Ashburn +0,1 °C Sniegas
Trečiadienis, 1 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Sniegas
Trečiadienis, 1 Vas 2023

„Achema“ dirba visu pajėgumu

2014/10/01

Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti trąšų ir chemijos produktų gamintoja „Achema“ trečiadienį užbaigė planuotus remonto darbus, šiuo metu veikia abu gamyklos amoniako cechai, kogeneracinė jėgainė ir visi karbamido gamybos įrenginiai. Vienas iš dviejų amoniako cechų ir kogeneracinė jėgainė buvo sustabdyti šių metų gegužę.

„Darbų atnaujinimo procesai yra sudėtingi ir reikalauja laiko, todėl juos pradėjome dar rugsėjo 27 dieną, o šiandien gamykla jau veikia visu pajėgumu. Pasaulinė trąšų rinka rodo pozityvius ženklus – kai kurių trąšų kaina kas mėnesį auga po keliasdešimt eurų, todėl itin svarbu reaguoti į didėjančią paklausą ir dirbti visu tempu“, - sakė „Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.

Pasak vadovo, pagrindinis veiksnys, nulėmęs azoto trąšų kainų augimą, yra daugiausia pasaulyje - apie 9 mln. tonų per metus - karbamido eksportuojančios Kinijos trąšų gamintojų asociacijos formuojamas eksporto kartelis.

„Kadangi kinai šių metų birželį – liepą karbamidą pardavinėjo gerokai žemiau savikainos, asociacija savo nariams nustatė žemiausią leistiną eksporto kainą ir numatė baudas parduosiantiems pigiau. Tai lėmė, kad Kinijos karbamido eksporto kainos nuo liepos mėnesio pakilo daugiau nei 50 USD už toną, atitinkamai pakilo kainos ir pasaulyje. Europoje šis efektas buvo dar stipresnis, nes vienas pagrindinių Europos tiekėjų Egiptas susiduria su ilgalaikiu gamtinių dujų trūkumu. Vasarą Egipto trąšų pramonė dirbo mažiau nei puse savo pajėgumų“, - sakė R. Miliauskas.

Anot R. Miliausko, „Achema“ paskutinį metų ketvirtį be trąšų ir kitų chemijos produktų pradės prekiauti ir vien amoniaku. „Mūsų skaičiavimai rodo, kad kai kurios trąšos, gaminamos perdirbant amoniaką, nėra tokios pelningos kaip buvo tikėtasi, šiuo metu ekonomiškai naudingiau rinkai pasiūlyti atskirą produktą“, - komentavo „Achemos“ vadovas. R. Miliausko teigimu, amoniako rinkoje situacija dar labiau įtempta: iš rinkos dėl karo veiksmų iškrito du pagrindiniai Ukrainos eksportuotojai (Gorlovkos ir Severodonecko gamyklos), o dėl taikomų sankcijų – Rusijos „Rossosh“ gamykla.

Didžiausi pasaulyje amoniako eksportuotojai iš Trinidado (metinis eksportas viršijo 4 mln. tonų amoniako) susiduria su gamtinių dujų trūkumu. Dėl minėtų priežasčių amoniako rinkos kainos per paskutinius 3 mėnesius rinkoje pakilo 150 USD už toną. Prognozuojama, kad įtampa amoniako rinkoje išliks bent metus. Nepaisant didelių pasaulyje pagaminto amoniako kiekių, dauguma amoniako linijų yra integruotos į kitų azoto trąšų gamybą, ir tik nedaugelis gamintojų, tarp jų ir „Achema“, turi galimybes bei infrastruktūrą parduoti amoniaką kaip atskirą produktą.

Šių metų sausio-rugpjūčio mėnesiais „Achema“ pagamino daugiau kaip 2,4 mln. tonų produkcijos, tai yra kiek daugiau nei praėjusių metų tuo pačiu metu. Paskutinio šių metų ketvirčio rezultatas planuojamas geresnis, nes praėjusių metų pabaigoje gamykla dirbo perpus mažesniu pajėgumu.

AB „Achema” – didžiausia azoto trąšų ir kitų pramoninių chemijos produktų gamintoja šalyje bei didžiausia tokio pobūdžio gamykla Baltijos šalyse. Bendrovėje dirba apie 1400 žmonių. Pagrindinė įmonės veikla – azoto trąšų, birių trąšų mišinių, skystų trąšų kambario ir lauko augalams, amoniako, azoto rūgšties, metanolio, formalino, KF dervų, klijų (PVAD), angliarūgštės, deguonies, azoto, bazinio aliuminio sulfato tirpalo gamyba ir prekyba.

 Daugiau informacijos:  Gintarė Mierkienė Koncerno „Achemos grupė“ komunikacijos vadovė Vykinto g. 14, 08117 Vilnius, Lietuva Tel. (5) 2492048, (8 614) 97777 g.mierkiene@achemosgrupe.lt
Dalintis

2023/02/01

Trąšos – vis dar galvos skausmas

Iki aukštumų išaugusių azotinių ir kitų trąšų kainų burbulas ima sprogti. Nors situacija gerėja, ūkininkai pripažįsta – šiemet jiems bus nelengva konkuruoti su kaimyninių šalių ūkininkais. Mat, skirtingai n...
2023/02/01

Valstybė tapo šešiolikos greitosios pagalbos stočių savininke

Vakar Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) šešiolikos greitosios medicinos pagalbos (GMP) stočių vadovai oficialiai pasirašė reorganizavimo sąlygas. Tai reiškia, kad stotys galutinai perėjo iš savivaldybių į va...
2023/02/01

Išmaniojo ūkininkavimo sistemos ūkiuose – neišvengiamos

Ūkio valdymo programų rinka pasaulyje iki 2026 metų turėtų išaugti dvigubai. Lietuvoje dar tik 30 % ūkių yra įsidiegę arba planuoja pradėti naudoti tikslaus ūkininkavimo sprendimus. Lietuviškos išmaniosios programos „Geo...
2023/02/01

Patvirtinti 2022 m. susietosios paramos už gyvulius dydžiai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) praneša, kad jau paaiškėjo, kokia susietoji parama bus mokama už 2022 m. mėsinius galvijus bei avis, pieninių veislių bulius bei pienines ožkas.
2023/02/01

Antiinfliacinė „Maximos“ iniciatyva – mažina įprastas maisto kainas, atpigintų prekių krepšelis plėsis kas savaitę

Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ pradeda kampaniją „Mes mažiname kainas“, skirtą sušvelninti infliacijos įtaką maisto produktų kainoms. Nuo šiol klientams kas savaitę pasiūlys vis daugiau kasdienio...
2023/02/01

Baigiamas statyti Laukinių gyvūnų globos centras: duris atvers metų pabaigoje

Antradienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas lankėsi Kaune statomame specializuotame Laukinių gyvūnų globos centre (LGGC). Planuojama, kad centras, steigiamas prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), pradės veikti šių metų pab...
2023/02/01

Šalčiausia naktis Lietuvos stebėjimų istorijoje

Na, žinoma, praėjusi naktis tikrai nebuvo šalčiausia. Veiklos šimtmetį skaičiuojanti Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba siūlo žiupsnelį faktų iš praeities. Įdomu!
2023/02/01

Kerintis, bet nuodingas oleandrų žavesys

Alytiškė Zita ZENKEVIČIENĖ prieš ketverius metus iš Gran Kanarijos atsigabeno oleandro šakelių, o praėjusį rudenį namuose ant vienintelės prigijusios sulaukė ryškiaspalvių žiedų. Manome, skaitytojams bus naudinga...
2023/02/01

Lietuvos mokslo premija įvertinti du LAMMC mokslininkai

Sausio 31 d. buvo išrinkti Lietuvos mokslo premijos laureatai. Tarp septynių mokslo premijos laureatų – Lietuvos agrarinių ir miško mokslų (LAMMC) mokslininkai Virginijus Feiza ir Dalia Feizienė.