Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024


BNS

 

A. Macijauskas: Lietuvos ūkininkai Ukrainos grūdų neblokuos

2024/02/26


Lenkijos ūkininkams protestuojant prieš, jų teigimu, nesąžiningą konkurenciją dėl pigių grūdų importo iš Ukrainos ir ketinant savaitę blokuoti kelią ir Lietuvos pasienyje, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininkas Aušrys Macijauskas sako, kad Lietuvos ūkininkai prie lenkų protesto neprisidės, skelbia nacionalinis transliuotojas.

„Ukrainietiškų grūdų Lietuvos ūkininkai neblokavo, neblokuoja ir blokuoti nežada. (...) Problemą matom, bet suprasdami situaciją Ukrainos ūkininkų – buvo atvažiavę praeitą rudenį ukrainiečių ūkininkų lyderiai, mes turėjom bendrą apskritą stalą su jais, šnekėjom, tarėmės, kaip daryti, aišku, reikia vykdyt kontrolę, apskaitą, visą tą reikia daryti, ko irgi nedaro Lietuvos Vyriausybė, bet blokuoti taip, kaip lenkai, mes nesiruošiam“, – LRT radijui pirmadienį sakė A. Macijauskas.

Anot jo, Lietuvos ūkininkams didesnė problema – rusiški grūdai.

Nuo kovo 1 dienos Lenkijos ūkininkai ruošiasi dviem naujoms blokadoms – Lenkijos ir Vokietijos pasienio punkte Šviecko mieste ir kelyje ties buvusiu Kalvarijos-Budzisko pasienio punktu, remdamasis Lenkijos žiniasklaida, sekmadienį skelbė portalas „15min“. Planuojama, kad blokada truks apie savaitę.

Žemės ūkio ministro patarėjas Rokas Petrašiūnas teigė, kad Lenkijos ūkininkai jaučia kur kas didesnę Ukrainos grūdų importo įtaką nei lietuviai, todėl ten spaudimas yra didesnis.

„Ukrainietiški grūdai skauda lenkams, nes yra labai arti, jie yra labai arti pasienio ir akivaizdu, kad jiems labiau skauda turbūt ukrainietiški grūdai nei rusiški. Nes akivaizdu, kad ir kainos santykis ir galų gale ir pasiūla tų pačių grūdų iš Ukrainos yra didelė ir lenkai tą spaudimą jaučia ir kainai“, – LRT radijui pirmadienį sakė R. Petrašiūnas.

Pasak ministro patarėjo, gali būti, kad konfliktą dėl ukrainietiškų grūdų skatina ir priešiškos jėgos, suinteresuotos, kad Europos Sąjungos šalys kovotų su ukrainietiškų prekių įvežimu.

„Kas sukelia tą, sakykim, dezinformaciją, kad kaina, kuri yra tarptautinė, tai yra tarptautinis biržų indeksas, bet kad vietos bendruomenėse iš tikrųjų yra skleidžiami naratyvai, kurie yra pritaikomi tam pačiam sociumui – lenkams, tai akivaizdžiai matom tą problemą Ukrainoje. Tie kiekiai iš Ukrainos yra sąlyginai tikrai juokingi, kurie patenka į Lietuvą, o tranzito čia pas mus praktiškai niekas nevažiuoja“, – sakė R. Petrašiūnas.

„Tai klausimas, kas tuos naratyvus čia stiprina ir, grubiai tariant, pila žibalą į ugnį“, – pabrėžė jis.

Praėjusį antradienį Lenkijos ūkininkai pradėjo naują protestų bangą – užblokavo apie 100 kelių, vedančių į pasienį su Ukraina, ir neleistinai atidarė du ukrainiečių prekinius geležinkelio vagonus Medykos pasienio punkte.

Lenkija remia Ukrainą, siekiančią atremti Rusijos invaziją, tačiau į nepatenkintų lenkų ūkininkų protestus ukrainiečių pareigūnai reaguoja piktai.

2022 metais prasidėjusi Rusijos invazija stipriai sujaukė Ukrainos žemės ūkio sektorių – daugelis jos Juodosios jūros eksporto centrų buvo užblokuoti, o dideli dirbamos žemės plotai dėl karo veiksmų tapo netinkami naudoti.

 

Autorė Goda Vileikytė / BNS

ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis
2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Petro Auštrevičiaus veiklos Europos Parlamente ataskaita 2019-2024 m.

Detektyvų mėgėjams: mano 5-mečio darbų Europos Parlamente ataskaitoje sužinosite, kokiomis aplinkybėmis ir kieno paliepimu nebuvau įleistas į vieną svarbų skrydį iš Vilniaus. O taip pat, kodėl veto teisės atsisakymas keliose svarbiose ES po...
2024/04/23

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komi...
2024/04/23

Martynas Tyla. Sutvarkykime įstatymą, kad neliktų absurdiškų situacijų (papildyta Seimo pranešimu)

Šiuo metu LR Seime svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su galimybe mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 15 laipsnių, nepaisant to, kokiu būdu jie yra pagaminti. Priimti pakeit...
2024/04/23

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2024

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.
2024/04/23

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius.
2024/04/23

Reguliuojama pieno kaina. Kodėl ne?

Ūkininkai deda nemažai vilčių į Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo, vadinamąjį Pieno, įstatymą, kurio projektą Seimas paskyrė tobulinti Ekonomikos komitetui (EK). Iškelta mintis, kad pieno sek...
2024/04/23

Sužinokite, kiek institucijų dirba, kad rinkėjai gautų patikimą informaciją apie kandidatus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje viešai paskelbtus kandidatų į Respublikos Prezidentus duomenis analizuojantys rinkėjai ne visada susimąsto, kiek tarnybų ir institucijų dirba, kad pagrindinio Lietuvos rinkimų organizatoriaus ...
2024/04/23

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...