Ashburn +6,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +6,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Laiko kaitaliojimas labiausiai kenkia vaikams

2016/11/05

Nuo sekmadienio laikrodžių rodykles pasukę viena valanda atgal gyvename žiemos laiku. Ilgiau pamiegoti galėsime iki paskutinio kovo sekmadienio, kol bus įvestas vasaros laikas. Tada vėl turėsime persukti laikrodžius, tik jau valandą į priekį. Teigiama, kad žiemos ir vasaros laiką įvesti ekonomiškai naudinga – padeda geriau išnaudoti šviesųjį paros metą, sutaupyti elektros energijos. O kaip toks laiko kaitaliojimas veikia vaikus?

Prie naujo laiko prisitaiko per mėnesį

Virginija Lukšienė, Lietuvos gydytojų sąjungos viceprezidentė, Kauno Kalniečių poliklinikos vaikų ligų gydytoja

Laikrodžio sukiojimas neigiamai veikia žmonių sveikatą, ypač vaikų. Jų bioritmai labiau prisitaikę prie gamtos bioritmų, o kai laikas kaitaliojamas, jie išsibalansuoja. Didžiausias neigiamas poveikis būna jautrios nervų sistemos vaikams, kuriems ir šiaip gyvenime nelengva prisitaikyti, o išsibalansavus bioritmams tai tampa ypač sunku. Kol vaiko organizmas prisitaiko prie pakeisto laiko ritmo, prireikia ne mažiau kaip mėnesio, o mažųjų sveikatai, jų savijautai miego režimas yra labai svarbus. Dabar, kai įvestas žiemos laikas ir laikrodžius pasukome valanda atgal, vaikai galės truputėlį ilgiau pamiegoti ir rytais kelsis lengviau, tačiau sutrumpėja šviesusis paros laikas, dienos šviesos bus mažiau, mažiau gausime ir vitamino D (jis gaminasi žmogaus organizme veikiant ultravioletiniams saulės spinduliams), kurio ir taip daugeliui trūksta. Vaikų savijautai geresnis yra vasaros laikas. Kai žmogus keliasi prašvitus, būna aktyvesnis. Be to, ilgesnė diena, vaikai gauna daugiau saulės šviesos, o žiemos sezonu, kai valandą dar pasukame atgal, vakarais daug laiko praleidžiama prie dirbtinės šviesos, kas neigiamai atsiliepia sveikatai ir savijautai. Dėl laiko kaitaliojimo sulaukiame ir mamų nusiskundimų. Savo mažuosius pacientus priimame nuo ankstyvo ryto iki vakaro, o kai įvedamas sezoninis laikas, ypač vasaros, iš pradžių dažnai rytiniai pacientai vėluoja. Mamos sako, kad negali savo mažylių prikelti iš miego. Pasikeitus dienos ritmui vaikai blogai jaučiasi ir psichologiškai. Ryte nuvestas į lopšelį ar darželį mažylis nenori pasilikti, būna irzlus. Nustatyti, kiek laiko kaitaliojimas kenkia vaikų ir paauglių sveikatai (du kartus per metus išbalansuojami jų bioritmai), nėra lengva, tačiau akivaizdu, kad į tokius pokyčius jautriau reaguoja įgimtas patologijas turintys vaikai, sergantys širdies ir kraujagyslių, nervų sistemos ligomis.

Pirmoje pamokoje sunku susikaupti

Ramutė Mečkauskienė, Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos tarybos prezidentė, Vilniaus Viršuliškių mokyklos direktorė

Manyčiau, kad laiko kaitaliojimas vaikus veikia labai blogai, ypač kai pavasarį įvedamas vasaros laikas ir reikia keltis valanda anksčiau. Tada mokiniai ateina į mokyklą užsimiegoję, žiovauja, pirmoje pamokoje jiems sunku susikaupti, sukoncentruoti dėmesį, būna sumažėjęs jų darbingumas. Tik maždaug po mėnesio mokiniai vėl įsijungia į ritmą. Vaikų sveikatai, savijautai būtų geriau, jei laiko nekaitaliotų, bet reikėtų padaryti tyrimus, sužinoti, ką apie tai mano tėvai ir patys mokiniai.

Žmonės turėtų gyventi gamtos ritmu

Audrius Murauskas, Lietuvos tėvų forumo pirmininkas

Man atrodo, kad bet koks kišimasis į gamtą yra neteisingas. Žmonės, kaip ir visa gyvastis žemėje, turėtų gyventi gamtos ritmu. Kai sukinėjame laikrodį, tą ritmą išbalansuojame. Jau ir šiaip daug žmonių per vėlai keliasi ir per vėlai eina miegoti, o sukinėdami laikrodį tą disbalansą dar labiau didiname. Dar visai netolimoje praeityje mūsų seneliai guldavosi ir keldavosi su vištomis ir buvo gerokai sveikesni, ilgiau gyveno, jiems vaistų mažiau reikėjo. Jei norime tausoti savo sveikatą, privalome įsiklausyti į gamtą ir kuo mažiau kištis į jos dėsnius. Sezoninio laiko įvedimas neigiamai veikia vaikus, paauglius. Daugelis jų rytais labai sunkiai keliasi. Pirmose pamokose jie sėdi nedarbingi, negali susikaupti. Žinoma, jiems sunku rytais keltis, jei šeimoje įprasta vėlai gultis, tačiau kai imamas kaitalioti laikas, mokinių savijauta tampa dar prastesnė. Dabar jie galės valanda pamiegoti ilgiau, bet pavasarį, įvedus vasaros laiką, situacija bus blogesnė. Abiem atvejais vaikai išmušami iš gyvenimo ritmo. Jeigu jie lengviau kelsis ryte, tai bus irzlesni vakare. Jei įprotis buvo eiti miegoti vienuoliktą valandą, tai dabar jie eis ilsėtis dvyliktą. Kitą pusmetį vaikai bus irzlesni ryte. Įsikišimas į ritmą persukant viena valanda laikrodį yra per stiprus. Juk žmonės, nutarę anksčiau keltis, tai daro pamažu: per savaitę keliasi keliomis minutėmis anksčiau, kol maždaug po mėnesio pradeda keltis valanda anksčiau. Tada organizmas nepatiria šoko, kitaip nei staiga per vieną dieną pakeitus ritmą. Suaugusieji jaučiame jį, o ką jau kalbėti apie vaikus.

Violeta GUSTAITYTĖ

kaimo_laikrastis Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis
2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Nuo balandžio 2 d. VVG kviečiamos kreiptis dėl paramos sumaniesiems kaimams

Nuo balandžio 2 d. iki gegužės 31 d. šalies vietos veiklos grupės (VVG) galės teikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) sumaniųjų kaimų strategijas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) in...
2024/03/29

Devyni politikai VRK pateikė būtiną rinkėjų parašų skaičių, trims nepavyko

Devyni politikai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė privalomą rinkėjų parašų skaičių, norint dalyvauti prezidento rinkimuose.
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...