Lietus kol kas pasėliams nepakenkė

„Lietus trukdo šienapjūtei“, – sakė ūkininkai Vytautas ir Stefanija Pikūnai.

Liepos pirmąją savaitę Lietuvoje daug kur be perstojo pliaupė lietus, kai kur vandeniu buvo apsemtos ir sunkiai išvažiuojamos gatvės, buvo vietų, kur nemažai žalos padarė įsisiautėjęs stiprus vėjas ir liūtys. Žemdirbiai pradėjo nerimauti, ar lietus ir vėjas neišguldys pasėlių.

Pasidomėjome, kokiomis nuo­taikomis gyvena Šiaulių rajono žemdirbiai. Kartu su Žemės ūkio skyriaus vedėja Emilija Rimeikiene aplankėme Bazilionų žemės ūkio bendrovę ir ūkininkų Stefanijos ir Vytauto Pikūnų ūkį.
Pirmus metus Bazilionų žemės ūkio bendrovei (ŽŪB) vadovaujantis Linas Tamulionis pakvietė apžiūrėti gražiai žaliuojančių pasėlių laukų. ,,Bazilionų apylinkės yra kalvotos, daug miškų, atvykusieji sako, jog čia – tikras kurortas. Poilsiautojams gal ir smagu, bet žemės ūkio veiklai tame kurorte gana sudėtingos sąlygos, sunku įdirbti laukus, sudėtinga galingesne technika nedidelius kalvotus plotus suarti, kombainu derlių nuimti. Kai kur nedideli ploteliai įsiterpę tarp miškų. Be to, čia beveik visur priesmėlis, nenaši žemė, našumo balai – nuo 25 iki 40. Bet žmonės yra darbštūs, sugeba ir tokiomis sąlygomis neblogai ūkininkauti. Kol kas lietus mūsų pasėliams nepakenkė, nėra išguldytų plotų. Bazilionų kalvelėms labai trūko drėgmės, be to, į priesmėlį gana greitai susigeria vanduo“, – rodydamas žydinčių pupų lauką kalbėjo bendrovės vadovas.
Ne tik pupos vešlios, gražūs ir vešlūs tik pradedantys žydėti grikiai, kaip mūras stovi ankštis brandinantys žirniai, jau geltonuoja kvietrugiai. Pirmininkas gyrė jaunąjį agronomą Aurimą Papolskį, kuris dirba labai stropiai, yra tikras žemės vaikas, puikus specialistas. Bazilionų ŽŪB deklaruoja 1 128 ha dirbamosios žemės, iš jų – 236 ha – nuosavi plotai. Šiais metais daugiausia augina žieminių kviečių – 434 ha, rapsų – 125 ha, kvietrugių – 80 ha, vasarinių kultūrų plotai irgi nemaži – joms paskyrė 428 ha. Šįmet bendrovė nusprendė auginti ir grikius – pasėjo 38 ha. Augina 71 ha žirnių, 38 ha pupų, taip pat augina miežių, kviečių.

Žemės ūkio skyriaus vedėja Emilija Rimeikienė ir Bazilionų ŽŪB vadovas Linas Tamulionis džiaugiasi žydinčiomis vešliomis pupomis.

Pageluvio kaime gyvenantys ūkininkai Vytautas ir Stefanija Pikūnai turi 150 ha nuosavos žemės, dar 20 ha nuomoja, laiko beveik 40 avių, įvairių paukščių. Jiems ūkininkauti padeda šalia gyvenantys trys sūnūs.
S. Pikūnienė pasakojo, kad jų pasėlių laukai kol kas gražūs, lietus neišguldė javų. Žemei trūko drėgmės. Jų ūkio dirbamosios žemės plotai nuo namų yra 20 km spinduliu – Einoraičiuose, Bazilionuose, Gilvyčiuose. Tik lietingos dienos trukdo šienapjūtės darbams, mat avims šerti jie ruošia šieną, nedaro šienainio. Ūkininkė pakvietė nuvažiuoti pasižiūrėti, kaip atrodo prieš keletą dienų nupjauta pieva. ,,Neturėsime avims kokybiško šieno, nuo lietaus pajuodo nupjauta žolė. Šiandien išlindo saulė, išvartėme pradalges, kad pradžiūtų, jei dar kelias dienas neužeis lietus, spėsime išdžiovinti ir parsivežti į pastogę šieną avims. Joms reikia kvepiančio ir gero pašaro“, – sakė S. Pikūnienė.

Nerimauti dar nėra dėl ko

Emilija RIMEIKIENĖ
Žemės ūkio skyriaus vedėja

Pavasaris buvo šaltas, vėlyvas, nepalankūs orai žemės ūkio darbams. Žemdirbiai yra kantrūs, darbštūs, spėjo laiku pasėti ir patręšti laukus.
Matėme, kaip gražiai žaliuoja Bazilionų ŽŪB laukai. Tik stebėtis galime, kad kalvotose priesmėlio žemėse tokie vešlūs pasėliai auga. Mūsų rajone darbštūs žmonės gyvena.
Lietuvoje gausiai iškrito kritulių. Žemei reikėjo drėgmės. Pasėliai šoktelėjo aukštyn, formuojasi javų varpos. Rajone nėra išguldytų pasėlių plotų, gražiai žaliuoja laukai. Žemdirbiai nerimauja, jei be perstojo dar ilgiau palytų, tada gali nespėti į žemę susigerti vanduo, išmirktų pasėliai, liūtys išguldytų javus. Bet kol kas nerimauti nėra dėl ko – laukuose gražiai bręsta javai. Tikėkime, ši vasara bus palanki duonos augintojams, gamta subrandins gerą derlių, kurį spėsime laiku suvežti į aruodus.

Aldona SIREIKIENĖ
,,ŪP“ korespondentė

Autorės nuotraukos