Maisto produktų skandalas: paaukotas iešmininkas

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė atsisveikino su buvusiu viceministru Viliumi Martusevičiumi.

Žemės ūkio ministrė Vir­ginija Baltraitienė neatkalbinėjo atsis­tatydinti nusprendusio savo pavaduotojo Viliaus Martusevičiaus. Buvęs viceministras nebedirbs ministerijoje nuo vasario 12-osios. V. Martusevičius užsikrovė „asmeninę atsakomybę“ dėl brangiai iš europarlamentaro Viktoro Uspaskicho šeimos įmonių pirktų mėsos konservų, skirtų labiausiai skurstantiems Lietuvos gyventojams. „Ūkininko patarėjas“ jau anksčiau viešai skelbė apie prastą viceministro V. Mar­tusevičiaus, ne per seniausiai dirbusio V. Uspaskicho valdomoje „Kėdainių agrofirmoje“, kompetenciją ir nepareigingumą, tačiau ministrė V. Baltraitienė negirdėjo.

Nepažįsta buvusio šefo
Generalinė prokuratūra praėjusią savaitę pradėjo tirti įtarimus, ar Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra (LŽŪMPRRA) (jos valdybos pirmininkas – V. Martusevičius) ne per brangiai pirko maistą skurstantiesiems. Praėjusią savaitę į savo frakcijos posėdį pasikvietę V. Baltraitienę ir V. Martusevičių, Seimo liberalai apkaltino ministerijos vadovybę, kad ji labdarai skirtą maistą įsigijo iš Darbo partijos dvasinio vadovo V. Uspaskicho artimųjų valdomo Kėdainių konservų fabriko. V. Martusevičius tada teisinosi, kad „neįmanoma pažinti visų mėsos perdirbėjų“.

Teisingas tiekėjas
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis priekaištavo, kodėl Žemės ūkio ministerija prokurorų prašė ištirti vien tai, ar labdariniai miltai įsigyti skaidriai. „LŽŪMPRRA mėsos konservus pirko po 3,2 Eur/kg, o parduotuvėje jie kainuoja vidutiniškai 1,6 Eur/kg. Kodėl nesikreipėte į teisėsaugininkus dėl mėsos ir daržovių konservų kainų? Ar ne dėl to, kad tiesiog teisingas tiekėjas konkursą laimėjo – Kėdainių konservų fabrikas?“ – ironizavo E. Masiulis.

Auksinių konservų sudėtis
Grįžusi iš susitikimo su liberalais, porą dienų tylėjusi, „darbietė“ ministrė V. Baltraitienė galų gale paaiškino, kad „E. Masiulio atrastų pigių konservų sudėtis tokia: geriamasis vanduo, 26 proc. kiaulienos, 3 proc. kiaulių odelės, kiaulių lašiniai, kvietiniai miltai, svogūnai, prieskoniai, E250 konservantas, o į neva „auksinius“ konservus įdėta 88 proc. mėsos, prieskonių, sultinio ir jokių konservantų, todėl jie ir kainuoja dvigubai brangiau“.

Vieno atsistatydinimo neužteks?
Nežinia, ar liberalams užteks V. Martusevičiaus atsistatydinimo. Liberalų lyderis E. Masiulis užsiminė, kad Seimo kadenciją valdančioji koalicija galėtų baigti turėdama mažumos Vyriausybę, atsikračiusią „į skandalingas istorijas įsipainiojusių ministrų“.
Sunkiau už V. Baltraitienę dabar tik Graikijos žemės ūkio ministrui Evangelui Apostolui. Sausio mėnesį graikų ūkininkai, darbininkai ir gydytojai, protestuojantys prieš Graikijos vyriausybės vykdomą pensijų reformą, ministrą E. Apostolą 13 valandų laikė įkaitu šiaurinėje Rodopės prefektūroje.

Sekė pasakas
O „Ūkininko patarėjas“ ne kartą rašė, kad dabar jau buvęs viceministras V. Martusevičius sėdi ne savo vietoje. V. Martusevičius gavo iš redakcijos nepaneigiamų įrodymų apie LŽŪMPRRA proteguojamos asociacijos „Baltijos ūkis ir verslas“ tamsią veiklą. Tačiau V. Martusevičius toliau skiedė, kad „Baltijos ūkis ir verslas“ sėkmingai propaguoja vaisius ir daržoves, „didina jų žinomumą Lietuvoje“, o agentūra dirba skaidriai.

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.