Ashburn +6,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +6,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Konstruktyvi suinteresuotų šalių komunikacija – pirmasis žingsnis bioekonomikos plėtros sėkmei

2021/10/08


Pasaulyje augantis kokybiško maisto poreikis, senkantys biologiniai ištekliai, klimato kaitos iššūkiai, Europos žaliojo kursto tikslai šiandien yra priežastys, skatinančios vystyti bioekonomiką, telkiančios mokslą, verslą, viešąjį sektorių, nevyriausybines organizacijas  kurti ir diegti naujas technologines bei socialines inovacijas, pasinaudojant Lietuvos kaimo plėtros programos (KPP) ir kitų fondų lėšomis. Tačiau tam visų pirma reikalinga sėkminga visų grandžių komunikacija.   

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA)  mokslininkai šioje veikloje yra ypač aktyvūs, dalyvaudami  įvairiuose nacionaliniuose bei tarptautiniuose projektuose, suvedančiuose suinteresuotas šalis bei atskleidžiančiuose KPP galimybes.

VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakultetas, įgyvendindamas projektą „Komunikacijos priemonių, skatinančių aktyvesnį įsitraukimą į KPP bei prisidedančių prie efektyvesnio KPP programos taikymo kaimiškųjų regionų vystymuisi ir bioekonomikos plėtrai, įgyvendinimas“, skyrė dėmesį trims sritims: kaimiškųjų regionų vystymuisi, perspektyvaus bioekonomikos sektoriaus plėtrai, inovacijų diegimui įgyvendinant KPP projektus.

Projekto metu buvo siekiama skleisti gerąją patirtį įgyvendinant KPP, apžvelgti kaimo plėtros bei bioekonomikos vystymosi galimybes, taip pat sutelkus mokslo, verslo, valdžios ir nevyriausybinio sektoriaus atstovus ieškota sprendimų, kaip regionuose diegti inovacijas ir kurti didesnę pridėtinę vertę.

Įgyvendinant projektą Akademijos mokslininkai surengė seminarų ciklą „Bioekonomikos plėtra kaimiškųjų regionų vystymuisi. Patirtis ir perspektyvos“, kurio metu skaityti pranešimai aktualiomis temomis:  „Bioekonomika - kas tai?“, „Trumposios maisto tiekimo grandinės - kas laimi?“, „Tvarus vartojimas - kodėl tai svarbu“, „Apie ūkį ir bites“, „Beariminė (no till)  žemdirbystė - ūkininkavimo ateitis“, „Biologinės įvairovės perspektyvos žmogaus dominuojamame pasaulyje“. Seminarų metu perskaitytų pranešimų temos paskatino aktyvias diskusijas lokalių vietovių bendruomenėms rūpimais klausimais, visuotinai aktualiomis tvarios plėtros ir švarios aplinkos išsaugojimo temomis.

Dvi dienas gyvai ir nuotoliniu būdu vykusi tarptautinė mokslinė konferencija „Darni bioekonomikos plėtra 2021: Prisitaikymas prie klimato kaitos“ sulaukė dalyvių dėmesio iš Europos ir viso pasaulio. Ekspertų nuomonė dėl bioekonomikos plėtros sprendžiant klimato kaitos iššūkius buvo vieninga: siekiant darnios pasaulio raidos, kokybiško, saugaus ir švaraus žmonijos gyvenimo, būtini aktyvūs sprendimai mažinantys klimato kaitą bei užtikrinantys senkančių biologinių išteklių apsaugą.

Diskusijos metu Lietuvos ir užsienio šalių mokslininkai, verslininkai, ūkininkai dėstė nuomones apie bioekonomikos svarbą ir perspektyvas integruojant bioekonomikos vystymo kaimo plėtrai principus, klimato kaitos padarinių švelninimo priemones, buvo keičiamasi patirtimi, gerąja praktika.

Trečiasis renginys – dvi dienas vykusi konferencija „Sprendimai regionų plėtrai. Geroji KPP patirtis ir galimybės“. Ji buvo skirta diskusijoms apie tvarius sprendimus kaimo vietovėms, kurie yra būtini atsižvelgiant į šiandienos iššūkius ir Europos žaliojo kurso įsipareigojimus. Atkreiptas dėmesys, kad daug galimybių teikia KPP lėšos, taip pat parama, gaunama  iš kitų fondų. Renginio dalyviai buvo supažindinti su kaimo vietovėse įgyvendintų projektų gerosios patirties pavyzdžiais, kuriuos pristatė patys projektų vykdytojai. Savo praktine patirtimi propaguojant tausojantįjį  ūkininkavimą su minimaliu poveikiu aplinkai dalijosi ūkininkai, apie naujausių technologijų diegimą žemės ūkyje pranešimus skaitė mokslininkai. Buvo kalbama ne tik apie technologines, bet ir apie socialines inovacijas ir jų reikšmę siekiant teigiamų pokyčių.

Projektas finansuotas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų  programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Lietuvos kaimo tinklas“.

Projektas remiamas Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.

          www.vdu.ltwww.zum.lt                                                                                                                    VDŪ ŽŪA, Bioekonomikos plėtros fakultetas, žaliasis kursas
Dalintis
2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Nuo balandžio 2 d. VVG kviečiamos kreiptis dėl paramos sumaniesiems kaimams

Nuo balandžio 2 d. iki gegužės 31 d. šalies vietos veiklos grupės (VVG) galės teikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) sumaniųjų kaimų strategijas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) in...
2024/03/29

Devyni politikai VRK pateikė būtiną rinkėjų parašų skaičių, trims nepavyko

Devyni politikai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė privalomą rinkėjų parašų skaičių, norint dalyvauti prezidento rinkimuose.
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...