Columbus +19,0 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025
Columbus +19,0 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025

Agresyvus paukščių gripas toliau siautėja Lenkijoje – židiniai labai dideliuose vištų dedeklių paukštynuose

2025/04/02


Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) perspėja, kad labai patogeniškas H5N1 potipio paukščių gripo virusas vis dar intensyviai nustatomas kaimyninėje Lenkijoje. Vien per pastarąsias dienas gauti aštuoni pranešimai apie paukščių ūkiuose kilusius protrūkius. Naujausias atvejis patvirtintas Wielkopolskie regione įsikūrusiame didžiuliame komerciniame ūkyje, kuriame laikyta daugiau kaip 858 tūkst. vištų dedeklių. Tuo pat metu liga pasireiškė ir dar dviejuose šios šalies paukštynuose, juose atitinkamai auginta 74 tūkst. ir 48 tūkst. naminių paukščių.

Atsakingi Lenkijos specialistai jau ėmėsi visų būtinų priemonių, kad virusas neišplistų iš ūkių, aplink ligos židinius nustatytos būtinosios apsaugos ir stebėsenos zonos, ūkiuose atliekami paukščių gaišinimo, valymo ir dezinfekavimo darbai. Taip pat vykdomas epizootinis tyrimas aiškinantis, kaip pateko virusas. 

Sparčiai plintanti paukščių liga šiais metais padarė didžiulę žalą jau 69-iems paukščių ūkiams Lenkijoje. Iš viso juose buvo auginama virš 5 mln. naminių paukščių. 

Epidemiologinė situacija kaimyninėje šalyje išlieka ypač nepalanki, todėl Lietuvos veterinarijos specialistai perspėja, jog užkrato pernešimo rizika yra labai išaugusi. Paukščių laikytojai raginami labai atsakingai įvertinti rizikas ir neįsivežti naminių paukščių iš Lenkijos teritorijų, kuriose užfiksuoti ligos protrūkiai, nes tai būtų ypač rizikinga dėl pasekmių savo ūkiuose.

VMVT dar kartą primena, kad geriausias būdas užkirsti kelią užkrečiamųjų ligų protrūkiams yra besąlygiškas rūpinimasis biosauga ir būtinų reikalavimų įgyvendinimas. Juolab, kad šiuo laikotarpiu tęsiasi aktyvus laukinių paukščių – pagrindinių paukščių gripo viruso platintojų – migracijos sezonas. Virusas taip pat perduodamas per užkrėstų paukščių išskyras, ypač išmatas, per užkrėstus pašarus, vandenį, inventorių, drabužius, avalynę ir kitus daiktus. Taip pat užkratas gali plisti ir per transportą. 

Siekiant kuo labiau apsaugoti ūkius nuo šios užkrečiamos ligos, reikia laikytis šių reikalavimų: 

  • laukinių paukščių migracijos metu naminius paukščius laikyti uždarose patalpose ar aptvaruose su stoginėmis, saugančiomis nuo kontakto su laukiniais migruojančiais paukščiais; 
  • naminiams paukščiams skirtą pašarą laikyti apsaugotose nuo laukinių paukščių, graužikų ir kitų gyvūnų, galinčių mechaniškai pernešti virusą, vietose;  
  • naminiams paukščiams girdyti nenaudoti atvirų vandens telkinių vandens;  
  • namines žąsis ir antis būtina laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių;  
  • nesilankyti kitose paukščių laikymo vietose; 
  • vengti tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais.  

Dažniausiai paukščių gripu susirgę paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta jų skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėse.  

Naminių paukščių laikytojai visoje Lietuvoje raginami kasdien atidžiai stebėti auginamų paukščių sveikatos būklę. Pavojingiausias paukščių gripas yra vištoms, kalakutams, antims, žąsims ir kitiems naminiams paukščiams. Užkrėsti paukščiai nėra pagydomi.

Pastebėjus laikomų naminių paukščių sveikatos pakitimus ar jų gaišimą nedelsiant reikia pranešti veterinarijos gydytojui ar VMVT internetu užpildžius anketą arba paskambinus tel.: 1879 arba +370 5 242 0108.  

Gyventojai, kurie pastebėjo nugaišusius laukinius paukščius – gulbes, antis ir kitus – prašomi taip pat informuoti aukščiau nurodytais būdais. 

pauksciu gripas

 

VMVT informacija

Dalintis