Naujajam grūdų augintojų vadovui netiktų „šešėlinė“ reputacija

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas

Iki 2013 m., kol dabartinė Vyriausybė nepaskelbė gyvulininkystės gaivinimo kampanijos, grūdinė augalininkystė buvo svarbiausia Lietuvos žemės ūkio šaka. Mūsų šalis statistiškai buvo pasaulio grūdų eksporto rekordininkė (į užsienį jų išveždavo 1,5 t/ha). Dabar dėmesys grūdų augintojams sumažėjęs, nes Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) skatina eksportuoti ne žaliavas, o produktus – mėsos gaminius, bioetanolį, krakmolą. Todėl svarbu, kad Lietuvos grūdų augintojų asociacijai (LGAA) vadovautų autoritetingas žmogus, galintis įtikinti valdžią neperlenkti lazdos ir nesunaikinti ilgaamžes tradicijas Lietuvoje turinčio sektoriaus. Rytoj grūdininkai kaip tik rinks savo vadovą.
Dabartinis LGAA tarybos pirmininkas Romas Majauskas nutarė dar vienai kadencijai nekandidatuoti. Kol kas viešojoje erdvėje minima tik vieno pretendento vadovauti asociacijai, buvusio žemės ūkio viceministro (2008-2011 metais) Aušrio Macijausko pavardė. Šis Kėdainių krašto ūkininkas pasitraukė iš viceministro posto dėl įtarimų piktnaudžiavus tarnybine padėtimi, nuteistas lygtinai, paskui dar turėjo gintis nuo kaltinimų, kad savo vadovaujamo kooperatyvo sandėlyje laikė nelegalius pesticidus. „Ūkininko patarėjas“ pasiteiravo žinomų šalies agrarininkų, ar šiais laikais, kai šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė paskelbė, kad žemės ūkio sektoriuje turėtų dirbti nesuteptos reputacijos, sąžiningi žmonės, Grūdų augintojų asociacija savo vadovui galėtų nustatyti švelnesnius reikalavimus?

Nenori dirbti atmestinai
Liepos 9 d. vyks visuotinis LGAA narių susirinkimas. Dalyviai ne tik aptars grūdų augintojų rūpesčius ir padėtį pasaulio grūdų rinkose, bet ir rinks savo organizacijos vadovą (jeigu nepritrūks kvorumo). Grūdų augintojų asociacijos tarybos pirmininkas R. Majauskas „Ūkininko patarėjui“ patvirtino, kad nebesieks toliau vadovauti grūdininkams. R. Majauskas šias pareigas eina nuo 2009 m., iki antrosios kadencijos pabaigos jam liko dar pusė metų. „Dėl sveikatos, asmeninių rūpesčių nutariau, kad privalau pasitraukti anksčiau. Nenoriu dirbti atmestinai, o visų jėgų skirti visuomeninei veiklai aplinkybės neleidžia. Pavargau. Organizacijai reikia naujo vadovo“, – prisipažino R. Majauskas. Jis apgailestauja, kad nelabai kas ir veržiasi į šį postą: darbo daug, pinigų administracijos darbuotojams, pirmininko pagalbininkams nusamdyti asociacijos kasoje nėra, niekas nenori aukotis iš patriotizmo, entuziazmo.

Teistumas neužklius?
„Šnekėjomės su Aušriu Macijausku. Jis jau vadovavo asociacijai 2000-2008 metais, ilgiau negu bet kas kitas. Tiesą sakant, prieš 5 metus manęs paprašė vos ne laikinai pabūti LGAA pirmininku, kol A. Macijauskas dirbs Žemės ūkio ministerijoje. Gal dabar prasminga jam vėl patikėti asociacijos vadovo vairą. Bet nežinau, ką pasiūlys susirinkimo dalyviai“, – svarstė R. Majauskas. Jis tikino, kad ūkininkai puikiai žino A. Macijausko dalykinius sugebėjimus, todėl renkant LGAA pirmininką grūdininkams nelabai užkliūtų A. Macijausko teistumas, kurį R. Majauskas pavadino „politiniu žaidimu ir konkurentų pinklėmis“.

Galimas kandidatas nekalbus
LGAA nariai šį trečiadienį pirmininko rinkti suvažiuos į Kauno augalų veislių tyrimo stotį (Kauno r. Muniškių kaime netoli Sitkūnų), tradicinę savo susibūrimų vietą, pasibaigus posėdžiui apžiūrės laukelius, sužinos javų veislių naujoves. Žemės ūkio ministerijos, Seimo Kaimo reikalų komiteto atstovų į savo susirinkimą grūdininkai nutarė nekviesti.
Galimas kandidatas į LGAA vadovus A. Macijauskas buvo nekalbus. „Dar per anksti kalbėti apie pirmininko rinkimus. Neaišku, kokia asociacijos narių nuomonė. Jie nuspręs per visuotinį susirinkimą“, – atsargiai „Ūkininko patarėjui“ kalbėjo A. Macijauskas, žinomas žemdirbių visuotinių suvažiavimų oratorius ir negailestingiausias kairiųjų Vyriausybių kritikas, prieš trejus metus siekęs tapti Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) vadovu.

Agrarinis Sizifo darbas
„Apie grūdų augintojų asociaciją nieko nežinau nuo to laiko, kai buvau pats pirmasis jos vadovas. Labai trumpai. Netrukus mano ir asociacijos keliai išsiskyrė“, – „Ūkininko patarėjui“ priminė Šakių r. Žvirgždaičių seniūnijoje įsikūrusios Laimos Stonkuvienės agroserviso įmonės (auginančios grūdus, parduodančios augalininkystės produktus) valdytojas Aleksandras Stonkus. LGAA tinklalapyje rašoma, kad nuo 1997 m. veikiančiai asociacijai pirmiausia vadovavo Kazimieras Dikšas. „Mano nuomone, grūdininkų vadas turėtų būti išprusęs, patyręs, išmanantis Lietuvos teisinę sistemą, kad galėtų ginti grūdininkų interesus susitikęs su valdžios atstovais. Bet apskritai vadovauti Lietuvos žemdirbiškoms organizacijoms – Sizifo darbas. Dauguma žemdirbių iš tolo kratosi agrarinės visuomeninės veiklos, nori viską gauti nepajudinę nė piršto. Lygiai kaip mūsų Ūkininkų sąjunga – iš esmės labdaringa organizacija, net nesugeba surinkti narystės mokesčių iš ūkininkų. Todėl gabūs žmonės ir neina vadovauti žemdirbiams“, – tvirtino A. Stonkus.

Labai angažuotas asmuo
Anot A. Stonkaus, neoficialiai minimas kandidatas A. Macijauskas – aiškiai susijęs su viena politine jėga asmuo. „Vieniems tai privalumas, kitiems trūkumas. Šiaip A. Macijauskas – ryžtingai kalbantis, apsitrynęs tuose sluoksniuose, su kuriais tenka bendrauti grūdininkų vadovui. Bet supraskite, jeigu žmogus nenorėdamas imasi kokios nors veiklos, tik todėl, kad „taip reikia“, ir nejaučia bendražygių paramos, tai toks vadovas, kad ir kiek blaškytųsi nuo politikų prie grūdininkų, nieko negalės nuspręsti, paveikti, nuveikti. Veikliems žmonėms tokios pareigos – kaip girnapusė prie kojos. Tą skausmingai pajuto dabartinis LGAA tarybos pirmininkas“, – tikino A. Stonkus.

Virto aptarnaujančia organizacija
Kupiškio r. ūkininkas, rajono darbdavių klubo prezidentas Zigmas Aleksandravičius „Ūkininko patarėjui“ aiškino, kad pastaraisiais metais Lietuvos grūdų augintojų asociacija nesiplėtė, išbarstė įtaką, netgi tapo „supirkėjus aptarnaujančia organizacija“. „Grūdų augintojų asociacija ėmė rinktis tik kartą per metus. Ką galima nuveikti per tokius proginius susitikimus? Arbatos išgerti, pažiūrėti vienas kitam į akis, atsidusti, kiek pasenome, pražilome, susiraukšlėjome nuo praėjusio susirinkimo. Mano nuomone, LGAA turi būti gal ir negausi, bet labai kovinga organizacija. Mums reikia išsirinkti tikrus, o ne „garbės“ vadovus“, – teigė
Z. Aleksandravičius. Jis tvirtino, kad jokių kandidatūrų šiandien dar nepasiūlyta. „Susirinksime ir nuspręsime. Jeigu žmonės nutars, kad jiems toks žmogus (A. Macijauskas – red. past.) tinka, tegul jis ir būna pirmininkas. Mėgstu Mao Dzeduno ir Den Siaopino posakį: „Nesvarbu, juodas ar baltas katinas, tegul tik peles gerai gaudo“. Mums jau vadovavo labai geras, niekam neužkliuvęs, su visais sugyvenantis žmogus. Ir ką laimėjome?“ – retoriškai klausė Z. Aleksandravičius.
Ankstesniais metais jis pats kelis kartus bandė kandidatuoti į Ūkininkų sąjungos ir ŽŪR vadovus. „Kol kas nieko neplanuoju. Viskas paaiškės trečiadienį“, – mįslingai užsiminė Z. Aleksandravičius.

Ne tas pat, kas vadovaus asociacijai
Nors Šakių r. Voniškių žemės ūkio bendrovė daugiausia investuoja į gyvulininkystę, tačiau, anot bendrovės vadovo Henriko Braškio, 2012-aisiais voniškiečiai didžiausią pelną gavo iš augalininkystės. Iš maždaug 1500 ha dirbamos žemės Voniškių ŽŪB užsiaugina karvėms bei prieaugliui reikalingus pašarus ir nemažai grūdų parduoda. „Suprantama, mums ne tas pat, kas vadovaus Grūdų augintojų asociacijai“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė H. Braškys. Jis apgailestauja, kad atsistatydina R. Majauskas – „šviesus, plačių pažiūrų, įsigilinęs į grūdų rinkos procesus žemdirbys”.
Anot H. Braškio, naujasis LGAA vadovas turi būti tvirtai ant žemės stovintis ūkininkas, „savo kailiu pajutęs, kaip sunku užauginti duoną”. A. Macijausko kandidatūrą H. Braškys apibūdino taip: „Jeigu visuomenės veikėjo autoritetas nors truputį pažeistas, sunku tokiam asmeniui bus išsikovoti valdžios pasitikėjimą ir užsitarnauti žemdirbių pagarbą. Asociacijai turėtų vadovauti nepriekaištingos reputacijos žmogus be praeities šešėlių“.

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.