvakės. Jos šventiniam stalui visada suteikia papildomo iškilmingumo ir šilumos. Svarbu jų spalvą derinti prie stalo serviravimo.

Prieš kuriant šventines kompozicijas, nereikėtų pamiršti stalo indų, iš anksto suplanuoti, kokios spalvos lėkštes, dubenėlius, puodelius naudosite. Prie jų derinamas ir kompozicijos indas. Pavyzdžiui, jeigu stalas padengtas baltais indais, tiks kompozicija baltoje keramikoje arba stikle.

Jeigu šventei naudosite indus su aukso spalvos elementais, tai ir kompozicijų indai turėtų būti aukso spalvos, kad visuma dvelktų darna, nerėžtų akies skirtingi elementai. Jei tinka prie bendros namų stilistikos, kompozicijas galima gaminti ir ant medinių padėkliukų, naudojant gamtines medžiagas, tarkim, kankorėžius, giles, kaštonus, riešutus, buko vaisius, džiovintus obuoliukus, apelsinus, medvilnės kamuoliukus.

Šiemet madingas spalvų derinys.

Ką siūlo šių metų mada?

Mados tendencijos kiekvienais metais keičiasi. Jeigu nesate pasiruošę keisti dekoracijų visose patalpose, tai madų aklai vaikytis nereikėtų. Juk namų jaukumą ir šilumą kuria bendra visuma, vienas koks nors išskirtinis, nors ir labai madingas, elementas ją tik suardys.

Šiais metais toną diktuoja juodi puošybos akcentai. Ši spalva derinama su mėlyna ir žalia. Tokia spalvų gama gali būti pagyvinta metalo blizgesiu – sidabro, aukso, bronzos imitacija.

Kita naujesnė stalo puošybos kryptis – skandinaviškas natūralumas. Šis stilius patinka tiems, kas jaučia artimą ryšį su gamta, namų interjeras papildytas natūralių medžiagų, faktūrų, formų elementais. Tad ir šventinio stalo puošybai tinka naudoti įvairias gamtoje surinktas medžiagas, balintas arba natūralios spalvos, auksinių arba bronzinių atspalvių.

 

Gėlių studijos „Idealistė“ nuotraukos

2020-12-18