Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Metų sveikuolė Namida: „Sveika gyvensena leidžia gyventi be vaistų“

2023/12/31


Vilnietė Namida Pocienė (66 m.) per keletą metų nepraleido nė vienos Lietuvos sveikuolių sąjungos (LSS) organizuotos cukraus detoksikavimo ir senjorų stovyklos „Mes galim!”. Prieš tai Namida iš gydytojų buvo gavusi vienintelį išsigelbėjimą – vartoti vaistus iki gyvenimo pabaigos. LSS valdybos išrinkta Metų sveikuole pasakoja apie savo patirtį.

Nuo vaistų visam gyvenimui iki 108 žingsnių basomis

Rūpinimasis sveikata įgavo kitą prasmę prieš gerus tris metus. Gydytojams nustačius keletą negalavimų, supratau, kad gaunu vienintelį išsigelbėjimą – vartoti vaistus iki gyvenimo pabaigos. Štai čia ir prasidėjo ieškojimai. O kas ieško, tas ir randa. Pamažėle pradėjau rytais vaikščioti po rasotą vėsią žolę, šerkšno nuklotą žemę, sniegą. Tai jau tapo mano kasdienės rutinos dalimi – 108 žingsniai. Ir vandenį „prisijaukinau“, o gal atvirkščiai, vanduo mane. Kiekvieną rytą po šaltu vandeniu duše namuose ir keletas kartų per savaitę ežere, jūroje, vandenyne, upelyje, kas tuo momentu arčiausia. Ar tai teisingiausias kelias, tiesa, ir be vaistų, kas žino? Aišku viena, mane tai stiprina.

Pirmą kartą apie sveikuolius išgirdo mokykloje

Apie sveikuolius išgirdau dar besimokydama vidurinėje mokykloje, kai tik prasidėjo pirmosios sveikatos mokyklos Palangoje. Su kokiu įdomumu klausydavau draugių apie maudynes žiemą jūroje, grūdų valgymą, vaikščiojimą, mankštas ir t.t. Kaip prisimenu, mintis sukdavosi apie lieknėjimą, grūdinimąsi. Kadangi universitete maisto prekes dėstė a.a. Ksavera Vaištarienė, tai labai daug žinių teko pasisemti pačiomis įvairiausiomis temomis, ypatingai mitybos. O vyro pusseserės Danutės Kunčienės pažinojimas, sekimas jos veiklos tiek su sveikuoliais, tiek su vegetarais, galiausiai kaip žolintės, leido gilinti manąjį pažinimą.

nemida

Stebinantis stovyklos dalyvių pokytis

Esu dalyvavusi septyniose LSS organizuotose stovyklose: cukraus detokso, senjorų stovykloje „Mes galim!” ir keliose nuotolinėse paskaitose. Kokią praktiką bepaimčiau, paskaitą, šokius, mankštas, sutartinių dainavimą – viskas tiko, patiko, buvo kaip tik man, apie mane, dėl manęs, kad gerėčiau, tobulėčiau ir dalinčiausi su kitais. O maistas – tobulas. Ir jeigu pirmoje stovykloje atrodė, kad didokas krūvis, gausa žinių, o kada permąstyti, kada susidėlioti, pailsėti, tai vėliau supranti, kad organizatorių tikslo tokio būta – kuo daugiau žinių perduoti, temų išdiskutuoti, praktikų atlikti, o toliau, prašome, namuose ramiai sau dėliokitės, gryninkitės, kas tinka, sau pritaikykite. Pritrenkiantis dalyvių pasikeitimas: tiek išorinis, tiek vidinis, lyginant pirmos dienos vaizdą su atsisveikinimo momentu. Lyg ir tik keturios dienos, o pokyčiai stebuklingi, be nė vienos išimties.

Kasdienybėje labai svarbu režimas

Smagu anksti keltis, aišku, ir anksti gulti. Pirmoje dienos pusėje, po mankštos bei pusryčių, planuoju rimtesnius darbus, daugiau susijusius su protine veikla, o į dienos pabaigą darbeliai įgauna lengvesnę formą. Dieną įtraukiu bent jau man gyvenimo kokybę gerinančias praktikas, tokias kaip kvėpavimo, regėjimo gerinimo, fizinės būsenos stiprinimo pratimai.

Su dukra maudosi Atlanto vandenyne, su sūnumi – eketėje

Mano vyras, mūsų vaikai ir anūkai – didieji palaikytojai: tik daryk, tik važiuok, dalyvauk. O šiais metais smagu buvo išgirsti anūką man tik grįžus iš sveikuolių stovyklos sakant, kokia kitokia močiutė grįžo. Tas tiesa, grįžtu sklidina ramybės, džiaugsmo, meilės, su dar stipresniu apkabinimu ir šviesa akyse.

Mūsų šeima judanti, prijaučianti sveikai gyvensenai. Kažkas net yra pasakęs, kad sportas – savotiškas kultas mūsų šeimoje. Visi „draugaujame“ su vandeniu. Smagu lankantis pas dukrą su žentu Atlanto vandens galia pasikrauti. Su dukra ištrūkstame į jos pamėgtas fizines veiklas, su ežero bangomis vėjuotu metu pasigalynėti spėjame. Sūnus – eketės krikštatėvis. Iš jo perėmiau Wim Hof metodo praktiką.

nemida eketeje

Jokio didvyriškumo maudytis šaltame vandenyje

Kai kurie žmonės, matydami mano draugystę su vandeniu šaltuoju metų laiku, įžiūri didvyriškumą. Jokio čia didvyriškumo nėra, kai tiesiog pamėgsti vandenį, įvertini jo galią ir ypač pasakišką būseną po - atsipalaidavimą, išsikrovimą, išsilaisvinimą, atsinaujinimą.

Būryje bendraminčių slypi didžiulė jėga, kuri visuomet tik dar labiau sutvirtina

Kiekvienas žmogus praeina jam skirtą gyvenimo kelią. Jo pasirinkimas, koks tas kelias, ir kaip jis nori juo keliauti. Svarbu suvokti, kas įtakoja tave, tavo savijautą, kada jautiesi pilnas energijos, kas tave sekina. Ir vieną dieną viskas išsigrynina. Linkiu visiems kuo anksčiau suprasti, kaip mes patys galime sau padėti, pagerinti gyvenimo kokybę, džiaugsmingą norą gyventi puoselėti, dovanoti vienas kitam šilumą, meilę. Matau žmones, kurie patys domisi sveika gyvensena, skaito, praktikuoja, keičia įpročius. Nuoširdžiai rekomenduoju pasidomėti Lietuvos sveikuolių sąjungos veikla, pabūti vienoje ar kitoje stovykloje.  

 

Pasakojimą užrašė Gintarė Mockevičienė, www.sveikuoliai.lt

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...