Columbus -6,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024
Columbus -6,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024

AGROBOND pristato naujausią patentuotą sėjos technologiją. „MaterMacc UST“ sėja tiesiai į ražienas, išsaugo derlingą viršutinį dirvos sluoksnį

2021/09/14


Tiesioginės sėjamosios „MaterMacc UST“ kūrėjas Mauro Collovati, gamyklos atstovas, regionų pardavimo vadybininkas Stefano Paoloni ir prekybos tinklo AGROBOND pardavimo vadybininkas Paulius Cinokas.

Raseiniuose įsikūrusi UAB „Agroservisas LT“, valdanti prekybos  tinklą AGROBOND, yra oficialus Italijos žemės ūkio technikos gamintojos „MaterMacc“ atstovas Baltijos šalyse. Praėjusią savaitę Lietuvoje lankėsi tiesioginės sėjamosios „MaterMacc UST“ kūrėjas Mauro Collovati ir gamyklos atstovas, regionų pardavimo vadybininkas Stefano Paoloni, kurie pristatė naująjį gaminį.

„MaterMacc UST“ sukonstravęs M. Collovati papasakojo, kaip sukūrė naująją sėjamąją. Pasak kūrėjo, vienas pagrindinių siekių buvo noras sumažinti ūkininkų patiriamas žemės įdirbimo sąnaudas ir gauti didesnį derlių. Stebėdamas, kaip dirba tiesioginio sėjimo į ražienas sėjamosios, inžinierius susipažino su žemdirbiams iškylančiomis problemomis. Jis pastebėjo, kad sėjant į ražienas, į dirvą įsiterpę šiaudai trukdė augalų šaknų sistemai tolygiai, laisvai formuotis. Siekiant to išvengti tiesioginės sėjamosios „MaterMacc UST“ sėjimo moduliai buvo suprojektuoti taip, kad sėjos metu dirva būtų pakeliama švari, į ją neįmaišant šiaudų. Padėjus sėklą, ji yra užberiama švariu dirvožemiu ir užskleidžiama šiaudų bei kitų augalų liekanomis.

Šios sėjamosios koncepcija buvo sukurta prieš 15 metų. Iš pradžių tokias sėjamąsias gamino ir pardavinėjo nedidelė paties kūrėjo M. Collovati įmonė. Tuomet ji buvo žymima kitu prekės ženklu. Tačiau jau penkerius metus ji gaminama su „MaterMacc“ prekės ženklu. „Šiandien šiai gamyklai perteikiu savo žinias ir patirtį, kaip tobulinti sėjamąją. Bendradarbiavimas vyksta puikiai“, –„Ūkininko patarėjui“  sakė M. Collovati.

Tiesioginės sėjos žirnių pasėlis pavasarį (2021 06 04). Tiesioginės sėjos vasarinių kviečių pasėlis pavasarį (2021 06 03).                    

Sėjamoji „MaterMacc UST“ gaminama dviejų dydžių – 4,5 m ir 6 m darbinio pločio. Bunkerio talpa vienoda – 2 tūkst. litrų sėklos ir 1 tūkst. litrų trąšų. Galima naudoti kintamai, t. y. vieną bunkerį naudoti sėklai, kitą trąšoms, arba pasirinkti, kurį bunkerį kuriuo metu naudoti, arba abu bunkerius naudoti vien tik sėklai.

MaterMacc UST“ tiesioginės sėjos modulis.

4,5 m pločio sėjamajai reikia nuo 150 AG, o 6 m sėjamajai – nuo 180 AG galingumo traktoriaus.

2018 metais „MaterMacc UST“ buvo demonstruojama parodoje Vokietijoje, po jos ūkininkai pradėjo dar labiau pasitikėti tiesioginės sėjos į ražienas technologija, kuri buvo neįprasta, palyginti su tradiciniu žemės įdirbimu. Kasmet šių sėjamųjų parduodama vis daugiau.

Gamyklos „MaterMacc“ regionų pardavimo vadybininkas S. Paoloni sakė, kad šių sėjamųjų jau parduota Pietų Afrikos, Pietų Amerikos šalims, Rumunijai, Rusijai, Lenkijai, Ukrainai, Austrijai, Vokietijai ir t. t.

S. Paoloni teigimu, neariminė technologija Europoje reikšmingai startavo tik praėjusiais metais, kai Europos Komisija ir kitos institucijos pradėjo remti neariminę technologiją. Tad žemdirbių visuomenė ėmė plačiau domėtis šiomis sėjamosiomis.

Lietuva ir kitos kaimyninės šalys yra linkusios prie įprastų technologijų – arba aria, kultivuoja, sėja, arba skuta ražienas ir tada sėja. O technologija sėti tiesiai į ražienas dar nėra labai populiari, bet atsižvelgiant į mastą ir pačių ūkininkų požiūrį Lietuvoje ji jau tampa vis populiaresne. Ypač didelį poveikį tam daro Europos žaliasis kursas.

Sėklos ir trąšų įterpimas į dirvą.

„Ūkininkų apklausos rodo, kad jie pritaria šiai technologijai. Sėjos metu sunaudojama mažiau degalų. Nedidelės ir sėjamosios išlaikymo sąnaudos, nes joje labai mažai dylančių dalių, palyginti su tradicinėmis sėjamosiomis. Kitose šalyse, išjungus sėjimo mechanizmą, jomis purenamas viršutinis dirvos paviršius. Jeigu yra daugiau žolių, sparneliai, esantys ant sėjimo modelių, nukerta šaknis. Tai prevencija nuo piktžolių dauginimosi. Ir kartu aeruojama dirva“, – apie naujojo gaminio ypatumus ŪP pasakojo S. Paoloni.

M. Collovati pridūrė, kad pasitelkiant labai paprastus sėjimo modulius ir apsauginę jų sistemą, kuri turi lanksčius lygiagretainius, leidžiama pačiam sėjimo moduliui atsirėmus į kliūtį, pvz., akmenį, sujudėti, bet neleidžiama pakeisti savo pozicijos – gali judėti tik aukštyn ir žemyn. Antras aspektas, kad vienas sėjimo modulis, t. y. viena koja, atlieka du darbus – įterpia ir sėklą, ir trąšas. Trečias, įterpiant sėklas ir trąšas nereikia papildomos įrangos, kad jos būtų prispaustos arba uždarytos.

Vienas didesnių pliusų, kad savo paprastumu ir su mažai dylančių detalių sėjamoji „MaterMacc UST“ atlieka labai daug darbo. Nepriklausomos nuo rėmo sekcijos su pritvirtintais sėjimo moduliais gali laisvai kopijuoti lauko paviršių, nes patį prispaudimą reguliuoja hidraulinė sistema.

Tokia technologija leidžia auginti derlingą viršutinį dirvos sluoksnį. Per keletą metų tas sluoksnis, kuris nėra ariamas ar skutamas, tampa derlingesnis ir sukuria tinkamą augalo augimo ciklą.

Mechaninis piktžolių naikinimas tiesioginės sėjos metu. „MaterMacc UST“ sėja tiesiai į neskustas ražienas.                                      

Daugiau informacijos: tel. Nr. 8-680-81140

Iki susitikimo parodoje „Ką pasėsi... 2021“

Autoriaus ir UAB „Agr oservisas LT“ nuotraukos

Nr. 347/7

Stasys BIELSKIS ŪP korespondentas 2021-09-14                

Agrobond, MaterMacc, sėja tiesiai į ražienas

Dalintis