Columbus +23,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +23,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 19 Bal 2024

Kol politikai ginčijasi, kaimų bendruomenės moka baudas

2020/05/25

Gręžinių vandens normų kaime klausimas nuolat kelia aistras. Šįkart Seime svarstomos Žemės gelmių įstatymo pataisos, kuriose siūloma leisti miestelių ir kaimų gyventojams, naudojantiems požeminį vandenį iš gręžinių, jo nemokamai išgauti ir naudoti 50 kub. m per parą. Dabar leidžiama norma – 10 kub. m gėlo požeminio vandens. Nemažai kaimų bendruomenių pagal savo jėgas ir supratimą rūpinosi gręžiniais, neleido jiems sugriūti, kad gyventojai turėtų geriamojo vandens. Nors gręžiniai net nėra jų nuosavybė, bendruomenės gauna didžiules baudas, kad neturėdamos leidimo išgavo nenustatytą kiekį vandens.

Tapo įkaitėmis

Lietuvoje yra apie 70 neįteisintų gręžinių-vandenviečių, kurias naudoja kaimų bendruomenės. Savivaldybės dažniausiai nenori jų perimti, nes jos neįteisintos, o tai padaryti brangiai kainuotų.

„Kaimų bendruomenės labai laukia šių įstatymo pataisų, nes dabartinė situacija tiesiog absurdiška. Yra kaimų bendruomenių, kurios rūpinasi gręžiniais, nors jie bendruomenėms nepriklauso ir tuo labiau nėra pirmininkų nuosavybė. Šie niekur įstatymiškai ir teisiškai nėra įpareigoti rūpintis gręžiniais, bet daro tai iš geros valios, kad kaimo bendruomenės žmonės turėtų geriamojo vandens. Dėl vandens naudojimo perviršio, kad neturi licencijos, yra baudžiamos bendruomenės – bauda skiriama jai kaip organizacijai, jos pirmininkei, ir jei bendruomenė yra paskyrusi žmogų, kuris atsakingas dėl kokių nors kranelių pasukiojimų, baudžiamas ir jis. Jie gauna didžiules baudas – per visus tris susidaro porą tūkstančių eurų siekiančios baudos. Ar tikrai tie žmonės kalti?“ – „Ūkininko patarėjo“ klausė Lietuvos kaimų bendruomenių sąjungos pirmininkė Virginija Šetkienė.

Pasak Žemės gelmių įstatymo pataisas pateikusio parlamentaro Viktoro Rinkevičiaus, kažkada privatizuoti vandens tiekimo įrenginiai buvo pastatyti prieš 40–50 metų ir neatitinka šiuolaikinių reikalavimų, jų nėra kam modernizuoti, renovuoti. Tam lėšų neskiria ir valstybė. Todėl, padidinus leistiną naudoti vandens kiekį, nereikėtų gauti naujo leidimo žemės gelmių ištekliams naudoti.

Įsipareigojimai ES ir taršos grėsmė

Vieni parlamentarai pritaria Žemės gelmių įstatymo pataisoms ir mano, kad jos būtų naudingos kaimo gyventojams, neturintiems lėšų seniems gręžiniams atnaujinti, kiti Seimo nariai įtaria, kad naudos iš to turės stambieji ūkininkai. Taip mano ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Simonas Gentvilas, bet labiausiai jis akcentuoja, jog tai visų pirma – aplinkosauginis klausimas.

„Europos Sąjungos (ES) šalyse turi būti nustatomos požeminių vandens išteklių naudojimo sąlygos ir išgavimo kiekiai. ES reikalauja ir mes esame įsipareigoję, kad, iš vandenvietės paimant daugiau negu 10 kubinių metrų vandens per parą, privaloma turėti leidimą. Viena vertus, yra įsipareigojimų ES, bet, kita vertus, ir pačiai Lietuvai yra labai svarbus saugumas, kad eksploatuojami gręžiniai būtų tvarkingi, licencijuoti, nes su kiekvienu gręžiniu atsiranda potenciali grėsmė užteršti požeminį vandenį“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė S. Gentvilas.

Parlamentaras pripažįsta, kad gauti leidimą naudoti gręžinius, požeminio vandens išteklius labai sudėtinga ir brangiai kainuoja. „Tokia didelė biurokratija sunkiai įveikiama eiliniams gyventojams. Kai gyventojai yra „paveldėję“ kolektyvinius vandentiekio tinklus, turi po kelis metrus gręžinio vamzdžio, dokumentai pamesti, jie yra baudžiami, kad be leidimo išgauna didelius kiekius vandens. Yra savivaldybių, kurios nenori perimti iš gyventojų šių gręžinių ir vandentiekių tinklų“, – tvirtino parlamentaras S. Gentvilas.

Gyventojai laukia permainų

Į Lietuvos kaimų bendruomenių sąjungos pirmininkę V. Šetkienę kreipėsi kaimų bendruomenės iš įvairių rajonų, susiduriančių su minėtomis problemomis. „Kai kurios savivaldybės perimti gręžinių nenori, bendruomenės nėra gręžinių šeimininkės, bet kažkodėl yra baudžiamos. Taip nutiko ir Biržų rajono Šukionių kaimo bendruomenei, kuri savo jėgomis prižiūrėjo dar nuo sovietmečio esančią vandens tiekimo sistemą. Ji aplinkosaugininkų buvo nubausta didelėmis baudomis“, – teigė V. Šetkienė.

Šukionių kaimo bendruomenė buvo nubausta, nes, neturėdama Lietuvos geologijos tarnybos leidimo arba leidimui prilygstančio nustatyta tvarka užregistruoto paso, eksploatavo kaime esantį vandens gręžinį ir išgavo tiksliai nenustatytą kiekį vandens, tuo pažeisdama žemės gelmių įstatymą. Leidimo bendruomenei gauti gal net neįmanoma, nes dalis gręžinio šeimininkų – pajininkai – yra mirę, jų vaikai emigravę, kiti patys nežinia kokiose kitose šalyse gyvena.

Seimo narys S. Gentvilas mano, kad gyventojams reikia padėti išspręsti dėl gręžinių, požeminio vandens naudojimo kylančias problemas. „Kitą savaitę Seimo aplinkos apsaugos komitete šiuos klausimus svarstysime su Savivaldybių asociacija, Vandentiekio įmonių asociacija, Geologijos tarnyba. Sovietinis paveldas turi būti sutvarkytas ir modernizuotas“, – sakė S. Gentvilas.

Žemės gelmių įstatymo pataisą, kurią parengė V. Rinkevičius, Seimas priėmė svarstyti praėjusią savaitę, Toliau pataisas Seimas svarstys birželio 25-ąją.

Violeta GUSTAITYTĖ

ŪP korespondentė

Dalintis
2024/04/18

Naujosios Zelandijos „Fonterra“ traukiasi iš „Rokiškio sūrio“

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ traukiasi strateginė investuotoja, didžiausia pasaulyje pieno eksportuotoja – Naujosios Zelandijos kompanija „Fonterra“, turėjusi 10 proc. ak...
2024/04/18

Administracinė našta ūkininkams – kaip akmuo po kaklu

Europos Komisija (EK) baigė ūkininkų apklausą apie administracinę naštą, su kuria jie susiduria kasdieniame darbe. Už žemės ūkį atsakingas EK narys Januszas Wojciechowskis tikisi, kad, apžvelgus Europos Sąjungos (ES) ūkininkų problemas, bus...
2024/04/18

Penktadienį protestą rengiantis maitinimo verslas prašo grąžinti 9 proc. PVM lengvatą

Maitinimo sektoriaus atstovai penktadienį prie Vyriausybės rengia protesto akciją reikalaudami grąžinti iki šių metų galiojusį lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą. 
2024/04/18

Lietuvoje degalų kainos padidėjo, tačiau išlieka mažiausios tarp kaimynų

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje padidėjo: benzinas pabrango 0,4 proc., o dyzelinas – 0,2 procento. Benzinas brangsta jau ketvirtą savaitę, dyzelinas – trečią savaitę iš eilės. Tačiau mūsų šalyje degala...
2024/04/18

Skiriamos dotacijos privačių miškų kokybei gerinti

Miškų savininkams, norintiems pagerinti jiems priklausančių išretėjusių ir ekonomiškai menkaverčių medynų ar krūmynų kokybę, pertvarkant juos į produktyvius ir atsparius klimato kaitai medynus, bus skiriamos dotacijos. Aplinko...
2024/04/18

Bankų sektorius 2023 m.: mažino paskolų maržas, didino palūkanas už indėlius, dalį pelno pervedė gynybai

„Bankai buvo aktyvūs ir skatino buksuojančią ekonomiką, tačiau kartu nenuleisdami kokybės kartelės – vadinamųjų blogų paskolų lygis yra vienas mažiausių euro zonoje. Gyventojus kviečiame pasinaudoti pakilusių palūkanų normų aplinkos te...
2024/04/18

Nors dalyje Lietuvos taikomos lengvesnės AKM valdymo priemonės – virusas nesitraukia

Šiuo metu Lietuvoje afrikinio kaulių maro (AKM) virusas jau patvirtintas beveik 400 šernų, kai 2023 m. per visus metus atvejų skaičius siekė 600. Taigi laukinėje gamtoje virusas plinta augančia tendencija, todėl ūkininkai ir medžioto...
2024/04/18

Priminė pacientų teises ir atsakomybę už savo sveikatą

Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyriausybinių organizacijų, visuomenės narių dėmesį į pacientų teisių svarbą. Ligonių kasos primena pagrindines Europos Sąjungos pa...
2024/04/18

Seimas priėmė pataisas dėl laikinos laisvos valstybinės žemės nuomos

Seimas pritarė Žemės įstatymo pataisomis, leisdamas laisvą valstybinę žemę (ne tik kaime, bet ir miestuose) laikinai naudoti tik ūkininkams arba įmonėms, kurie naudojo ją iki 2023 metų pabaigos.