Kultūros paveldo spindesys ir skurdas

Praėjusią savaitę Kėdainių rajone Apytalaukio dvare kilęs gaisras dar labiau suniokojo jau keliolika metų apleistą, sparčiai nykstantį, vieną gražiausių šiame krašte kultūros paveldą. Įtariama, kad ilgus metus stovėję nenaudojami, tikrojo šeimininko neturėję dvaro rūmai piktavalių buvo padegti.  Apytalaukio dvaras – tai vienas iš pavyzdžių, kaip mūsų šalyje prarandamas vertingas kultūros paveldas.

apytalaukio dvaras

Įgriuvo perdanga

Dabar neorenesanso stiliaus dvaro  rūmus atstatyti bus dar sunkiau ir vargu ar tam kas nors greitai ryšis. Gesinti gaisro buvo pasiųstos Pramonės, Dotnuvos, Šėtos, Josvainių ugniagesių komandos.

Atvykus pirmosios gelbėtojų pajėgoms pastato palėpė jau degė atvira liepsna. Ugnis buvo malšinama pumpuojant vandenį iš čia pat esančių dvaro tvenkinių. Netrukus įgriuvo medinė perdanga tarp 2 ir 3 aukšto, buvo pažeistas stogas, ugniagesiai negalėjo patekti į pastato vidų. Galiausiai gaisras buvo užgesintas, tačiau nuostoliai – didžiuliai. Sunku pasakyti, kiek metų prireiks, kol kas nors imsis atstatymo darbų, jei iš viso imsis.

Leidimo nedavė

Sovietmečiu nacionalizuotame dvare ilgą laiką veikė specifinės paskirties įstaiga – protinę negalią turinčių žmonių pensionatas. 2007 metais šią įstaigą iškėlus iš dvarvietės, rūpintis įspūdingų gabaritų neorenesanso stiliaus rūmai teko Kėdainių rajono savivaldybei. Daug metų  pastatas stovėjo tuščias, išdaužytais, lentomis ir faneros lakštais užkaltais langais. Pastatą niokojo, kas tik netingėjo, brovėsi į vidų, radę ką nors vertinga, plėšė, nešėsi kas sau.

„Mes ne kartą kreipėmės į Kultūros paveldo departamentą, ministeriją dėl leidimo privatizuoti tą dvarą, tačiau iki šiol leidimo negavome“, – tvirtino Kėdainių savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius. Pasak jo, pagrindinis atsisakymo motyvas – nėra respublikos mastu vizijos, kaip turėtų būti tvarkomi dvarai, norima parengti bendrą koncepciją.

„Dvarui sutvarkyti, kapitaliniam remontui, reikalingos didelės lėšos. Neturint finansinių šaltinių sudėtinga jį atstatyti“, – sakė A.Kacevičius. Savivaldybė planų rekonstruoti dvarą ir jį pritaikyti kokiai nors veiklai, pasak administracijos vadovo, neturi.

Nepavykę bandymai

Iš pradžių planuota dvarą kapitališkai suremontuoti Europos Sąjungos fondų lėšomis. Buvo parengtas netgi techninis istorinio komplekso sutvarkymo projektas, paskaičiuota, jog darbai kainuos apie 10 mln. litų.

Tačiau Europos Sąjungos paramą skirstančios institucijos tuomet sutiko atseikėti tik pusę reikalingos sumos, o likusius 5 mln. litų reikėjo imti iš savivaldybės biudžeto ar ieškoti alternatyvų.

Dvarui sutvarkyti bandyta pritraukti privatų kapitalą, su Vilniuje registruota bendrove „Investicinių projektų vystymas“ buvo pasirašyta koncesijos sutartis. Bendrovė apsiėmė sutvarkyti dvarą investuodama 5 mln. litų nuosavo kapitalo ir įgijo teisę jį valdyti 25 metus. Tačiau, prasidėjus ekonominei krizei, šis projektas žlugo dar nepradėjus esminių darbų, o savivaldybei teko ieškoti naujo partnerio.Tačiau realaus iki šiol taip ir neatsirado.

dvaras, paveldo apsauga, kedainiai, lietuvos dvarai

Ką prarandame?

Apytalaukio dvaras už 5 km į šiaurę nuo Kėdainių, prie Nevėžio intako Alkupio. Pirmą kartą jis paminėtas H. Vartbergės ,,Livonijos kronikoje“ 1371 metais.  Dvarą valdė Šiukštos, Karpiai, Tiškevičiai, Zabielos. XVII a. pradžioje P. Šiukšta pastatė pirmuosius mūrinius rūmus. Rūmai Zabielų iniciatyva 1850 m. ir 1880 m. perstatyti, 1880 m., tikriausiai, pagal lenkų architekto Kozlovskio projektą. Priešais rūmus įrengtas dekoratyvinis baseinas, o į pietryčius nuo pastato – tvenkiniai. Dabar jie apžėlę, praradę pirmykštį grožį.

XIX a. antroje pusėje aplink dvarą, išraiškingo reljefo teritorijoje, užveistas mišraus tipo parkas, priešais rūmus įrengtas dekoratyvinis baseinas, o į pietryčius nuo rūmų – tvenkiniai. Per Antrąjį pasaulinį karą nukentėjo Apytalaukio dvaro rūmai, kurių dalis buvo atstatyta 1954 m. Iki šiol išlikę neorenesanso dviaukščiai, su triaukščiais šoniniais rizalitais rūmai ir klasicistinių ūkinių trobesių liekanos. Apytalaukio rūmuose stovėjo senovinis iš ragų padarytų baldų komplektas, kuris 1900 m. pasaulinėje Paryžiaus parodoje laimėjo aukso medalį.

Iki kito gaisro

O kas toliau ar taip ir liks „valstybės saugomi“ Apytalaukio dvaro rūmų degėsiai? Savivaldybė, pasak administracijos direktoriaus  A. Kacevičiaus didelių planų nepuoselėja, ketina šiek tiek aptvarkyti gaisro padarinius ir pastatą užsandarinti. „Bent jau tiek, kad lietus, krituliai jo neardytų. Bus sudarytos komisijos, manau, ir savivaldybės, ir Kultūros paveldo departamento atstovai dalyvaus, spręsime, kiek reikalinga minimalaus to tvarkymo“, – sakė A.Kacevičius.

Tokia, deja, dalies mūsų paveldo apsaugos realybė.

 

2022.09.23

Stasys JOKŪBAITIS

Susijusios temos – skaitykite: paveldo apsauga, kultūros paveldas, Apytalaukio dvarasKėdainių rajono savivaldybė