Kinai šypsosi ir sakydami „Ne“

Naujasis Lietuvos ambasados Kinijoje žemės ūkio atašė Mindaugas Kuklierius.

Lietuvos stipriausios diplomatinės ir agrarinės pajėgos mestos į Kiniją

Laukdama, kol mūsų žemdirbiams ir žemės ūkio produkcijos perdirbėjams atsivers bekraštė Kinijos rinka, Lietuva stiprina savo diplomatines pajėgas Pekine. Nuo rugsėjo Lietuvos Respublikos nepaprastąja ir įgaliotąja ambasadore Kinijos Liaudies Respublikoje dirbs buvusi Lietuvos nuolatinė atstovė Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacijoje (UNESCO), buvusi kandidatė į UNESCO generalinės direktorės postą Ina Marčiulionytė. O Lietuvos žemės ūkio atašė Pekine jau darbuojasi buvęs žemės ūkio viceministras Mindaugas Kuklierius. „Ūkininko patarėjui“ M. Kuklierius papasakojo pirmuosius įspūdžius iš anapus didžiosios kinų sienos.

Karštis ir būstas
„Jau po truputį įsikuriu, pradedu apsiprasti, nors labai sunkiai, su kiniškais karščiais (keletą dienų siekusiais net 40 OC) ir kitais mums keistais dalykais. Didžiausias iššūkis buvo susirasti gyvenamąją vietą. Su agentais kasdien beveik pora savaičių važiavau apžiūrėti siūlomų variantų, bet tik praėjusią savaitę suradau tokį pusė bėdos būstą, atitinkantį mano pajamas ir, svarbiausia, esantį netoli ambasados. Eidamas pėsčiomis į tarnybą, sugaiščiau apie 10 minučių“, – apskaičiavo žemės ūkio atašė.

Kinijoje bendraujama faksogramomis
Pasak M. Kuklieriaus, su kinų pareigūnais sunkokai sekasi šnekėtis – jie silpnai kalba angliškai. „Nors ir stengiuosi kiek įmanydamas, bet dar negaliu kiniškai su jais susišnekėti (intensyviai mokausi tris kartus per savaitę po 1 val.). Be to, kinai visai neskaito elektroninio pašto žinučių, nors išmaniųjų telefonų nepaleidžia iš rankų turbūt net miegodami. Tik neseniai išsiaiškinau, kad efektyviausiai čia, pasirodo, veikia faksai“, – stebėjosi M. Kuklierius.
Nepaisydamas įsikūrimo nesklandumų, M. Kuklierius kibo į darbus. „Tikriausiai girdėjote, kad liepos mėnesį į Lietuvą iš Kinijos turėtų atvykti mūsų mėsos ir pieno įmonių tikrintojai. Matyt, Pekinas išgirdo Lietuvos premjero Algirdo Butkevičiaus prašymą. Matysim, kaip reikalai klostysis toliau“, – nesiryžo spėlioti žemės ūkio atašė.

Chaotiška atrankos sistema
Kol kas tikrai aišku, anot M. Kuklieriaus, kad rugpjūčio 17–28 dienomis kinų ekspertai atvyks pasidomėti mūsų gyvų gyvulių eksporto klausimais. „Jau aiški delegacijos sudėtis. Grūdų ir sėklų ekspertus įkalbinėju apsilankyti irgi rugpjūčio pabaigoje. Bet mus, be abejo, labiausiai domina pieno ir mėsos eksportas. Neoficialiais kanalais sužinojau, kad gyvulininkystės produktų ekspertų galime sulaukti po 2–3 mėnesių. Taigi šiais metais didžioji kinų siena tikriausiai atsivers tik Lietuvos gyvų gyvulių eksportui. Dėl kitos produkcijos teks dar gerokai paplušėti. Bet mes ne vieni tokie. Vargsta ir Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Prancūzijos eksportuotojai. Įdomiausia, kad atrankos sistema visiems skirtinga, tai sukelia chaosą, nors kinai nesiliauja mandagiai šypsojęsi“, – apibendrino Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje M. Kuklierius.

Asmeninė nuotrauka

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas

 UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.