Ko nori jaunosios kartos darbuotojai?

Pamiršti nuo 8 val. iki 17 val. dūzgiančią darbovietę, gauti didesnį atlyginimą, be laisvės ir lankstumo dar turėti  ir asmeninio tobulėjimo galimybių, matyti prasmę savo ir įmonės veikloje. Tai – tik dalis lūkesčių, kuriuos iš jaunųjų darbuotojų vis stipriau jaučia darbdaviai.

cv, darbo pasiulymai, nuotolinis darbas

Tapo konkrečiu lūkesčiu

Vadinamoji Z karta, kuria laikomi nuo 1997 m. iki 2012 m. gimę žmonės, sudaro apie 30 proc.pasaulio gyventojų. Prognozuojama, kad iki 2025 m. jie jau sudarys ir apie  27 proc. visų dirbančių žmonių. Tai keičia iki šiol įprastą darbo organizavimo scenarijų. Iš arti matę, kaip vyresni darbuotojai perdega, jaučia laiko stoką ir ekonominį nesaugumą, jaunoji karta iš darbdavių reikalauja gerokai daugiau – nuo didesnių atlyginimų, daugiau laisvo laiko, lankstumo, iki įvairovės, teisingumo ir didesnės socialinės bei aplinkosauginės atsakomybės. Dalis šių vertybių yra svarbios ir kiek vyresniems – tūkstantmečio kartos – darbuotojams. Tačiau tai, kas tai kartai yra svarbus privalumas, Z kartai – konkretus lūkestis. Jo nepatenkinę, jauni darbuotojai tiesiog atsisveikina su darbdaviu.

Savo tikslo siekia ryžtingai

Kompetencijų centro „Telia Global Services Lithuania“ personalo vadovas Mindaugas Šestilo, kalbėdamas apie Z ir vyresnių kartų skirtumus, pažymi, kad jų išties daug ir pokyčiai yra kur kas sudėtingesni nei vien tik atlygio lūkesčiai.

„Jaunoji karta nėra mačiusi pasaulio be interneto ar išmaniųjų įrenginių, todėl puikiai supranta ir valdo technologijas, jiems lengviau sekasi prisitaikyti prie skirtingų sistemų ar jų pokyčių. Neretai sakoma, kad ši karta linkusi tinginiauti ir nėra motyvuota. Bet iš tiesų savo tikslo jauni žmonės siekia ryžtingai, jei tik tai sritis, kurią jie mėgsta ir mato prasmę organizacijos teikiamoje naudoje visuomenei. Pinigai tokiu atveju jiems nėra pagrindinis veiksnys, priešingai nei Y kartai“, – pažymi M. Šestilo.

Be didesnių skrupulų

Z kartos darbuotojai nėra paklusnūs griežtoms tvarkoms ar įsakymams. Net jei beldžiasi į didžiulę tarptautinę bendrovę, jie nori kurti ir diktuoti savo taisykles. Šiuo metu dažniausiai vyresnių kartų atstovai vadovauja Z jaunuoliams ir dėlto kartais kyla sudėtingų situacijų.

Vyresni įpratę gerbti kitus, ypač komandų ar įmonių vadovus,  vien dėl jų užimamos pozicijos.  Z kartai pagarba turi būti užsitarnaujama. Jiems hierarchija neegzistuoja, jie gali tiresiogiai bendrauti net su aukščiausio lygio įmonės vadovu.

„Jaunoji karta stebina tradicinius darbdavius, nes jiems visiškai normalu pasimokyti vienoje organizacijoje ir, pasinaudojant šiomis žiniomis, išeiti į kitą. Šie specialistai mobilūs, drąsiai keičia ne tik darbovietes, bet ir veiklos sritis. Bet čia ir slypi pokytis. Jaunajai kartai reikia atverti kuo daugiau vidinės karjeros galimybių“ , – pastebi M. Šestilo.

Naujos taisyklės ir modeliai

Laisvė ir galimybė rinktis šiai kartai – svarbiausia. Tai darbdaviai ypač pajuto pandemijos metu, kai buvo iškilę daug diskusijų dėl darbo iš namų ir darbovietės suderinamumo. Modernios tarptautinės organizacijos jau seniai suvokė, kad svarbu orientuotis į rezultatą ir atliktus darbus, o ne į praleistą laiką. Todėl darbovietėse taikomi ir nauji darbo modeliai bei praktikos.

„Darbovietės privalo pasiūlyti galimybių augti, tobulėti, persikvalifikuoti ir įtraukti net į svarbiausių sprendimų priėmimą. Tokiam tikslui buriamos vidinės iniciatyvių darbuotojų grupės, kur jie  gali įgyvendinti savo idėjas gerinti organizacijos gyvenimą ar kurti bendruomenes su panašius hobius ar interesus turinčiais kolegomis – knygų klubus, dviračių mylėtojų ar kompiuterinių žaidimų mėgėjų“, – atkreipia dėmesį personalo specialistas.

Šiandieninė darbovietė, pasak jo,  turi būti Z kartos žaidimo ir sprendimų lauku, kur darbuotojai ne tik atskleidžia savo profesines galimybes, bet ir socializuojasi, gali realizuoti save tiek darbinėje veikloje, tiek vietos kultūriniame gyvenime.

 

Redakcijos nuotrauka

2022.09.14

Susijusios temos – skaitykite: Z kartos darbuotojai, atlyginimas, asmeninis tobulėjimas, nuotolinis darbas