Miškas – ne rąstai, o gamtos plaučiai

Miškininkų sostinėje Girionyse (Kauno r.) šimtus dalyvių, tūkstančius lankytojų sukvietė tarptautinė paroda „Baltijos miškai“. Generalinio miškų urėdo Rimanto Prūsaičio teigimu, Lietuva pasauliui patraukli savo žaliu apdaru, turtinga girių augmenija ir gyvūnija, subalansuota gamtos ir žmogaus partneryste. Miškininkystė – kompleksinis verslas: tai ir medienos ruoša, ir miško atkūrimas bei priežiūra, keliai ir melioracijos sistemos, tai urėdijų ir girininkijų specialistai, jų pamainos rengimas.

„Miškas – tai ne rąstai ir malkos, o gamtos plaučiai“, – šmaikštavo parodoje Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas.
Parodos globėjo Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus sveikinimą ir kvietimą sodinti daugiau miškų perskaitė jo patarėja Jūratė Juozaitienė.
Parodos dalyvius, svečius ir lankytojus sveikino Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos direktorius Albinas Tebėra. Vilkaviškio vyskupo Rimanto Norvilos sveikinimą miškininkams ir parodos dalyviams perdavė Kauno Aleksoto dekanas ir Aukštosios Panemunės parapijos klebonas kun. Deimantas Brogys.
Vėliau jis viename parodos paviljonų išbandė benzininį pjūk­lą ir pademonstravo miškakirčio įgūdžius.
„Mūsų rajono žemdirbiai, miškininkai ne tik sugeba vystyti verslą, bet ir jį pristatyti visuomenei“, – kalbėjo Kauno r. meras V. Makūnas. Kaip parodos „Baltijos miškai“ partneris jis įsteigė prizą pjūklininkų konkurso nugalėtojams.
Pasak Dubravos eksperimentinės mokomosios miškų urėdijos vadovo Kęstučio Šakūno (būtent urėdijos teritorijos miške, Rokų Kelmyne, vyko paroda), kasmet miškininkai savo renginiui pasirenka naujas temas. Šiųmetėje parodoje pristatoma biokuro ruošos, miškų atkūrimo ir įveisimo, miškų priežiūros bei tvarkymo, miško kirtimo technika, medienos transportavimo, vandens lygio želdavietėse mažinimo, kelių tiesimo ir kiti įrenginiai. Jaunimo profesiniam orientavimui skirtos Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos, Kauno marių regioninio parko ekspozicijos. Savo pastarųjų metų patirtimi, nuveiktais darbais ir projektais parodoje dalijosi Biržų, Jurbarko, Dubravos, Raseinių ir Tauragės urėdijos.
Tauragės miškų urėdas Robertas Piečia parodoje apie miškininkų ir technikos pardavėjų bendradarbiavimą kalbėjo su UAB „Rovaltra“ vadovu Romualdu Trainaičiu. Suomių patirtis prižiūrint ir tausojant mišką praverčia ir Lietuvoje. Tos šalies traktoriai, miško ruošos įranga radusi kelią į mūsų urėdijas. Tauragės urėdijoje jau keletą metų gaminamas biokuras, darbo rezultatai džiugina.
Biržų miškų urėdija pirmoji šalyje 2009 m. darbui miške įsigijo GPS prietaisus. Šiandien jais naudojasi urėdijos centrinio medienos ruošos padalinio meistrai ir visos girininkijos: biržėms atrėžti, nenukirsto miško ir apvaliosios medienos tūriui skaičiuoti.
Raseinių miškų urėdija parodoje pristatė sanitarinės miško apsaugos priemones: tvoras nuo žvėrių, feromonines gaudykles, įvairius inkilus (paukščiai taip pat naikina kenkėjus).
Jurbarko miškų urėdijos specia­listai dalijosi miško kelių tvarkymo ir sausinimo sistemų rengimo patirtimi.
Iš anksto parengtos parodos edukacinės programos kvietė miesto žmones, vaikus ir jaunimą atrasti mišką, suprasti jo įvairovę, pajusti medžių tylos, paukščių garsų ir augmenijos kvapų pasaulį. Parodos dalyviams koncertavo Kauno r. Garliavos jaunimo pučiamųjų orkestras (vadovai Remigijus Terminas ir Evaldas Liutkauskas), būsimieji miškininkai iš Girionių kolegijos kvietė kurti žemės meną. Iš įvairių gamtos medžiagų (šakelių, kankorėžių, medžio žievių) išdėstytas Lietuvos kontūras. Generalinis miškų urėdas R. Prūsaitis saują medienos plaušų padėjo Lietuvos „žemėlapyje“ ties savo gimtojo Alytaus vieta, Kauno rajono Samylų ir Taurakiemio seniūnijų vadovai Saulius Banionis ir Danutė Glinskienė – prie menamų Kauno marių.
Skulptorių plenere dirbo miškininkų draugai ir verslo partneriai, žinomi šalies drožėjai – prieniškiai Algimantas Sakalauskas ir Vaidas Šeškevičius, kaunietis Algirdas Vaištaras ir kiti. Kauno rajono ir Kauno miesto mokyklų moksleivius po mišką vedžiojo, apie augmeniją ir gyvūniją pasakojo Kauno marių regioninio parko specialistas Evaldas Makrickas, apie medžioklę parodos dalyviams pasakojo Dubravos eksperimentinės miškų urėdijos darbuotojas Vytautas Ribikauskas.

Justinas ADOMAITIS
„ŪP“ korespondentas

Autoriaus nuotraukos

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

a b c d e f g h